Reklama

Wiadomości

W ponad 50 krajach świata ukazały się publikacje o "Dekadzie Europy Środkowej"

W ponad 50 krajach świata ukazały się publikacje pod hasłem "Dekada Europy Środkowej" w ramach globalnego projektu medialnego "Opowiadamy Polskę światu” Instytutu Nowych Mediów we współpracy z MSZ, warszawską GPW i PAP.

[ TEMATY ]

historia

Europa Środkowa

twitter.com/Najwazniejsze

"Najbardziej cieszą nas te miejsca publikacji, gdzie zapadają decyzje o globalnych przepływach kapitałów inwestycyjnych. A więc głosy mówiące o +Dekadzie Europy Centralnej+, czyli o tym, jaka jest moc gospodarki Polski i innych krajów naszego regionu w najpoważniejszych tytułach ekonomicznych Francji, Luksemburga, Austrii, Singapuru, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Kataru, Rosji" – mówi PAP prezes Instytutu Nowych Mediów, inicjator projektu Eryk Mistewicz.

Teksty autorstwa prezydenta Andrzeja Dudy, szefa Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) Angela Gurii, prezesa Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie Marka Dietla, wybitnych ekonomistów Branko Milanovicia, Timo Baasa, Petra Sklenarza i Pavla Ryski, austriackiego dyplomaty Emila Brixa czy socjologa prof. Salvatore Babonesa ukazały się także w austriackiej gazecie "Die Presse", włoskiej "Il Sole-24 Ore", kanadyjskiej "The Hill Times", meksykańskiej "El Economista", na portalu agencji BasNews, zamieszczającej wiadomości z Kurdystanu, Iraku i Bliskiego Wschodu, w cypryjskiej anglojęzycznej gazecie "Cyprus Mail", greckim dzienniku "Ta Nea", tureckim "Dunya" czy maltańskim anglojęzycznym "The Times of Malta".

Teksty o sile Europy Środkowej chętnie publikowały także dzienniki i portale internetowe: z Czech, Litwy, Łotwy, Rumunii, Bułgarii, Chorwacji, Słowenii czy Serbii. Teksty z tej edycji projektu ukazały się w kilku tytułach w całej Ukrainie: polskojęzycznym "Dzienniku Kijowskim", na portalu Europejska Prawda, w dwutygodniku "Monitor Wołyński" czy w gazecie "Charkowskije Izwiestija".

Podziel się cytatem

Reklama

"Nie chcieliśmy, aby projekt był polonocentryczny; zaprosiliśmy więc np. ekonomistów z Czech, którzy w ciekawy sposób napisali, skąd biorą się przewagi (ekonomiczne) naszych krajów. Dobrze też, aby analizowali przyczyny naszego sukcesu inni. Pisał o tym prof. Baas, udowadniając bardzo ciekawą tezę o tym, że już przeganiamy kraje Południa Europy, szczególnie Hiszpanię. Mamy o wiele niższe bezrobocie, szybszy wzrost, większe szanse dobrego wyjścia z kryzysu pandemicznego" – mówi PAP Michał Kłosowski, szef projektów zagranicznych Instytutu Nowych Mediów.

Takie podejście zainteresowało także media z Wenezueli (gazety "El Nacional" i "El Universal"), Indonezji (dziennik "Bisnis Indonesia" i anglojęzyczny "Jakarta Globe"), Tajlandii (agencja Thai News), Malezji (pismo i portal Business Today Malaysia), Singapurze (dziennik "The Business Times"), a także w RPA, Algierii, ZEA, Katarze i Maroku.

Wcześniejsze odsłony "Opowiadamy Polskę światu" poświęcone były ważnym dla Polski rocznicom wybuchu II wojny światowej, wyzwolenia obozu Auschwitz, bitwy warszawskiej, wydarzeń grudnia 1970 r. czy urodzin Jana Pawła II. Edycja o 40. rocznicy "Solidarności" była wcześniej niepobitym rekordem: w 38 krajach teksty dotarły do ponad miliarda odbiorców – wynika z analizy PAP Media Intelligence.

Reklama

"Ten projekt o +Dekadzie Europy Centralnej+ był trudny, podobnie jak wszystkie projekty realizowane w czasie pandemii. Warto podkreślić, że nie wykupujemy reklam, nikt nie miałby takich pieniędzy, aby osiągnąć takie efekty. Publikacje są więc efektem wymiany międzyredakcyjnej, (...) synergii z dyplomacją publiczną i środowiskami polonijnymi, a to przy ograniczeniach w przemieszczaniu się wymaga olbrzymiej pracy. Nie byłoby to możliwe bez wielu ludzi i wsparcia instytucji" - zaznacza Kłosowski.

Partnerem tej edycji projektu była warszawska GPW, Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Polska Agencja Prasowa.

"Chyba po raz pierwszy o Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie głośno jest w tak wielu miejscach na świecie. Niesiemy konkretną wiedzę o polskiej gospodarce, o polskiej ekonomii, budujemy pozycję polskiego rynku kapitałowego w oczach świata. Jest to tym ważniejsze, że dzieje się to w czasie pandemii, gdy analitycy i inwestorzy szukają nowych szans i dokładnie analizują potencjał poszczególnych rynków" - wskazuje dyrektor działu komunikacji i marketingu GPW Tomasz Marciniuk.

Wszystkie teksty projektu dostępne są, także w językach obcych, na portalu Wszystko Co Najważniejsze oraz w najnowszym wydaniu miesięcznika o tej samej nazwie.

Podziel się cytatem

Reklama

Kolejna odsłona projektu "Opowiadamy Polskę światu" zostanie przedstawiona w marcu. "Mogę zdradzić tylko, że poprzez sylwetki polskich naukowców, odkrywców, wynalazców opowiemy światu o polskiej mądrości, o tym, co w Polakach najlepsze, nawet jeśli odkrycia dokonywane były w trudnych warunkach, gdy naszego kraju nie było na mapach. Będzie to też okazja przedstawienia stanu obecnego polskiej nauki" - zapowiada Mistewicz. (PAP)

cyk/ akl/

2021-02-15 09:04

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

V. Orbán: Jan Paweł II największym obrońcą państw Europy Środkowej na arenie światowej

"Nigdy nie traktowaliśmy Jana Pawła II jako katolickiego przywódcy Watykanu. Zawsze uważaliśmy go za największego obrońcę mieszkańców państw Europy Środkowej na arenie światowej, niezależnie od ich przynależności religijnej" - mówił premier Węgier Viktor Orbán podczas konferencji środowisk konserwatywnych, zorganizowanej w Rzymie w związku ze 100. rocznicą urodzin św. Jana Pawła II.

Podczas konferencji zatytułowanej "Bóg, honor, Ojczyzna: prezydent Ronald Reagan, papież Jan Paweł II i wolność narodów" premier Węgier Viktor Orbán mówił wspominał m.in. osobiste relacje z Ojcem Świętym i jego wkład w obalenie komunizmu w Europie.

"Spotkałem go kilkukrotnie, co było dość skomplikowane, ponieważ jestem kalwinistą. A w historii Węgier relacje między katolikami i kalwinistami są dość skomplikowane. Ale nigdy nie traktowaliśmy Jana Pawła II jako katolickiego przywódcy Watykanu. Zawsze uważaliśmy go za największego obrońcę mieszkańców państw Europy Środkowej na arenie światowej, niezależnie od ich przynależności religijnej"

Podziel się cytatem
- mówił. Wspominał też o uhonorowaniu przez św. Jana Pawła II Wielkim Krzyżem św. Grzegorza Wielkiego w 2004 r. który jest najwyższym watykańskim odznaczeniem przyznawanym osobom świeckim. "O ile wiem, dotąd nie otrzymał go żaden kalwinista. A przesłaniem tego odznaczenia było, że nie jest ono nagrodą za dotychczasowe dokonania, ale za to, czego dokonam w przyszłości" - wspominał.

CZYTAJ DALEJ

Centrum miłości i ciepła

2023-01-24 11:07

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 5/2023, str. V

Marta Lipińska

Joanna Habura położna, prezes Fundacji Centrum Rodziny

Joanna Habura położna, prezes Fundacji Centrum Rodziny

Kompleks, który tu powstanie, będzie pierwszym tego rodzaju obiektem w Polsce – mówi Joanna Habura w rozmowie z Katarzyną Krawcewicz.

Katarzyna Krawcewicz: Powstanie w Zielonej Górze nowej siedziby Fundacji Centrum Rodziny wraz z hospicjum perinatalnym przestało być odległym marzeniem.

Joanna Habura: To prawda. Mamy już działkę, projekt budowlany i architektoniczny oraz pozwolenie na budowę. Właściwie jesteśmy już na etapie dopinania wszystkich spraw związanych z rozpoczęciem budowy na wiosnę tego roku. To będzie naprawdę duża inwestycja, całość budynku to ponad 420 m2. Dzięki temu będziemy mogli jeszcze lepiej zaopiekować się rodzinami.

CZYTAJ DALEJ

Argentyna/ Media: historia żydowskiej dziewczynki uratowanej z getta przez polskie małżeństwo

2023-01-27 19:11

[ TEMATY ]

Żydzi

getto

II wojna światowa

Wikipedia/autor nieznany

Miasto Lida w 1939 r.

Miasto Lida w 1939 r.

Argentyński portal Infobae przedstawił w piątek historię Racheli, żydowskiej dziewczynki z Lidy (obecnie Białoruś), uratowanej z getta podczas II wojny światowej przez małżeństwo Polaków. Kobieta mieszka dziś w Argentynie.

Posiadająca obywatelstwo tego kraju Rachela Mowszowicz w rozmowie z Infobae przybliżyła okoliczności swojego ocalenia. Wyjaśniła, że dzięki zabiegom swego ojca ją oraz dwie jej starsze siostry udało się wydostać z getta w Lidzie i umieścić u mieszkających w regionie rodzin. Rachela trafiła do polskiej rodziny Szypułów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję