Reklama

Niedziela Małopolska

Kraków- Pychowice

Złoty medal dla Józefa

    - Przede wszystkim chciałem podziękować bardzo serdecznie mojej kochanej żonie, że miała do mnie cierpliwość i zniosła to. Przez lat 75 załatwiałem bowiem wszystkie sprawy - mówił 90-letni Józef Florczyk, inżynier z parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Krakowie-Pychowicach.

Marcel Pokrywka

    19 marca w tutejszym kościele została odprawiona Msza św. po której zostało wręczone specjalne odznaczenie dla zasłużonego parafianina, któremu patronuje św. Józef. Na uroczystość przybyli kapłani niegdyś związani ze wspólnotą; ks. Tomasz Łach i ks. Jacek Ryłko.

    W wygłoszonej homilii ks. Tomasz wyjaśnił, jaki był patron dnia, św. Józef: - Józef to mąż rozważny, zdolny do refleksji, roztropny, ten, który nie ulega silnym emocjom. Świat, w którym żyjemy, jest nacechowany rozbudzaniem emocji, wprowadzaniu nas w taki stan, żebyśmy żyli cały czas na pewnym zaangażowaniu emocjonalnym, które wyłącza myślenie. Kapłan podkreślił, że oprócz pracowitości opiekun Kościoła Świętego wyróżniał się otwarciem na Bożą łaskę: - Józef to mąż otwarty na Boże natchnienia. Niestety czasami mężczyzna ma w sobie coś takiego, że jak on sobie coś postanowi (...) to zdania nie zmieni, mówi, że ten upór jest najważniejszy. Czasem tak. Ale kiedy powziął myśl św. Józef, żeby oddalić Maryję i Pan Bóg mu podpowiedział coś zupełnie innego, on był w stanie to przyjąć.

    Kapłan podkreślił, co było kluczem do sukcesu w życiu osobistym, rodzinnym i zawodowym ziemskiego opiekuna Jezusa: - I wreszcie św. Józef to mąż zdecydowany w działaniu (...) Między decyzją a działaniem u niego nie ma przestrzeni na wahanie się, wycofywanie, wątpliwości. I to jest bardzo ważna wskazówka dla nas. Dlatego nam się wiele rzeczy nie udaje, że my (...) zamiast zacząć, to jeszcze próbujemy to jakoś obrabiać w sobie, jeszcze próbujemy się nad tym zastanawiać, a tymczasem trzeba się od św. Józefa uczyć takiego zdecydowania.

    Pod koniec Mszy św. proboszcz parafii ks. dr Robert Bieleń zaprezentował wiernego ucznia patrona dnia, Józefa Florczyka: - Cieszymy się, że mamy w naszej małej rodzinie parafialnej wyjątkowego człowieka, który od samego początku, od dzieciństwa dbał o tę małą ojczyznę. (...) Już jako 10-letni chłopak pomagał w budowie tej pierwszej kapliczki w 1944 r. (...) Zabiegał o dobro wspólne dla mieszkańców, zarówno w wymiarze parafii, jak i w wymiarze społecznym. On stał w dużej części za wieloma inicjatywami infrastruktury na naszych obecnych osiedlach (...) Czy to przedtem kanalizacja, różne chodniki, parking przy cmentarzu, czy w ostatnim przełączka rowerowa, która chroni rowerzystów i biegaczy, jak i umożliwia lepszy transport na Tynieckiej czy autobus do Bodzowa.

Reklama

    Ks. Kazimierz odczytał dekret abp Marka Jędraszewskiego z 29 stycznia honorujący solenizanta, w którym metropolita krakowski napisał m.in.: „Szanowny Panie Józefie, z wdzięcznością za pełną oddania posługę wspólnocie parafialnej pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Krakowie - Pychowicach pragnę, na wniosek ks. proboszcza Roberta Bielenia SDB, nadać drogiemu Panu Józefowi złoty medal Ojca Świętego Jana Pawła II za zasługi dla archidiecezji krakowskiej. Niech Pan hojnie obdarza swym błogosławieństwem”.

    Panu Józefowi przekazano także medal wybity przez gminę Radzymin w 90. rocznicę ,,Cudu nad Wisłą”, który przyznawany jest zasłużonym dla Ojczyzny i propagowania kultu Jana Pawła II. Józef Florczyk opowiedział, jak upominał się u pana prezydenta Andrzeja Dudy, premiera Mateusza Morawieckiego i ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka o komunikację dla osiedla Bodzów. Zgodnie z deklaracją, miała projekt miał zostać zrealizowany dopiero w 2024 r., ale pan Józef nie odpuścił - uzyskał przyspieszenie decyzji o 5 lat!

    Po parafialnych uroczystościach z tutejszego kościoła na Ekstremalną Drogę Krzyżową do Kalwarii Zebrzydowskiej wyruszyli pątnicy. Z kolei siostry jadwiżanki przygotowały 11 konferencję z cyklu ,,Od serca do serca’’.

2021-03-20 21:17

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Franciszek: prawdziwe pocieszenie potwierdza, że pełnimy wolę Boga

2022-11-30 09:43

[ TEMATY ]

Franciszek

Grzegorz Gałązka

Franciszek zna młodych, bo lubi ich słuchać. Na zdjęciu spotkanie podczas audiencji generalnej, czerwiec 2021 r.

Franciszek zna młodych, bo lubi ich słuchać. Na zdjęciu spotkanie podczas
audiencji generalnej, czerwiec 2021 r.

„Prawdziwe pocieszenie jest swoistym potwierdzeniem, że czynimy to, czego chce od nas Bóg” – stwierdził Ojciec Święty podczas dzisiejszej audiencji ogólnej. Papież kontynuując cykl katechez na temat rozeznania poruszył dzisiaj kwestię autentycznego pocieszenia.

Szukając odpowiedzi na pytanie o kryteria prawdziwego pocieszenia Franciszek odwołał się do św. Ignacego z Loyoli, który stwierdza, że „Jeśli w naszych myślach początek, środek i koniec jest całkowicie dobry, zmierzający do tego, co jest w pełni dobre, jest to znak dobrego anioła”.

CZYTAJ DALEJ

Polska z awansem do fazy pucharowej MŚ

2022-11-30 21:59

[ TEMATY ]

Polska

Polska

Argentyna

mundial

Katar

PAP/EPA/Georgi Licovski

Grupa C: Polska - Argentyna 0:2 w 67. min.

CZYTAJ DALEJ

MŚ 2022 - rozpoczął się mecz Polski z Argentyną

2022-11-30 20:12

[ TEMATY ]

Katar

PAP/EPA/Georgi Licovski

W Dausze rozpoczął się mecz Polski z Argentyną w piłkarskich mistrzostwach świata. Co najmniej remis zapewni biało-czerwonym awans do 1/8 finału. W przypadku porażki losy drużyny trenera Czesława Michniewicz zależeć będą od wyniku rozgrywanego równolegle spotkania Meksyku z Arabią Saudyjską.

(PAP)

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję