Reklama

Święci i błogosławieni

#NiezbędnikWielkopostny: Patron dnia św. Koleta z Korbei

"Wydawać by się mogło, że nic jej nie zadowala. Bez końca zmieniała klasztory i zakony: przechodziła od beginek, a następnie benedyktynek z Korbei do klarysek, od nich zaś do franciszkańskich tercjarek; póxniej 4 lata przebywała w rekluzji, także w Korbei"- tak charakterystycznie opisuje się św. Koletę.

[ TEMATY ]

patron

#NiezbędnikWielkopostny

Red.

Skąd pomysł na owe imię?

Kiedy jej rodzice, Robert Boylet i Katarzyna stracili nadzieję na potomstwo, wówczas na świat przychodzi ich ukochana córka. Nazwali ją Nicoletta (zdrobnienie Colette) w hołdzie dla św. Mikołaja z Bari (wł. Nicola), któremu zawdzięczali przyjście jej na świat.

Reklama

Jak poradziła sobie w kwestii wiary?

Swoje skomplikowane i niełatwe doświadczenia z wiarą Koleta rozpoczęła mając 18 lat. Młodzieńcze zmagania skończyła w wieku 25 lat, kiedy za poradą franciszkanina Henryka z Baume postanowiła powrócić do klarysek, pnieważ jak czytamy" - czuła się powołana do reformowania zakonów założonych przez św. Franciszka".

Czy czasy, w których żyła były łatwe?

Reklama

Były to czasy wielkiej schizmy zachodniej, kiedy różne grupy kardynałów wybierały swoich zwierzchników. Po śmierci Grzegorza XI, na Stolicy Piotrowej zasiada Urban VI, po nim Bonifacy IX, Innocenty VII i Grzegorz XII. Ostatniemu papieżowi sprzeciwił się Benedykt XIII, następca innego papieża awiniońskiego, Klemensa VII. W pewnym momencie było aż trzech papieży, trwało to do Soboru Konstancjańskiego, gdzie ostatetcznie wybrano Marcina V.

Dalsze działania Kolety to...?

Kilka lat przyglądała się niepowodzeniom wysiłków reformatorskich i w 1410 r. utworzyła swój pierwszy "odnowiony' kalsztor w Besançon, a wkrótce powstało 16 następnych. Zmiany, które zaproponowała przyjęły też niektóre zakony męskie.

Jakie były to propozycje?

"Bezgraniczne ubóstwo, poziom życia doprowadzony do ekstremalnej prostoty, dni spędzane na osobistej i wspólnej modlitwie, pokuta na rzecz jedności Kościoła - na tym polegała reforma Kolety".

Uważano, że umie czytać w ludzkich sumieniach, co przyniosło jej sławę. Ponadto posiadała dar czynienia cudów i zdolność do wieszczenia, przepowiadania.

Jak zareagowano na zaproponowaną reformę?

W 1434 r. generał franciszkanów zatwierdził reformę, a w 1458 r. zaakceptował ją także Pius II. Zmiany jakie chciała wprowadziś utzrymywały się przez kilka lat.

Czy dziś praktykuje się "koletańskie reformy"?

W roku 1807, Pius VII kanoznizuje Koletę. Tmczasem klasztory "koletańskie" dalej funkconują według zaproponowanych reform. W XXI w. mamy ich około 140, w Europie, Ameryce, Azji i Afryce. Reformatorka umiera w 1447 r. w Gandawie.

WYZWANIE: Patronka dzisiejszego dnia służyła w pokorze i ubóstwie. Zastanów się dziś w jaki sposób ty możesz pomóc najbardziej potrzebującym? Modlitwą, włączeniem się w wolontariat, wsparciem materialnym? Dając, zyskujemy najwięcej.

Promuj akcję na swojej stronie internetowej

Wklej kod na swojej stronie internetowej (750px x 200px)

Niezbędnik wielkopostny
<a href="https://www.niedziela.pl/wielkipost"><img src="https://www.niedziela.pl/download/baner-niezbednik-wielkopostny-750x200.jpg" alt="niedziela.pl - #NiezbednikWielkopostny" /></a>

Wklej kod na swojej stronie internetowej (300px x 300px)

Niezbędnik wielkopostny
<a href="https://www.niedziela.pl/wielkipost"><img src="https://www.niedziela.pl/download/baner-niezbednik-wielkopostny-300x300.jpg" alt="niedziela.pl - #NiezbednikWielkopostny" /></a>

Jeżeli potrzebujesz banera o innym rozmiarze lub umieściłeś baner, napisz do nas: internet@niedziela.pl

2021-03-05 22:00

Ocena: +30 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

#NiezbędnikWielkopostny: Rozważanie słowa Bożego

Dziś szczególna niedziela Wielkiego Postu. Docieramy już do końca tego okresu. Za niedługo powiemy, że Chrystus jest zwycięzcą piekła, śmierci i szatana. Czy jesteśmy na to gotowi?

Ewangelia:

CZYTAJ DALEJ

Najczęściej oglądana Adoracja na świecie

2021-04-17 14:05

[ TEMATY ]

adoracja

Artur Stelmasiak

Nasza historia może być nazwana kazusem EWTN. Nie znam przypadku w Polsce, by YouTube odblokował komuś kanał w tak szybkim tempie - mówi ks. Piotr Wiśniowski, dyrektor telewizji EWTN Polska.

Artur Stelmasiak: - W wigilię Niedzieli Miłosierdzia media obiegła bardzo niepokojąca informacja, że transmisja Adoracji Wieczystej Najświętszego Sakramentu z Niepokalanowa została zawieszona. Jak do tego doszło?

CZYTAJ DALEJ

Nobliści, aktorzy, naukowcy i dziennikarze napisali do Putina w obronie Nawalnego

2021-04-17 17:54

[ TEMATY ]

Rosja

Aleksiej Nawalny

Archiwum ŻiR

Aleksiej Nawalny, lider rosyjskiej opozycji

Aleksiej Nawalny, lider rosyjskiej opozycji

Laureaci literackiej nagrody Nobla, światowej sławy aktorzy i naukowcy zwrócili się z apelem do prezydenta Rosji Władimira Putina o zapewnienie Aleksiejowi Nawalnemu pomocy lekarskiej w więzieniu. List podpisali m.in.: J.K. Rowling, Orhan Pamuk i Benedict Cumberbatch.

Zdrowie Nawalnego, który odbywa wyrok w kolonii karnej “szybko się pogarsza i wymaga pilnej uwagi lekarzy” – podkreślają autorzy listu, który ukazał się w sobotę na łamach francuskiego dziennika "Le Monde".

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję