Reklama

40-godzinna modlitwa przed Wielkim Postem

Zbliża się czas Wielkiego Postu, czyli 40-dniowej pokuty przygotowującej do przeżycia największych świąt dla chrześcijan – Wielkanocy. Okres ten rozpoczyna Środa Popielcowa, która przypada w tym roku 17 lutego.

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Wielki Post

adoracja

Biuro Prasowe Jasnej Góry

Przygotowaniem do zbliżającego się czasu Wielkiego Postu jest na Jasnej Górze doroczne 40-godzinne nabożeństwo Adoracji Najświętszego Sakramentu. Najświętszy Sakrament w monstrancji wystawiony jest w tym roku w Kaplicy Sakramentu Pokuty. Pielgrzymi i mieszkańcy Częstochowy przez cały dzień mogą uczestniczyć w modlitwie przed Najświętszym Sakramentem. W czuwanie w czasie 40-godzinnego nabożeństwa włączają się poszczególne grupy działające i posługujące na Jasnej Górze.

„Czas pandemii odsłonił wielkie pokłady dobra w nas, ale i pokazał też nasze słabości - zauważa o. Waldemar Pastusiak, kustosz Jasnej Góry w rozmowie z Radiem Jasna Góra - Pojawiło się wiele nienawiści, gniewu, zła. Widzimy to nie tylko w naszych sercach, ale i na naszych ulicach, więc chcemy prosić Boga o ducha pojednania, wzajemnego szacunku, miłości”.

Reklama

Każdego roku 40-godzinnemu nabożeństwu towarzyszą specjalne intencje adoracji i modlitw. W tym roku jest to modlitwa przebłagalna za grzechy popełnione szczególnie wobec drugiego człowieka, za brak wrażliwości, gniew, kłótnie w naszych domach i na ulicach, zwłaszcza w czasie pandemii, a także wołanie o szacunek dla życia każdego człowieka, ducha pojednania i szacunku oraz o ustanie pandemii koronawirusa, modlitwa za lekarzy, pielęgniarki, ratowników medycznych, służby mundurowe i wolontariuszy niosących pomoc zmagającym się z Covid-19, a także modlitwa o wrażliwość i zgodę narodową.

„To piękna tradycja nie tylko na Jasnej Górze, ale w wielu kościołach, w wielu parafiach. W niedzielę, przed rozpoczęciem Wielkiego Postu, przed Środą Popielcową, trzy kolejne dni przygotowują nas do tego niezwykłego czasu, jakim jest Wielki Post” - podkreślił kustosz Jasnej Góry.

W niedzielę, 11 lutego o godz. 17.00 w bazylice jasnogórskiej odprawione zostały Nieszpory, którym przewodniczył o. Tomasz Leśniewski.

Reklama

„Najświętszy Sakrament, Przenajświętsza Hostia, Ciało naszego Pana Jezusa Chrystusa, w tym czasie 40-godzinnego nabożeństwa jesteśmy zaproszeni, żeby wchodzić w postawę adoracji względem tego Ciała - mówił o. Tomasz Leśniewski - Warto sobie uzmysłowić, jakie piękne owoce w naszym życiu może zrodzić postawa adoracji, postawa takiej modlitwy względem Ciała Jezusa. Adoracja rodzi w naszym sercu wiarę, umacnia tą wiarę, adoracja rodzi w naszym sercu nawrócenie, uzdalnia nas do czynienia dobra, uzdrawia, uwalnia, rodzi w nas miłość, upodabnia nas do Jezusa; adoracja przygotowuje nas do życia wiecznego, zanurza nas w życiu Trójcy Przenajświętszej. Ale kochani, bardzo rzadko sobie uzmysławiamy jeszcze jeden z darów, który w naszym sercu może się zrodzić z doświadczenia adoracji Najświętszego Sakramentu - tym darem jest radość. I Eucharystia, adoracja Najświętszego Sakramentu może w naszym sercu, w naszym życiu zrodzić radość. Myślę, że rzadko kojarzymy adorację z radością. Bardzo uderzyły mnie słowa psalmu 34, werset 6: ‘Spójrzcie na Niego, promieniejcie radością, a oblicza wasze nie zaznają wstydu’. Psalmista nas zaprasza, aby spojrzeć na Niego, aby spojrzeć na Jezusa, aby spojrzeć na Jego Przenajświętsze Ciało, a wasze serca rozpromienią się radością. Dlaczego adoracja Najświętszego Sakramentu może zrodzić w nas radość i kiedy w naszym sercu rodzi się radość, kiedy w tym naszym ziemskim życiu jesteśmy tak naprawdę szczęśliwi? Jesteśmy szczęśliwi wtedy, kiedy Bóg stawia na naszej drodze stawia nam dobrych ludzi, stawi ludzi, którzy nas kochają, a Bóg Ojciec stawia nam na naszej drodze Jezusa, stawia na naszej drodze Najświętszy Sakrament. Spójrz na osobę Jezusa, spójrz na Jego Ciało, spójrz na osobę, która cię kocha, która przebacza ci grzechy, która dla ciebie staje się cielesna, staje się pokarmem, ta osoba Jezus Chrystus może dać ci życie wieczne w Królestwie Niebios”.

Program:

14 lutego, niedziela

11.00 - Msza św. z kazaniem - rozpoczęcie 40-godzinnego nabożeństwa /bazylika jasnogórska/

- Wystawienie Najśw. Sakramentu po Mszy św. w Kaplicy Sakramentu Pokuty. Adoracja do godz. 21.00

17.00 - Nieszpory z kazaniem /bazylika jasnogórska/

15 lutego, poniedziałek

5.00-21.00 - Adoracja Najświętszego Sakramentu w Kaplicy Sakramentu Pokuty

17.00 - Nieszpory z kazaniem /bazylika jasnogórska/

16 lutego, wtorek

od 5.00 Adoracja Najświętszego Sakramentu w Kaplicy Sakramentu Pokuty

17.00 - Nieszpory z kazaniem na zakończenie 40-godzinnego Nabożeństwa - bp Antoni Długosz /bazylika jasnogórska/

o. Stanisław Tomoń

BPJG/ mś

2021-02-15 17:51

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jawnogrzesznica

[ TEMATY ]

Wielki Post

BOŻENA SZTAJNER

EWANGELIA WIERSZEM OPOWIEDZIANA
Piąta Niedziela Wielkiego Postu w Roku C
JAWNOGRZESZNICA

CZYTAJ DALEJ

W północnej Etiopii liczba niedożywionych dzieci wzrosła dziesięciokrotnie, alarmuje UNICEF

2021-07-30 17:20

[ TEMATY ]

dzieci

UNICEF

Etiopia

UNICEF

Marixie Mercado

Marixie Mercado

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej w Genewie, 30 lipca 2021 r., Marixie Mercado - rzecznik prasowy UNICEF, przekazała informację na temat dramatycznej sytuacji dzieci w regionie Tigraj, w północnej Etiopii.

Przez kilka ostatnich miesięcy, z powodu toczącego się konfliktu, region Tigraj był praktycznie niedostępny dla organizacji humanitarnych. Teraz, kiedy pracownicy UNICEF docierają do osób poszkodowanych, potwierdzają się nasze największe obawy i najgorsze scenariusze.

CZYTAJ DALEJ

Kościół w Indiach pomaga ofiarom powodzi

2021-07-30 20:03

[ TEMATY ]

Kościół

powódź

Indie

Vatian News/AFP

Katolickie diecezje w zachodnich Indiach podjęły natychmiastowe działania, aby pomóc osobom dotkniętym powodziami i osunięciami ziemi, które w ostatnich dniach pochłonęły ponad 160 ofiar śmiertelnych i zmusiły tysiące ludzi do opuszczenia swoich domów.

„Priorytetem jest zapewnienie wody, żywności i leków” – wyjaśnia ks. Joe Gonsalves, który nadzoruje akcję pomocową w archidiecezji Bombaju, jednym z obszarów najbardziej dotkniętych kataklizmem. To właśnie w tym rejonie odnotowano prawie wszystkie ofiary śmiertelne. Księża i wolontariusze codziennie dostarczają także ciepłe posiłki dla ponad 2 tys. poszkodowanych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję