Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Wniósł światło w Auschwitz. Audycja o nadziei

Rycerstwo Niepokalanej (MI) Diecezji Bielsko-Żywieckiej wyemitowało audycję, która była poświęcona nadziei. Inspiracją do przygotowania słuchowiska była 127. rocznica urodzin św. Maksymiliana.

[ TEMATY ]

Auschwitz

audycja

św. Maksymilian

Rycerstwo Niepokalanej

Audycja Rycerstwa Niepokalanej.

Audycja Rycerstwa Niepokalanej.

Temat audycji nie nawiązywał do urodzin świętego, ale niósł przesłanie nadziei w każdych warunkach życiowych; pokazał, że każdy czas może być darem i błogosławieństwem – mówi diecezjalny asystent MI o. Arkadiusz Bąk OFM, który był obecny w studiu wraz z 3 przedstawicielkami Rycerstwa. Zauważył, że człowiek bez Boga kroczy w ciemnościach, ale Bóg przychodzi i rozjaśnia je. – Chrześcijanin powinien być takim człowiekiem, który niesie światło. Nawet w takim miejscu jak Auschwitz pojawiło się światło – był nim św. Maksymilian – stwierdził franciszkanin.

Reklama

Wzorem i człowiekiem nadziei jest o. Kolbe. On nawet trudnych czasach jej nie tracił. W każdym momencie wypatrywał dobra. Wniósł ją także w Auschwitz – dodała prezes MI Urszula Kraus. Zauważyła przy tym, że Maryja z Józefem byli sami, w izolacji. Obecnie ludzkość w czasie epidemii również znajduje się w izolacji i to doskwiera. Nawet święta Bożego Narodzenia obchodzone nieraz z dala od najbliższych były bolesne, ale z drugiej strony dzięki temu można było je przeżyć pełniej, bez szału zakupów, blichtru. – Jak więc dawać nadzieję? Najlepiej najpierw otworzyć swoje serce na Pana Boga, żeby On w nas zamieszkał. Wtedy wypełni nas swoim światłem – zaznaczyła Olga Wielgosz. – W prostych gestach możemy nieść nadzieję drugiemu człowiekowi – dodała prezenterka Lidia Czopek. Poprowadziła pierwszy raz audycję, którą można wysłuchać na kanale YouTube: Centrum Harmęże. Tam też są transmitowane codziennie wieczorne modlitwy MI o godz. 20.30.

Pisaliśmy o tym także w papierowej Niedzieli na Podbeskidziu nr 4 na 24 stycznia 2021 r.

Warto dodać że św. Maksymilian, to patron diecezji bielsko-żywieckiej, powiatu oświęcimskiego i miasta Oświęcim. A od 25 stycznia również Patron roku 2021 w Małopolsce ustanowiony decyzją Sejmiku Województwa Małopolskiego na wniosek zarządu Stowarzyszenia Rycerstwa Niepokalanej Diecezji Bielsko-Żywieckiej. Okazją ku temu jest 80. rocznica jego męczeńskiej śmierci w niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau, którą będziemy obchodzić 14 sierpnia. W maju 1941 r. o. Kolbe został przewieziony z Pawiaka do KL Auschwitz, gdzie otrzymał numer obozowy 16670. Tam też ofiarował się dobrowolnie na śmierć głodową za współwięźnia Franciszka Gajowniczka.

2021-02-02 11:34

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ponad 3 tys. osób wysłuchało audycji „Niedzieli” o Ojcach Pustyni

[ TEMATY ]

radio

audycja

„Ojcowie Pustyni. Dla poszukujących” – to tytuł nowej audycji przygotowanej przez studio radiowe „Niedzieli” (Niedziela FM), której wysłuchało 3. 275 osób. Audycja nadawana jest od 7 czerwca, w każdy kolejny wtorek, na stronie portalu tygodnika katolickiego „Niedziela”, pod adresem http://fm.niedziela.pl/site/tag/47?tag=Ojcowie-Pustyni

W audycji ks. Mariusz Frukacz, redaktor i dziennikarz tygodnika katolickiego „Niedziela” prezentuje sylwetki i nauczanie Ojców Pustyni - Jest to nowa propozycja "Niedzieli" dla tych wszystkich, którzy szczerym sercem poszukują Boga i szukają sposobów radzenia sobie z trudami dnia codziennego – podkreśla Marian Florek, dyrektor studia radiowego i telewizyjnego „Niedzieli”.

CZYTAJ DALEJ

Wakacyjna formacja liturgiczna

2021-07-24 09:01

[ TEMATY ]

Ruch Światło‑Życie

diakonia liturgiczna

Paradyż

archiwum oazy

Trwa oaza lektorska. Bierze w nich udział 20 uczestników. W kadrze są dwie animatorki, trzech animatorów, kleryk i moderator – ks. Bartosz Warwarko. Rekolekcje prowadzone są w Paradyżu.

Jak to na oazie lektorskiej – jest nauka czytania, jest szkoła liturgii, są też inne punkty formacyjne, a wszystko po to, żeby uczestnicy jak najlepiej przygotowali się do posługi w parafiach. Nie brakuje też wycieczek, bo to w końcu wakacje. - Byliśmy w Zielonej Górze w kinie i w muzeum, w Międzyrzeczu również zwiedziliśmy muzeum, pojechaliśmy do Rokitna, przejechaliśmy meleksami przez Kalwarię Rokitniańską, zwiedzaliśmy zamek w Łagowie, w Pniewie odwiedziliśmy bunkry, byliśmy też w Świebodzinie – wymienia ks. Warwarko.

CZYTAJ DALEJ

Przewodniczący KEP: Kościół nie może być na usługach stronnictw politycznych

2021-07-24 09:32

[ TEMATY ]

biskup

Kościół

KEP

Karol Porwich/Niedziela

Kościół nie może być na usługach stronnictw politycznych ani też nie może dać się im zinstrumentalizować - podkreślił abp Stanisław Gądecki. Przewodniczący KEP przemawiał podczas V Kongresu Ruchu „Europa Christi” i Spotkania Akcji Katolickiej Diecezji Ełckiej.

Wydarzenie organizowane pod hasłem „W służbie narodu – w oczekiwaniu na beatyfikację Prymasa Tysiąclecia” odbywa się w Pokamedulskim Klasztorze w Wigrach.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję