Reklama

Kościół

Kolegium Rektorskie KUL: pomoc chorym podstawowym wymiarem człowieczeństwa

Bezinteresowna pomoc chorym, w tym przewlekle, a także w stanach terminalnych, którzy często przeżywają swoje cierpienie fizyczne i psychiczne w samotności, jest podstawowym wymiarem człowieczeństwa i świadczy o dojrzałości społeczeństw - podkreśla Kolegium Rektorskie Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II w przesłaniu z okazji przypadającego 11 lutego Światowego Dnia Chorego.

[ TEMATY ]

KUL

Światowy Dzień Chorego

Adobe.Stock.pl

Kolegium Rektorskie KUL zwraca uwagę, że sytuacja pandemii Covid-19 pokazała jeszcze większą niż dotychczas potrzebę podejmowania wolontariatu wobec osób chorych, przebywających w kwarantannie i seniorów. „Budującym jest fakt, że wielu z nas, w tym młodych ludzi, włączyło się w tę pomoc. Pozwala mieć to nadzieję, że postawy te pozostaną także po ustaniu pandemii" – czytamy w dokumencie.

Władze uniwersytetu przypominają również słowa z przesłania papieża Franciszka na Światowy Dzień Chorego, który wskazał, że choroba ma zawsze oblicze konkretnego człowieka, także tych osób, które czują się lekceważone, wykluczone, ofiar niesprawiedliwości społecznej, którym odmawia się praw podstawowych. „Ojciec Święty zaznaczył, że obecna pandemia ujawniła wiele nieprawidłowości w systemach opieki zdrowotnej oraz braki w zakresie pomocy udzielanej chorym. Osoby starsze, najsłabsze i najbardziej bezbronne nie zawsze mają zapewniony dostęp do opieki i nie zawsze odbywa się to w sposób sprawiedliwy. Papież Franciszek dodał, że +inwestowanie środków w leczenie i opiekę nad chorymi jest priorytetem związanym z zasadą, że zdrowie jest podstawowym dobrem wspólnym.

Reklama

Zaznaczył też, że jednocześnie pandemia uwydatniła poświęcenie i wielkoduszność pracowników służby zdrowia, wolontariuszy, pracowników i pracownic, księży, zakonników i zakonnic" - podkreśla rektor i prorektorzy KUL.

Podziel się cytatem

Kolegium Rektorskiego KUL zaznacza również, że wśród wielu chorób cywilizacyjnych, które dominują we współczesnym świecie, coraz większej uwagi i specjalnych programów leczenia wymagają choroby związane z depresją, stanami przewlekłego stresu związanego z coraz większymi wymaganiami zawodowymi, uzależnieniami, w tym behawioralnymi. „Tacy chorzy często oceniani są według stereotypów i pozostawiani sami sobie bez profesjonalnej pomocy, co prowadzi do pogarszania się ich stanu, a często też do dramatycznych sytuacji. Św. Jan Paweł II w jednym ze swoich przemówień do ludzi chorych wskazywał, że na różnych miejscach cierpi człowiek, czasem bardzo cierpi. I woła drugiego człowieka. Potrzebuje jego obecności" -czytamy w przesłaniu.

Władze uniwersytetu przypominają również o opiece hospicyjnej i konieczności jej wspierania. „Hospicja stacjonarne, domowe i dziecięce współpracują z tysiącami wolontariuszy, którzy przynoszą ulgę i chrześcijańską nadzieję w ostatniej fazie życia. Chorzy, którzy są pod ich opieką mają szansę na godne odchodzenie i łagodzenie bólu za pomocą metod farmakologicznych. Św. Jan Paweł II ustanawiając 13 maja 1992 r.

Podziel się cytatem

Światowy Dzień Chorego pragnął zwrócić uwagę instytucji katolickich, działających na rzecz służby zdrowia oraz społeczności świeckiej, na konieczność zapewnienia jak najlepszej opieki chorym; pomagania chorym w dostrzeżeniu wartości cierpienia na płaszczyźnie ludzkiej, a przede wszystkim na płaszczyźnie nadprzyrodzonej" - podkreśla Kolegium Rektorskie KUL.

2021-02-11 11:21

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

XXVIII Światowy Dzień Chorego w Diecezji Warszawsko-Praskiej

[ TEMATY ]

Warszawa

program

Światowy Dzień Chorego

©Robert Kneschke - stock.adobe.com

Słowa z Ewangelii św. Mateusza towarzyszą tegorocznym obchodom Światowego Dnia Chorego. W Diecezji Warszawsko-Praskiej centralne uroczystości z udziałem biskupów zaplanowane są w dniach od 4 do 11 lutego.

- Przeżywając kolejne Światowe Dni Chorego zawsze podejmujemy jakiś konkretny temat, rodzą się nowe refleksje. W tym roku zwracamy uwagę na to, że człowiek chory w pierwszej kolejności potrzebuje bliskości. Rzeczą zrozumiałą jest, że leczenie, troska medyczna są niezbędne, ale we wnętrzu człowieka jest ogromne pragnienie, żeby był ktoś obok – mówi biskup Romuald Kamiński.

CZYTAJ DALEJ

Święty od zadań trudnych

Niedziela Ogólnopolska 38/2019, str. 20-21

[ TEMATY ]

O. Pio

Biuro prasowe OFMCap – krka

Ojciec Pio często powtarzał, że „modlitwa jest najlepszą bronią, jaką mamy, kluczem, który otwiera Serce Boga”.

CZYTAJ DALEJ

Gorzów. Modlitwa za pracowników i funkcjonariuszy KAS

2021-09-24 14:02

[ TEMATY ]

katedra

gorzów

Krajowa Izba Skarbowa

Izba Administracji Skarbowej w Zielonej Górze

Karolina Krasowska

Mszy św. w gorzowskiej katedrze w intencji pracowników KAS przewodniczył pasterz diecezji

Mszy św. w gorzowskiej katedrze w intencji pracowników KAS przewodniczył pasterz diecezji

Bp Tadeusz Lityński przewodniczył Mszy św. w gorzowskiej katedrze w intencji pracowników i funkcjonariuszy Krajowej Administracji Skarbowej - Izby Administracji Skarbowej w Zielonej Górze. Uroczystość odbyła się z okazji wojewódzkich obchodów Dnia Krajowej Administracji Skarbowej.

W Mszy św. w gorzowskiej katedrze wzięły udział poczty sztandarowe, przedstawiciele samorządu województwa i funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej na czele z Adamem Andrzejewskim - dyrektorem Izby Administracji Skarbowej w Zielonej Górze oraz ks. Radosław Kalinowski - kapelan KAS na województwa wielkopolskie i lubuskie. Uczestników obchodów pozdrowił abp Andrzej Dzięga - delegat KEP ds. duszpasterstwa Krajowej Administracji Skarbowej. Uroczystość w katedrze uświetniła Orkiestra Wojskowa ze Szczecina. Oficjalna uroczystość z wręczeniem awansów i wyróżnień odbyła się po zakończonej Mszy św. na Starym Rynku w Gorzowie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję