Reklama

Niedziela Przemyska

Ks. Władysław Gurgacz (1914 – 1949) i jego refleksje

Jednym z kapelanów powojennego podziemia niepodległościowego był jezuita, o. Władysław Gurgacz, urodzony 2 IV 1914 r. w Jabłonicy Polskiej, należącej do diecezji przemyskiej. W 1931 r. wstąpił w szeregi Towarzystwa Jezusowego, a 24 sierpnia 1942 r. przyjął świecenia kapłańskie. Był kapelanem powstałej w 1947 r. Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowców (PPAN). Ks. Gurgacz, używając pseudonimu „Sem” (od łacińskiego Servus Mariae), odprawiał dla partyzantów Msze Święte, spowiadał ich, tłumaczył słowa Ewangelii, wygłaszał wykłady. 2 lipca 1949 r. został aresztowany po nieudanej akcji, mającej na celu zdobycie funduszy na działalność podziemną.

Mariusz Krzysztofiński

Komunistyczny sąd w Krakowie 13 sierpnia 1949 r. skazał go wraz z trzema innymi członkami PPAN na karę śmierci. Wyrok wykonano 14 września 1949 r. Ks. Gurgacz zginął od dwukrotnego strzału w potylicę. Doczesne szczątki skazańców spoczęły w nieoznakowanych grobach na cmentarzu Rakowickim w Krakowie. 3 grudnia 2019 r. Prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Jarosław Szarek przekazał informację o zidentyfikowaniu znalezionych na cmentarzu Rakowickim doczesnych szczątków ks. Władysława Gurgacza.

Świadectwem duchowości ks. Gurgacza pozostają odnalezione w 2011 r. w archiwum oo. Jezuitów w Warszawie rękopisy jego notatek duchowych z lat 1931 – 1947. Zostały one opublikowane przez Instytut Pamięci Narodowej oraz opracowane przez Marię Chodyko we współpracy z o. Krzysztofem Doroszem SJ. W książce zamieszczono także dwa teksty. W pierwszym o. Dariusz Kowalczyk SJ ukazał sylwetkę duchową ks. Gurgacza, wskazując na to, „że to nie walka z komunizmem była głównym motywem jego decyzji przystąpienia do żołnierzy powojennego podziemia. Jezuita szukał przede wszystkim Bożej woli i dobra dusz”. Autor ten stwierdził też, że „to lektura, którą z pożytkiem może wziąć do ręki każdy wierzący’. W drugim Filip Musiał, dyrektor IPN Oddziału w Krakowie, ukazał drogę życiową ks. Gurgacza, uwypuklając jego służbę w szeregach PPAN, podejmowane przeciwko niemu działania komunistycznej bezpieki oraz sądownictwa.

2021-02-26 09:54

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Warszawa: Dom sióstr Misjonarek Miłości Matki Teresy z Kalkuty objęty kwarantanną; jest pod nadzorem sanepidu

Dom sióstr Misjonarek Miłości Matki Teresy z Kalkuty w Warszawie został objęty kwarantanną i jest pod nadzorem sanepidu. Jedzenie i niezbędne środki do życia dostarczają pod dom zaprzyjaźnieni wolontariusze - powiedział w czwartek PAP Jakub Troszyński, dyrektor biura prasowego diecezji warszawsko-praskiej.

Szefujący Głównemu Inspektoratowi Sanitarnemu Krzysztof Saczka 4 maja poinformował, że do inspekcji wpłynęła informacja, iż w domu zgromadzenia sióstr Misjonarek Miłości Matki Teresy z Kalkuty w Katowicach pojawiło się 10 osób ze schorzeniami układu dróg oddechowych.

CZYTAJ DALEJ

Trzeba być znakiem sprzeciwu

2021-05-05 07:42

Niedziela Ogólnopolska 19/2021, str. 10-13

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

Karol Porwich/Niedziela

O „twardej mowie” Kościoła, konieczności głoszenia Chrystusa „w porę i nie w porę” i o tym, co nas czeka po pandemii, z abp. Markiem Jędraszewskim rozmawiają ks. Jarosław Grabowski i Maria Fortuna-Sudor.

Ks. Jarosław Grabowski: Ksiądz Arcybiskup, jak każdy metropolita krakowski, jest następcą św. Stanisława, biskupa i męczennika. Czy po ponad dziewięciu stuleciach, w innym już świecie, wciąż potrzebujemy biskupów, którzy będą patrzeć władzy na ręce? I czy tylko władzy?

CZYTAJ DALEJ

Pomóżmy głodującym Wenezuelczykom

2021-05-07 11:23

[ TEMATY ]

Caritas

Caritas Polska

Uciekinierów z pogrążonej w kryzysie Wenezueli, którym udało się dotrzeć do Kolumbii, spytano ile posiłków jedli poprzedniego dnia. Co czwarty odparł, że wczoraj jadł tylko raz, co dziesiąty – że wcale. Caritas Polska walczy z głodem na kolumbijsko-wenezuelskim pograniczu i apeluje o wsparcie akcji „Paczka dla Wenezueli”.

W Kolumbii przebywa ponad 1,7 mln spośród 5 mln Wenezuelczyków, którzy od 2015 r. opuścili swój kraj. Migracja to skutek poważnego kryzysu, który spowodował m.in. upadek gospodarki, problemy z zaopatrzeniem w podstawowe produkty oraz zapaść służby zdrowia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję