1. Przygotowanie do I Komunii św.
Za zgodą rodziców możliwe jest przygotowanie i udzielenie dziecku sakramentów pokuty i pojednania oraz I Komunii św. indywidualnie lub w małej grupie z zachowaniem limitów wiernych w kościele. Program formacji powinien zawierać treści programowe katechezy szkolnej i parafialnej wymaganej do formacji eucharystycznej dzieci w diecezji. Należy pamiętać, że rodzice mają prawo zaczekać
Pomóż w rozwoju naszego portalu
z eucharystycznym przygotowaniem swoich dzieci do czasu ustania epidemii.
2. Przygotowanie do bierzmowania młodzieży
Za zgodą rodziców i młodzieży możliwe jest przygotowanie do sakramentu bierzmowania. Należy je przeprowadzać w małych grupach, w kościele,
z zachowaniem limitów wiernych według programu i zasad diecezjalnych. Z racji
na trudności w formacji młodzieży w ostatnich miesiącach należy zintensyfikować spotkania w formie stacjonarnej lub online w celu nadrobienia zaległości.
O dopuszczeniu kandydata do bierzmowania decyduje proboszcz po rozmowie
z kandydatem i zasięgnięciu opinii katechety oraz księdza opiekuna. Treścią rozmowy nie może być tylko odpytanie katechizmu, ale szczera rozmowa o życiu religijnym kandydata. Pomocą w niej może być „Niezbędnik kandydata do bierzmowania”.
Reklama
Zgłoszenie kandydatów do bierzmowania (z przygotowanych grup „zaległych” i grupy bieżącej z klasy VIII) odbywa się zgodnie z „Instrukcją o udzielaniu sakramentu bierzmowania dla młodzieży” z dnia 10 kwietnia 2017 r. (listę kandydatów do bierzmowania należy przesłać przez elektroniczny formularz dostępny na stronie www.wnk.diecezja.pl).
Zaleca się, aby bierzmowanie odbywało się w obecności tylko dwóch świadków wyznaczonych przez proboszcza. Liturgia bierzmowania w czasie pandemii powinna mieć charakter parafialny, prostą oprawę liturgiczną, bez zbędnych wystąpień i bogatych dekoracji. Z racji na limity wiernych w parafii można roztropnie zaplanować większą częstotliwość udzielania bierzmowania, nawet jedno po drugim.
Kandydaci, którzy z obawy przed pandemią nie przystąpią do bierzmowania
ze swoją grupą klasową, będą mogli przyjąć ten sakrament w innym terminie bez konieczności czekania do 21. roku życia (bierzmowanie dorosłych w sytuacji nadzwyczajnej). Proboszcz w następnym naborze po rozeznaniu sytuacji kandydata może włączyć go do odpowiedniej grupy kandydatów do bierzmowania (młodszej lub starszej).
ks. Wojciech Lechów
Dyrektor WNK