Reklama

Niedziela Małopolska

Kraków- Pychowice

Złoty medal dla Józefa

    - Przede wszystkim chciałem podziękować bardzo serdecznie mojej kochanej żonie, że miała do mnie cierpliwość i zniosła to. Przez lat 75 załatwiałem bowiem wszystkie sprawy - mówił 90-letni Józef Florczyk, inżynier z parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Krakowie-Pychowicach.

Marcel Pokrywka

    19 marca w tutejszym kościele została odprawiona Msza św. po której zostało wręczone specjalne odznaczenie dla zasłużonego parafianina, któremu patronuje św. Józef. Na uroczystość przybyli kapłani niegdyś związani ze wspólnotą; ks. Tomasz Łach i ks. Jacek Ryłko.

    W wygłoszonej homilii ks. Tomasz wyjaśnił, jaki był patron dnia, św. Józef: - Józef to mąż rozważny, zdolny do refleksji, roztropny, ten, który nie ulega silnym emocjom. Świat, w którym żyjemy, jest nacechowany rozbudzaniem emocji, wprowadzaniu nas w taki stan, żebyśmy żyli cały czas na pewnym zaangażowaniu emocjonalnym, które wyłącza myślenie. Kapłan podkreślił, że oprócz pracowitości opiekun Kościoła Świętego wyróżniał się otwarciem na Bożą łaskę: - Józef to mąż otwarty na Boże natchnienia. Niestety czasami mężczyzna ma w sobie coś takiego, że jak on sobie coś postanowi (...) to zdania nie zmieni, mówi, że ten upór jest najważniejszy. Czasem tak. Ale kiedy powziął myśl św. Józef, żeby oddalić Maryję i Pan Bóg mu podpowiedział coś zupełnie innego, on był w stanie to przyjąć.

    Kapłan podkreślił, co było kluczem do sukcesu w życiu osobistym, rodzinnym i zawodowym ziemskiego opiekuna Jezusa: - I wreszcie św. Józef to mąż zdecydowany w działaniu (...) Między decyzją a działaniem u niego nie ma przestrzeni na wahanie się, wycofywanie, wątpliwości. I to jest bardzo ważna wskazówka dla nas. Dlatego nam się wiele rzeczy nie udaje, że my (...) zamiast zacząć, to jeszcze próbujemy to jakoś obrabiać w sobie, jeszcze próbujemy się nad tym zastanawiać, a tymczasem trzeba się od św. Józefa uczyć takiego zdecydowania.

    Pod koniec Mszy św. proboszcz parafii ks. dr Robert Bieleń zaprezentował wiernego ucznia patrona dnia, Józefa Florczyka: - Cieszymy się, że mamy w naszej małej rodzinie parafialnej wyjątkowego człowieka, który od samego początku, od dzieciństwa dbał o tę małą ojczyznę. (...) Już jako 10-letni chłopak pomagał w budowie tej pierwszej kapliczki w 1944 r. (...) Zabiegał o dobro wspólne dla mieszkańców, zarówno w wymiarze parafii, jak i w wymiarze społecznym. On stał w dużej części za wieloma inicjatywami infrastruktury na naszych obecnych osiedlach (...) Czy to przedtem kanalizacja, różne chodniki, parking przy cmentarzu, czy w ostatnim przełączka rowerowa, która chroni rowerzystów i biegaczy, jak i umożliwia lepszy transport na Tynieckiej czy autobus do Bodzowa.

Reklama

    Ks. Kazimierz odczytał dekret abp Marka Jędraszewskiego z 29 stycznia honorujący solenizanta, w którym metropolita krakowski napisał m.in.: „Szanowny Panie Józefie, z wdzięcznością za pełną oddania posługę wspólnocie parafialnej pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Krakowie - Pychowicach pragnę, na wniosek ks. proboszcza Roberta Bielenia SDB, nadać drogiemu Panu Józefowi złoty medal Ojca Świętego Jana Pawła II za zasługi dla archidiecezji krakowskiej. Niech Pan hojnie obdarza swym błogosławieństwem”.

    Panu Józefowi przekazano także medal wybity przez gminę Radzymin w 90. rocznicę ,,Cudu nad Wisłą”, który przyznawany jest zasłużonym dla Ojczyzny i propagowania kultu Jana Pawła II. Józef Florczyk opowiedział, jak upominał się u pana prezydenta Andrzeja Dudy, premiera Mateusza Morawieckiego i ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka o komunikację dla osiedla Bodzów. Zgodnie z deklaracją, miała projekt miał zostać zrealizowany dopiero w 2024 r., ale pan Józef nie odpuścił - uzyskał przyspieszenie decyzji o 5 lat!

    Po parafialnych uroczystościach z tutejszego kościoła na Ekstremalną Drogę Krzyżową do Kalwarii Zebrzydowskiej wyruszyli pątnicy. Z kolei siostry jadwiżanki przygotowały 11 konferencję z cyklu ,,Od serca do serca’’.

2021-03-20 21:17

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

2023-01-30 16:33

[ TEMATY ]

profanacja

archpoznan.pl

Arcybiskup Stanisław Gądecki odwiedził miejsce profanacji figury Matki Bożej Fatimskiej w Koziegłowach k. Poznania. „Takie czyny wspólnota Kościoła przyjmuje z bólem i zobowiązuje się je naprawić poprzez obrzęd pokutny, który w tej parafii zostanie odprawiony w Środę Popielcową. Modlitwą otaczamy też sprawców, prosząc o ich nawrócenie” – czytamy w komunikacie Kurii Metropolitalnej w Poznaniu.

W piątek 27 stycznia w niedawno poświęconym kościele dokonano aktu wandalizmu – przewrócono figurę Matki Bożej, zdewastowano żłóbek, zniszczono nagłośnienie.

CZYTAJ DALEJ

Czy 2 lutego, w święto Ofiarowania Pańskiego, trzeba iść na Mszę św.?

[ TEMATY ]

gromnica

Karol Porwich/Niedziela

Zapewne wielu z nas zastanawia się, czy 2 lutego, w święto Ofiarowania Pańskiego, katolik ma obowiązek uczestniczenia w Eucharystii?

Wśród licznych świąt kościelnych można wyróżnić święta nakazane, czyli dni w które wierni zobowiązani są od uczestnictwa we Mszy św. oraz do powstrzymywania się od prac niekoniecznych.

CZYTAJ DALEJ

Świdnica. Gotowe podjąć wyzwanie

2023-02-02 23:30

[ TEMATY ]

Świdnica

bp Marek Mendyk

zakony

ks. Marek Korgul

święto Ofiarowania Pańskiego

Światowy Dzień Życia Konsekrowanego

ks. Mirosław Benedyk

Siostry zakonne z różnych zgromadzeń przed katedrą świdnicką

Siostry zakonne z różnych zgromadzeń przed katedrą świdnicką

W święto Ofiarowania Pańskiego Kościół obchodził Światowy Dzień Życia Konsekrowanego, otaczając modlitwą siostry i braci zakonnych, a także osoby skupione w instytutach świeckich.

Z tej okazji 2 lutego uroczystej celebrze w katedrze świdnickiej przewodniczył bp Marek Mendyk. Liturgię, która zgromadziła osoby życia konsekrowanego z terenu diecezji, rozpoczęła procesja ze świecami, które na początku pobłogosławił biskup świdnicki.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję