Reklama

Kościół

Biskup Andrzej Czaja spotkał się z przedstawicielami mniejszości niemieckiej

Spotkania opolskich Niemców z ordynariuszem diecezji w pierwszych tygodniach roku mają wieloletnią tradycję. Są okazją do dyskusji nt. duszpasterstwa mniejszości i jego priorytetów. Z powodu pandemii rozmawiano – by zachować konieczne odległości – w Sali Kapitulnej Kurii Diecezjalnej w Opolu.

[ TEMATY ]

Niemcy

bp Andrzej Czaja

BP KEP

Bp Andrzej Czaja

Bp Andrzej Czaja

Z biskupem rozmawiali: przewodniczący Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych Bernard Gaida, przewodniczący Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim Rafał Bartek, poseł mniejszości na sejm RP Ryszard Galla, członkowie zarządu ZNSSK Maria Neumann oraz Waldemar Świerczek, Zuzanna Donath-Kasiura - zastępca dyrektora biura TSKN oraz Monika Wittek - specjalista ds. kultury w ZNSSK, a także duszpasterz mniejszości narodowych w diecezji opolskiej i wikariusz biskupi, ks. dr hab. Piotr Tarlinski.

- Podsumowaliśmy miniony rok – relacjonuje ks. Tarlinski. – Niestety, pandemia uniemożliwiła m.in. obchody 25-lecia pielgrzymki mniejszości na Górę św. Anny. Z powodu nasilenia pandemii nie odbyły się pielgrzymki do Trzebnicy oraz do sanktuarium Maria Hilf w czeskich Zlatych Horach. Ale najwięcej uwagi poświęciliśmy perspektywom na przyszłość, zwłaszcza na rok 2021.

Reklama

Jednym z duszpasterskich priorytetów mniejszości mają być spotkania chrześcijańsko-formacyjne prowadzone online, połączone ze wspólnym przeżywaniem liturgii. Chodzi o to, by pogłębić chrześcijańskiego ducha i otwartą osobowość tych, którzy angażują się w mniejszości w pracę kulturalną i związaną z tożsamością narodową.

- Nie możemy sobie pozwolić na utratę więzi z Bogiem i postawy ewangelicznej, bo bez niech trudno oddzielić prawdę od fałszu – dodał ks. Piotr Tarlinski. – Chcemy zaczerpnąć z siły i mądrości Jezusa i z Jego ogromnego szacunku dla drugiego człowieka.

- Cieszymy się, że zgodnie z trwającą od lat tradycją do spotkania z księdzem biskupem doszło – mówi przewodniczący TSKN Rafał Bartek. – Na pewno duszpasterstwo mniejszościowe jest naszą wspólną troską. Docierają do nas sygnały, iż są takie miejsca w diecezji opolskiej, gdzie choć jest wola i zaangażowanie środowiska mniejszości, by w mszy św. w języku niemieckim uczestniczyć, na linii proboszcz - DFK coś nie funkcjonuje. I o tym też szczerze z ks. biskupem rozmawialiśmy - wyjaśnił.

Reklama

- Niestety, w kilku dosłownie parafiach miały miejsce próby likwidowania mszy św. w języku niemieckim – przyznaje ks. Tarlinski – pod pretekstem pandemii, by więcej miejsca było w kościołach dla wiernych z większości. To się nie uzasadnia, skoro ks. biskup zezwolił kapłanom na odprawianie podczas pandemii czterech mszy św. w niedzielę. Msze św. „w języku serca” są zresztą tak celebrowane, by osoby nie znające niemieckiego mogły możliwie dużo zrozumieć i brać w nich udział. Po polsku odprawia się część liturgii słowa, mówi kazanie, czyta ogłoszenia duszpasterskie itd. W wielu parafiach są dwujęzyczne modlitewniki „Droga do nieba” pozwalające także na śpiewanie tych samych pieśni po polsku i po niemiecku. Będziemy księży proboszczów zachęcać, aby powrócili do regularnego odprawiania mszy św. z użyciem języka niemieckiego. Zgodnie z życzeniem wiernych – podkreślił.

- W kontekście tegorocznej pielgrzymki mniejszości na Górę św. Anny rozmawialiśmy także o przypadających w 2021 roku ważnych datach: trzydziestoleciu traktatu polsko-niemieckiego „O dobrym sąsiedztwie i wzajemnej współpracy” oraz o stuleciu plebiscytu na Górnym Śląsku oraz III powstania śląskiego – relacjonuje Rafał Bartek. - Dyskutowaliśmy także – już jakiś czas temu podjął ten temat ks. prałat Wolfgang Globisch (emerytowany duszpasterz mniejszości) - o upamiętnieniu męczeństwa księży w czasie Tragedii Górnośląskiej, czyli prześladowania ludności cywilnej przez Armię Czerwoną i władze komunistyczne na początku 1945 roku. Zgadzamy się z ks. biskupem, iż jest to tematyka, która domaga się rzetelnego naukowego opracowania – podsumował.

2021-02-16 19:58

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Niemcy: Kościół nie chce zrezygnować z liturgii z udziałem wiernych w Wielkanoc

[ TEMATY ]

Niemcy

Wielkanoc

Karol Porwich/Niedziela

Katoliccy biskupi w Niemczech nie chcą zrezygnować z udziału wiernych w liturgii świąt Wielkanocnych, jak sugerują władze państwowe. „Wielkanoc, to dla nas najważniejsze święto, a nabożeństwa to nie akcesoria”, napisał na Twitterze przewodniczący Konferencji Biskupów Niemieckich bp Georg Bätzing.

Kościół został „zaskoczony” wcześniej podjętą decyzją landów i urzędy federalnego, aby zwrócić się do Kościołów i innych wspólnot religijnych o odprawianie nabożeństw w Wielkanoc tylko wirtualnie. „W Boże Narodzenie pokazaliśmy, jak można odprawiać Msze św. z rozwagą”, przypomniał bp Bätzing dodając, że także w Wielkanoc Kościół nie chce z tej możliwości zrezygnować i przedstawi swoje stanowisko w rozmowach z politykami.

CZYTAJ DALEJ

Prostyń – miejscowość, gdzie objawiła się babcia Pana Jezusa

2021-07-23 16:46

[ TEMATY ]

św. Anna

Podlasie

Prostyń

Archiwum CIDD

Bazylika Trójcy Przenajświętszej w Prostyni

Bazylika Trójcy Przenajświętszej w Prostyni

Na mocy decyzji papieża Franciszka, niedziela 25 lipca br. jest obchodzona jako I Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych. Wedle miejscowej tradycji, w XVI w. w Prostyni we wschodniej Polsce, miały miejsce objawienia babci Jezusa Chrystusa. Znajduje się tam sanktuarium Trójcy Przenajświętszej i św. Anny. To miejsce ważne także dla rodziny przyszłego błogosławionego – kard. Stefana Wyszyńskiego.

Sanktuarium Trójcy Przenajświętszej i św. Anny liczy ponad 500 lat. Dokumenty archiwalne podają, że w 1510 roku w Prostyni św. Anna objawiła się Małgorzacie, żonie Błażeja. Święta poleciła, aby wybudowano kościół pw. Trójcy Przenajświętszej oraz kaplicę pw. św. Anny w miejscu jej objawienia.

CZYTAJ DALEJ

By pobyć ze sobą

2021-07-26 22:25

Norbert Polak

Parafianie bawili się wspólnie z proboszczem na festynie ku czci św. Anny obok kościoła św. Mikołaja w Krakowie.

Parafianie bawili się wspólnie z proboszczem na festynie ku czci św. Anny obok kościoła św. Mikołaja w Krakowie.

    W kościele św. Mikołaja w Krakowie 25 lipca po Mszy św. odbył się festyn parafialny ku czci drugiej patronki parafii - św. Anny.

    W homilii ksiądz Dominik Sujecki wyjaśnił, czemu Eucharystia jest centralnym punktem każdego wydarzenia: - Chcemy więc dzisiaj, kiedy będziemy przystępować do Komunii Świętej, prawdziwie otworzyć nasze serca, aby nasycić się tym chlebem w pełni, aby z wiarą przyjąć to, co Jezus dla nas przynosi. Bardzo często skupiamy się tylko na tym chlebie codziennym, który wdrażamy przez naszą pracę, przez zarobek. Każdy z nas, kto chce jeść, musi pracować. To jest podstawa naszego życia, ale tego fizycznego. Ale jest coś więcej — życie duchowe.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję