Reklama

Być z osobą chorą to podążać razem z nią drogą cierpienia

W Orędziu na XXIX Światowy Dzień Chorego Papież Franciszek przypomina o braterskiej solidarności, tak ważnej w czasie epidemii koronawirusa. Kluczowa w przeżywaniu choroby jest obecność osób bliskich czy wolontariuszy.

Być to towarzyszyć – podążać razem z osobą chorą jej drogą cierpienia –czasem opowiedzieć o swoim dniu i wysłuchać tego, co ma ona dziś do powiedzenia - mówi dr Katarzyna Braun z Katedry Historii Wychowania, Opieki i Pedagogiki Społecznej w Instytucie Pedagogiki KUL.

Dr Katarzyna Braun zauważa, że pandemia zbliżyła wiele osób do choroby i śmierci, ale też pobudziła do refleksji. Wiele osób doświadczyło nieprzewidywalności i zupełnej bezradności. Pozamykane dla odwiedzających szpitale i Domy Pomocy Społecznej pozbawiły bezpośredniego kontaktu, bycia z i przy osobie chorej. Jak podkreśla Braun pojawia się jednak nadzieja, że być może, po czasie obostrzeń, izolacji, kwarantann – bardziej docenimy wartość bliskości i bezpośredniej relacji.

Reklama

Braun zwraca uwagę, że pomimo wyraźnego postępu badań naukowych i wzrostu skuteczności leczenia, dla większości ludzi zetknięcie z chorobą, zwłaszcza bliskich, jest zawsze wyzwaniem i tajemnicą. Często pojawiają się pytania: „dlaczego ja?”, „dlaczego taka choroba?” „dlaczego w tym wieku?” Najczęściej jednak te pytania pozostają bez odpowiedzi. – Cierpieniu możemy nadawać sens. Pierwszym krokiem na tej drodze jest zaakceptowanie nowej sytuacji, słabości, często bezsilności. Kolejnym jest szukanie innych, możliwych aktywności – podkreśla dr Katarzyna Braun. Zwraca również uwagę, że często czas choroby, jest momentem, dzięki któremu osoba chora może się zatrzymać i podjąć głębszą refleksję nad sensem życia, relacji do Pana Boga i człowieka. Wielu osobom wiara pomaga przyjąć i przeżywać czas choroby. To dzięki niej człowiek może swoje cierpienie ofiarować i uczynić z niego dar dla potrzebujących.

W Orędziu na XXIX Światowy Dzień Chorego Papież Franciszek przypomina o znaczeniu braterskiej solidarności i obecności przy osobie chorej. Nawiązuje do tego dr Katarzyna Braun wskazując również na rolę społeczników i wolontariuszy bezinteresownie towarzyszących osobom chorym. Odpowiednio przygotowani potrafią dobrze wyczuć potrzeby osoby chorej, mimo że poznają ją już w trakcie choroby. Nie obawiają się też stawiać pytań. Jeśli zdobędą zaufanie, staną się dużym wsparciem i pomogą w realizacji potrzeb – podkreśla Braun. Ta relacja, oparta na zaufaniu, leży u podstaw opieki nad chorymi, co podkreśla papież Franciszek w tegorocznym orędziu na Światowy Dzień Chorego.

W czwartek, 11 lutego 2021 r., we wspomnienie Matki Bożej z Lourdes, obchodzony będzie XXIX Światowy Dzień Chorego. Tegoroczne orędzie Papieża Franciszka zatytułowane zostało: „Jeden jest wasz Nauczyciel, a wy wszyscy braćmi jesteście (Mt 23, 8). Relacja zaufania u podstaw opieki nad chorymi”.

2021-02-10 16:57

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

XXVII Światowy Dzień Chorego

[ TEMATY ]

Światowy Dzień Chorego

Anna Majowicz

W auli PWT

W auli PWT

W uroczystość Matki Bożej z Lourdes w Kościele katolickim po raz XXVII obchodzony był Światowy Dzień Chorego. Ma on uwrażliwić wiernych na wartość ludzkiego cierpienia oraz zachęcić do wspierania chorych i tych, którzy im służą.

Uroczystą Mszę św. w katedrze wrocławskiej celebrował bp Andrzej Siemieniewski. W homilii bp Andrzej podkreślił, że Światowy Dzień Chorego, to także szczególny dzień Caritas. - Caritas to ta organizacja, z której pomocy tak często korzystamy, a którą z drugiej strony chętnie wspomagamy. Łacińskie słowo ,,Caritas’’ oznacza ,,miłość”. To miłość, która ma swój początek w Bogu, miłość, która później spływa jak deszcz, albo jak słoneczne promienie na dół, by zagościć w ludzkim sercu. Tą miłość rozlewa w naszych sercach Duch Święty, który został nam dany.

CZYTAJ DALEJ

Apostoł konfesjonału

Święty Jan Maria Vianney był wzorem ewangelicznego ubóstwa i czystości oraz gorliwym apostołem konfesjonału. Jako prosty i pokorny kapłan dokonał duchowej rewolucji we Francji.

Najpiękniejsze radości, które obficie towarzyszyły początkom naszego kapłaństwa, są na zawsze związane w naszych wspomnieniach z głębokim przeżyciem, jakiego doświadczyliśmy 8 stycznia 1905 r. w Bazylice Watykańskiej, z okazji pełnej chwały beatyfikacji tego pokornego kapłana Francji, którym był Jan Maria Chrzciciel Vianney” – napisał św. Jan XXIII w encyklice Sacerdotii nostri primordia. Postać św. Jana Marii Vianneya stała się przykładem do naśladowania dla wielu kapłanów.

CZYTAJ DALEJ

Niedzielski: obostrzenia covidowe najpierw w regionach z najniższą wyszczepialnością

2021-08-04 14:14

fot. Adam Guz/KPRM)

Adam Niedzielski o nowych obostrzeniach

Adam Niedzielski o nowych obostrzeniach

Przy powyżej 1000 przypadków zakażeń COVID-19 dziennie w skali kraju zaczniemy wprowadzać obostrzenia. Na początek w regionach z najniższą liczbą szczepień – zapowiedział w środę szef MZ Adam Niedzielski. Przypomniał, że wśród takich regionów są obecnie m.in. Podlasie, Podkarpacie i Lubelszczyzna.

Niedzielski przypomniał, że w środę resort zdrowia poinformował o 164 kolejnych osobach zakażonych COVID-19. "Nie jest to wynik, który budziłby nasz ogromny niepokój, chociaż budzi na pewno niepokój tendencja wzrostowa" – dodał szef MZ.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję