Reklama

Watykan

Św. Józef w bazylice watykańskiej

[ TEMATY ]

Watykan

św. Józef

Włodzimierz Rędzioch

Jan XXIII był wielkim czcicielem św. Józefa. Gdy zwołał Sobór Watykański II, wydał List Apostolski “Le Voci” (Głosy) o „Odnowieniu nabożeństwa do Niebiańskiego Patrona Kościoła” i właśnie św. Józefowi zawierzył prace Soboru. Przy tej okazji papież postanowił w odpowiedni sposób uczcić Małżonka Maryi w Bazylice św. Piotra, gdzie miały odbywać się spotkania soborowe. Oto, co papież pisze w swym liście: „Zamierzamy i postanawiamy to dzisiaj, by ołtarz św. Józefa okrył się nowym blaskiem, większym i bardziej uroczystym i stał się miejscem pociągającym do modlitwy poszczególne dusze i niezliczone tłumy. Tu bowiem, pod niebiańskim sklepieniem świątyni Watykańskiej, zbiorą się wokół Głowy Kościoła szeregi tych, którzy tworzą Kolegium Apostolskie i ze wszystkich, nawet najbardziej odległych miejsc na ziemi przybędą na Sobór Powszechny. O święty Józefie, tu, tu jest Twoje miejsce Opiekuna Kościoła Powszechnego”.

Włodzimierz Rędzioch

Reklama

Ołtarz św. Józefa przygotowano w absydzie lewego transeptu Bazyliki. Mozaika nad ołtarzem, wykonana wedługo obrazu Achille Funi, wykładowcy malarstwa, a następnie dyrektora Akademii Carrara, przedstawia św. Józefa stojącego obok fotela (katedry) w stylu bizantyjskim, czule trzymającego w prawej ręce swego syna Jezusa, a w lewej gałązkę liliową. Nad nim, na niebie, pojawia się anioł pokazujący zwój z napisem „Tu eris super domum meam” (Będziesz czuwać nad moim domem). Zdanie to ukazuje misję, którą Bóg powierzył Józefowi – jest to opieka nad Kościołem powszechnym, symbolizowanym zarówno przez kopułę Bazyliki św. Piotra, widoczną w centrum, na horyzoncie, jak i przez model Łodzi Kościoła, który ofiaruje mu klęczący anioł. Natomiast po drugiej stronie również klęczący młody mężczyzna wręcza mu gałązkę oliwną - symbol pokoju.

Jan XXIII poświęcił mozaikę św. Józefa 19 marca 1963 r. Przy okazji pogratulował autorowi i pochwalił go za to, że przedstawił Ojca Jezusa „o młodzieńczym wyglądzie”.

Lewy transept Bazyliki św. Piotra jest zamknięty dla zwiedzających – jest zarezerwowany dla osób, które pragną się pomodlić. Tutaj też odprawiane są codzienne Msze św. Również 19 marca przy ołtarzu św. Józefa były odprawiane Eucharystie, ale dziś miały one szczególnie uroczysty charakter - ołtarz udekorowany był kwiatami i oświetlony świecami. Niestety, obowiązujący we Włoszech lockdown sprawił, że w bazylice było niewielu wiernych.

2021-03-19 14:54

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

O św. Józefie, czyli mężczyzna po katolicku

W tym tygodniu obchodzimy uroczystość św. Józefa. Dla nas, chrześcijan, jest On wzorem mężczyzny, ojca, opiekuna. Jest też patronem Kościoła powszechnego. A tym samym i patronem każdej rodziny, stanowiącej mały domowy Kościół. Nic więc w tym dziwnego, że wiele wspólnot obiera Go za swojego patrona.

CZYTAJ DALEJ

Dzieciątko z Atocha

Niedziela Ogólnopolska 1/2019, str. 30

[ TEMATY ]

Hiszpania

Archiwum

Mały Pan Jezus z Atocha

Mały Pan Jezus z Atocha

Główne sanktuarium Dzieciątka z Atocha znajduje się w Meksyku i tam czcią wiernych jest otoczona oryginalna figurka Małego Pana Jezusa, jednak autentyczne początki historycznej „działalności” Dziecięcia miały miejsce w Hiszpanii

Hiszpania była wówczas pod okupacją Maurów. W Atocha, na przedmieściach Madrytu, wielu katolików zostało uwięzionych przez muzułmanów z powodu wyznawanej wiary. Więźniowie nie byli karmieni przez nadzorców, pożywienie zatem musiały im dostarczać ich rodziny. W końcu jednak kalif zarządził, że przychodzić do więzienia z żywnością będą mogły wyłącznie dzieci, które nie ukończyły jeszcze 12. roku życia.

CZYTAJ DALEJ

Daj im się wyśpiewać!

2021-09-16 20:46

Fot. Lumen de Lumine

Pod hasłem „Daj im się wyśpiewać!” rozpoczęły się przesłuchania do chóru Pueri Cantores Sanctae Hedvigis w Międzynarodowym Sanktuarium św. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy.

Chór tworzą młodzi chłopcy, ale w tym roku nabór rozpoczął się również do sekcji dziewczęcej. Spotkania organizuje Łukasz Czartowski, absolwent Papieskiego Instytutu Muzyki Sakralnej w Rzymie, dyrygent zespołu Schola Gregoriana Vratislaviensis – Lumen de Lumine i prezes Fundacji o tej samej nazwie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję