Reklama

Niedziela Małopolska

Ta wystawa to powrót do czasów Jana Pawła II

101 Kościołów, Sakralia, Kościoły Małopolski to nowa wystawa czasowa Muzeum Archidiecezjalnego Kardynała Karola Wojtyły w Krakowie.

Anna Bandura

W wernisażu uczestniczył bp Robert Chrząszcz. Na zdjęciu z artystą plastykiem Adamem Pochopieniem

W wernisażu uczestniczył bp Robert Chrząszcz. Na zdjęciu z artystą plastykiem Adamem Pochopieniem

W podziemiach muzeum można obejrzeć prace m.in. lokalnych artystów. 

– Sztuka nie jest domeną jedynie wybitnych ludzi, znanych na całym świecie. Sztuka to przestrzeń, która zawiera się w każdym człowieku, a uwidacznia się w jego wytworach umysłu, serca i rąk – powiedział na uroczystym otwarciu wystawy 25 lutego dyrektor Muzeum Archidiecezjalnego ks. Jacek Kurzydło. 

Anna Bandura

Wystawę otworzył ks. Jacek Kurzydło, dyrektor muzeum

Wystawę otworzył ks. Jacek Kurzydło, dyrektor muzeum

Reklama

Ekspozycja składa się z trzech części. Pierwsza, pod nazwą Kościoły Małopolski, to podróż przez miejsca związane z kultem maryjnym, do których chętnie przyjeżdżał biskup, kardynał, a następnie Ojciec Święty Jan Paweł II. Autorami tej wystawy są członkowie Małopolskiego Stowarzyszenia Twórców Kultury. Ekspozycja Sakralia została przygotowana z inicjatywy Podgórskiego Stowarzyszenia Przyjaciół Sztuk Wszelakich im. Karola Wojtyły w Krakowie. 101 Kościołów Małopolski to piękno małopolskiej architektury sakralnej spod pędzla Adama Pochopienia, absolwenta ASP.

Radością z udziału w wydarzeniu podzielił się w rozmowie z Niedzielą bp Robert Chrząszcz: – Cieszę się, że miałem okazję spotkać się z artystami. Widać ich radość z tego, że mogą się podzielić swoim talentem. To dla nich ważne. A dla nas ważne jest to, aby jeszcze raz zobaczyć miejsca związane z Janem Pawłem II, m.in. kościoły i kapliczki. 

Anna Bandura

Prezent od twórców dla bp. Roberta Chrząszcza

Prezent od twórców dla bp. Roberta Chrząszcza

Wernisaż uświetniła recytacja wierszy inspirowanych spotkaniami z Janem Pawłem II autorstwa Eufemii Fąfary oraz gra na saksofonie Alicji Miśkiewicz, uczennicy VI klasy szkoły podstawowej.

Ekspozycję można odwiedzać do 28 marca br. w Muzeum Archidiecezjalnym przy ul. Kanoniczej 19-21 w godzinach 10-17 (od wtorku do niedzieli).

2021-02-26 12:25

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rozpoczyna się Nowenna do św. Andrzeja Boboli

2021-05-07 07:35

[ TEMATY ]

św. Andrzej Bobola

ARCHIWUM KS. PRAŁ. TADEUSZA KOŃSKIEGO

Relikwie św. Andrzeja Boboli

Relikwie św. Andrzeja Boboli

Niezwyciężony atleta Chrystusa - takim tytułem św. Andrzeja Bobolę nazwał papież Pius XII w swojej encyklice, napisanej z okazji rocznicy śmierci polskiego świętego. Dziś, gdy wiara katolicka jest atakowana z wielu stron, św. Andrzej Bobola może być ciągle stawiany jako przykład czystości i niezłomności wiary oraz wielkiego zaangażowania misyjnego

Św. Andrzej Bobola żył na początku XVII wieku. Ten jezuita-misjonarz przemierzał rozległe obszary znajdujące się dzisiaj na terytorium Polski, Białorusi i Litwy, aby nieść Dobrą Nowinę ludziom opuszczonym i religijnie zaniedbanym. Uwieńczeniem jego gorliwego życia było męczeństwo za wiarę, którą poniósł 16 maja 1657 roku w Janowie Poleskim. Papież Pius XI kanonizował w Rzymie Andrzeja Bobolę 17 kwietnia 1938 roku.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: Niech nasze „my” rozszerza się na migrantów i uchodźców

2021-05-06 16:37

[ TEMATY ]

orędzie

migranci

papież Franciszek

Vatican News

Podczas konferencji prasowej przybliżającej treść orędzia Papieża na Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy, kard. Michel Czerny, podsekretarz w Sekcji ds. Migrantów i Uchodźców w Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka zwrócił uwagę, że możemy odbudować rodzinę ludzką w całym jej pięknie, jeśli uznamy drugiego człowieka jako bogactwo, jako obdarzonego talentami, które czynią go niepowtarzalnie różnym od nas: „przybycie różnych osób, pochodzących z innego kontekstu życiowego i kulturowego, staje się darem”. Tylko przyjęcie tego „daru” pozwala tworzyć „coraz większe my”, które w końcu obejmuje całą ludzkość.

Sarah Teather, szefowa Jezuickiej Służby Uchodźcom w Wielkiej Brytanii uważa, że migranci w krajach, do których przybywają są często spychani na margines. Polityka publiczna sprawia, że stają się bezdomni i zmarginalizowani, a przez to również z czasem stanowią obciążenie i zagrożenie.

CZYTAJ DALEJ

Łukasz Brodzik o EKOMAICE

2021-05-07 11:38

[ TEMATY ]

EKOMAIKA

Karolina Krasowska

Łukasz Brodzik jest redaktorem Ekologicznej Agencji Informacyjnej EKOMAIKA

Łukasz Brodzik jest redaktorem Ekologicznej Agencji Informacyjnej EKOMAIKA

Dokładnie tydzień temu swoją działalność zainaugurowała Ekologiczna Agencja Informacyjna EKOMAIKA. O projekcie opowiada Łukasz Brodzik.

https://www.facebook.com/NiedzielaZielonogorskoGorzowskaAspekty/videos/914271159143914

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję