Reklama

Niedziela Małopolska

Chochołów

W rocznicę „Poruseństwa”

    175. rocznicę wybuchu Powstania Chochołowskiego świętowano w Chochołowie przez trzy dni.

2021-02-22 10:05

Maria Fortuna- Sudor

Na zakończenie rocznicowych uroczystości zaprezentowano fragment inscenizacji upamiętniającej wybuch powstania

Na zakończenie rocznicowych uroczystości zaprezentowano fragment inscenizacji upamiętniającej wybuch powstania

    Już w piątek 19 lutego w tutejszej SP im. Powstańców Chochołowskich został zorganizowany konkurs historyczny dla dzieci i młodzieży ze szkół gminy Czarny Dunajec, a w sobotę przeprowadzono zawody biegów narciarskich. W niedzielę 21 lutego uroczystości rozpoczęły się w kościele parafialnym pw. św. Jacka w Chochołowie. Zebranych na Mszy św. w intencji uczestników Powstania Chochołowskiego powitał proboszcz parafii, ks. Stanisław Syc. Eucharystii przewodniczył bp Janusz Mastalski, który w homilii podkreślił szczególną rolę w życiu człowieka czterech wartości: odpowiedzialności, wierności, miłości i patriotyzmu.

Zobacz zdjęcia: 175. rocznica wybuchu Powstania Chochołowskiego

Reklama

    W niedzielnych wydarzeniach (21 lutego) rocznicowych uczestniczyli m.in. przedstawiciele Rządu i Parlamentu RP, samorządowcy, poczty sztandarowe oraz mieszkańcy Chochołowa. Po Mszy św. została odsłonięta i poświęcona tablica upamiętniająca 175. rocznicę „Poruseństwa”. Na zakończenie zaprezentowano fragment rekonstrukcji historycznej wybuchu Powstania Chochołowskiego.

„Insurekcja pod Tatrami”, jak czasem nazywa się Powstanie Chochołowskie, rozpoczęła się 21 lutego 1846 r. Mieszkańcy Chochołowa, wspierani przez sąsiadów z Cichego, Dzianisza i Witowa, w sumie ok. 500 osób, pod przywództwem: miejscowego organisty Jana Kantego Andrusikiewicza i wikarego z Chochołowa - ks. Józefa Leopolda Kmietowicza, poety Juliana Goslara, wikarego z Poronina - ks. Michała Głowackiego i wikarego z Szaflar - ks. Michała Janiczaka, wykazali się wielkim patriotyzmem, walcząc z zaborcą w dobrej wierze – o niepodległość Polski.

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

24 godziny dla Pana: On przebacza wszystkie twoje grzechy

2021-02-26 16:57

[ TEMATY ]

Wielki Post

24 godziny dla Pana

papież Franciszek

Vatican News

Papieska Rada ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji wydała nowy zbiór wskazań duszpasterskich, które mogą pomóc parafiom oraz wspólnotom chrześcijańskim w przeprowadzeniu inicjatywy wielkopostnej „24 godziny dla Pana”. Jest ona przewidziana w tym roku na 12 i 13 marca. Jej hasłem są słowa: „On odpuszcza wszystkie twoje winy”. Niezależnie od trwania pandemii papież Franciszek ustalił, że również w tym roku „24 godziny dla Pana” odbędą się przed czwartą niedzielą Wielkiego Postu.

Aby podjąć tę inicjatywę należy zadbać o to, aby w piątek wieczorem, 12 marca oraz przez całą sobotę 13 marca otwarty był kościół. Trzeba w tym czasie umożliwić wiernym przystąpienie do spowiedzi, najlepiej podczas prowadzonej równolegle adoracji Najświętszego Sakramentu. Wydarzenie można rozpocząć w piątek wieczorem od nabożeństwa Słowa Bożego przygotowującego do sakramentu pojednania, a zakończyć celebracją świątecznej Eucharystii w sobotę po południu.

CZYTAJ DALEJ

#NiezbędnikWielkopostny: Idziemy ze św. Józefem

Życie to droga. Często pełna wyrw, nierówności, zakrętów. Iść nią nie jest łatwo. Wielki Post to także droga. Czterdziestodniowa droga wyzbywania się złych przyzwyczajeń, odrzucania grzechu i walki ze swoim charakterem. Ponadczterdziestodniowa droga ku Życiu, ku Zbawieniu. Aby prawdziwie zmartwychwstać, najpierw trzeba prawdziwie umrzeć. Uśmiercając grzech, rodzimy miłość. Zapominając o sobie, przypominamy sobie o Bogu i bliźnich.

#NiezbędnikWielkopostny to Twoja pomoc w niełatwej drodze Wielkiego Postu. W tym roku nie idziemy sami. Idziemy ze św. Józefem. To jak, zostajesz w miejscu czy idziesz z nami?

CZYTAJ DALEJ

Ks. Tomáš Halík apeluje do chrześcijan o dialog z krytykami religii

2021-02-27 18:31

[ TEMATY ]

Praga

ks. Tomáš Halík

pl.wikipedia.org

Katolicki teolog i autor bestsellerów ks. Tomáš Halík wezwał chrześcijan do podejmowania dialogu z krytykami religii. W ramach przeprowadzonego online kongresu na temat współczesnych form wiary chrześcijańskiej przekonywał, że chrześcijanie powinni pokonać swój „ogień zaporowy” i poważnie potraktować to wyzwanie.

Wprawdzie w takim dialogu „traci się wiele religijnych pewników i złudzeń, ale nie samego Boga”, podkreślił profesor socjologii na Uniwersytecie Karola w Pradze dodając, że w ten sposób wiara mogłaby znów stać się bardziej „wolnym aktem”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję