Reklama

Głos z Torunia

Dzień Życia Konsekrowanego w diecezji toruńskiej

W toruńskim Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy miały dziś miejsce diecezjalne obchody dnia życia konsekrowanego.

[ TEMATY ]

Dzień Życia Konsekrowanego

Renata Czerwińska

Zobacz zdjęcia: Dzień Życia Konsekrowanego w diecezji toruńskiej

Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił bp Wiesław Śmigiel. Zauważył on, że choć w dzisiejszym świecie "panuje swoisty kult młodości, witalności, totalnej wolności, popularności, wydajności", a Symeon i Anna, będą w podeszłym wieku, mogą wydawać się "fizycznie niezdolni do podjęcia wielkich spraw, a jednak to właśnie oni rozpoznają Zbawiciela świata, Mesjasza”. To właśnie ci, którzy poddali się działaniu Ducha Świętego, wygrali życie. Świadczy o tym chociażby wiek prorokini Anny - liczba 84 to iloczyn 7 i 12, cyfr oznaczających w świecie biblijnym doskonałość, pełnię.

Podobnie osoby konsekrowane, choć wybrały to, co w dzisiejszym świecie nie jest modne - "dziewictwo jest dziś zszargane, ubóstwo nie cieszy się wielką sławą, a i posłuszeństwo coraz częściej odchodzi do lamusa" - są świadkami Chrystusa i mają być, wzorem swojego Mistrza, światłem dla świata. Dziękując za ich posługę modlitwy oraz opiekę nad ubogimi, chorymi, dziećmi i młodzieżą bp Wiesław Śmigiel zwrócił uwagę, że „czas pandemii pozwolił nam zobaczyć nieocenioną i często niedocenioną cichą i oddaną służbę osób konsekrowanych wobec potrzebujących. Wielu z nich przypłaciło ją zdrowiem, a nawet życiem”.

Reklama

Podczas Eucharystii miał miejsce akt odnowienia ślubów. Wierni mogli wesprzeć materialnie jedyny klasztor kontemplacyjny, znajdujący się na terenie diecezji toruńskiej – klasztor sióstr karmelitanek bosych w Łasinie.


2021-02-02 14:19

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ofiarowanie Pańskie w legnickiej katedrze

W całym Kościele 2 lutego obchodzimy święto Ofiarowania Pańskiego na pamiątkę dnia, kiedy to w Świątyni Jerozolimskiej, Święta Rodzina ofiarowała Bogu Dzieciątko Jezus. Od 1997 r. dzień ten Jan Paweł II ustanowił również jako Światowy Dzień Życia Konsekrowanego. Siostry i bracia zakonni, a także świeckie osoby konsekrowane odnawiają swoje śluby: posłuszeństwa, ubóstwa i czystości.

CZYTAJ DALEJ

Prenumerata Tygodnika Katolickiego "Niedziela"

JAK ZAMÓWIĆ PRENUMERATĘ „NIEDZIELI”

CZYTAJ DALEJ

Ivan Rupnik autorem obrazu na 10. Światowe Spotkanie Rodzin

2021-07-29 13:17

[ TEMATY ]

obraz

obraz

spotkanie rodzin

Światowe Spotkanie Rodzin

www.diocesidiroma.it

W Watykanie zaprezentowano oficjalny obraz, który będzie towarzyszył Światowemu Spotkaniu Rodzin 2022 w Rzymie. Namalowane farbami winylowymi dzieło zatytułowane „To wspaniałe misterium” przedstawia kilka scen z biblijnego wesela w Kanie Galilejskiej. Jego autorem jest Marko Ivan Rupnik, ksiądz i artysta ze Słowenii.

10. Światowe Spotkanie Rodzin będzie przebiegać pod hasłem "Miłość rodzinna: powołanie i droga do świętości”. Spotkanie, w którym weźmie udział także papież, zaplanowano na 22-26 czerwca 2022 i ma stanowić zamknięcie ogłoszonego przez papieża Franciszka w marcu „Roku Rodziny Amoris-laetitia”. Początkowo miało się ono odbyć w tym roku, zostało jednak przesunięte na 2022 ze względu na pandemię koronawirusa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję