Reklama

Watykan

Watykan: Drugi Wielki Tydzień w pandemii i reżimie lockdownu

W reżimie sanitarnym i z udziałem niewielkiej liczby wiernych odbędą się w Watykanie uroczystości Wielkiego Tygodnia pod przewodnictwem papieża Franciszka; drugie podczas pandemii Covid-19. Zostały one dostosowane do lockdownu, który będzie obowiązywał we Włoszech w Święta.

[ TEMATY ]

Watykan

Włodzimierz Rędzioch

W Niedzielę Palmową papież powiedział: "Wkroczyliśmy w Wielki Tydzień. Po raz drugi przeżywamy go w kontekście pandemii. W zeszłym roku byliśmy bardziej zaszokowani, w tym roku jesteśmy bardziej wyczerpani".

Po roku także i ten Wielki Tydzień minie pod znakiem istotnych zmian w przebiegu tradycyjnych ceremonii. Zostały one wymuszone przez trzecią falę koronawirusa.

Reklama

W porównaniu z pierwszym rokiem pandemii, w Wielki Czwartek, czyli w święto kapłanów, papież odprawi rano mszę Krzyżma Świętego w bazylice Św. Piotra. Przed rokiem została ona odwołana.

Po południu tego dnia, także w Watykanie, mszy Wieczerzy Pańskiej przewodniczyć będzie nie papież, ale dziekan Kolegium Kardynalskiego kardynał Giovanni Battista Re. Po raz pierwszy Franciszek nie odprawi tej mszy, inaugurującej Triduum Paschalne. Przyczyny zmiany i nieobecności papieża nie są znane. Do wybuchu pandemii od początku swego pontyfikatu Franciszek odprawiał zawsze tę mszę poza Watykanem - w więzieniach, klinikach, ośrodku dla uchodźców. Ponownie zrezygnowano z obrzędu obmycia nóg w czasie tej liturgii.

W Wielki Piątek w bazylice odbędzie się po południu nabożeństwo Męki Pańskiej pod przewodnictwem Franciszka. Tak, jak od ponad 20 lat i w trzecim już pontyfikacie homilię wygłosi kaznodzieja Domu Papieskiego kardynał Raniero Cantalamessa.

Reklama

Miejscem rozpoczynającej się o 21.00 Drogi Krzyżowej, podobnie jak w pierwszym roku pandemii, będzie znów plac przed bazyliką watykańską, a nie jak dotąd zawsze Koloseum. Przewidziano udział niewielkiej liczby wiernych.

Papież powierzył zadanie napisania rozważań do Via Crucis grupie skautów z katolickiego związku Agesci z miejscowości Foligno w Umbrii oraz wspólnocie z rzymskiej parafii pod wezwaniem Świętych Męczenników z Ugandy. Jej proboszcz, ksiądz Luigi D'Errico został w grudniu 2020 roku odznaczony Krzyżem Kawalerskim przez prezydenta Włoch Sergio Mattarellę za zaangażowanie społeczne i pomoc osobom niepełnosprawnym oraz ubogim.

Rozważaniom przy kolejnych stacjach będą towarzyszyć rysunki dzieci z domów opieki.

W Wielki Piątek przypada 16. rocznica śmierci świętego Jana Pawła II. O 21.37, czyli w godzinie jego śmierci, kiedy Polacy z Rzymu i Watykanu tradycyjnie gromadzili się w kolejnych latach na placu Św. Piotra, trwać będzie tam Droga Krzyżowa.

W Wielką Sobotę w bazylice Świętego Piotra papież odprawi mszę Wigilii Paschalnej. Rozpocznie się ona wcześniej niż zwykle, czyli o 19.30 i potrwa do 21.30. Zmiana ta wynika z obowiązywania godziny policyjnej we Włoszech od 22.00.

W Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego Franciszek będzie od 10.00 przewodniczyć mszy w bazylice, a w południe wygłosi tam wielkanocne orędzie i udzieli błogosławieństwa Urbi et Orbi.

W drugi dzień Świąt odmówi modlitwę Regina Coeli w bibliotece Pałacu Apostolskiego, a więc bez udziału wiernych na placu.

Watykańska Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów w wydanej nocie ogłosiła, że w sprawie obchodów Wielkiego Tygodnia nadal obowiązuje dekret z zeszłego roku.

W zaleceniach tych zaznaczono, że gest umycia nóg, i tak już fakultatywny, powinien być pominięty. Na zakończenie mszy Wieczerzy Pańskiej powinno się też zrezygnować z procesji.

Na początku mszy w Wielką Sobotę należy pominąć rozpalanie ogniska i tylko zapalić świecę oraz pominąć procesję.

Ponadto Watykan zaznaczył, że wyrazy pobożności ludowej i procesje towarzyszące obchodom Wielkiego Tygodnia mogą zostać przeniesione na inne dogodne dni.

Z Watykanu Sylwia Wysocka (PAP)

sw/ ap/

2021-03-31 07:16

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Müller sprzeciwia się zniesieniu celibatu i święceniom kobiet

[ TEMATY ]

kardynał

Watykan

biskupi

celibat

Kongregacja Wiary i Nauki

święcenia kobiet

bdp.xportal.pl / kai

kard. Georg Ludwig Müller

kard. Georg Ludwig Müller

„Ani papież, ani większość biskupów nie może zmieniać prawd wiary ani zasad Prawa Bożego według swego upodobania. Nie może być mowy o święceniu kobiet, ponieważ jest to dogmatycznie niemożliwe” – powiedział w wywiadzie dla dziennika „La Repubblica” emerytowany prefekt Kongregacji Nauki Wiary – kard. Georg Ludwig Müller. Wyraził też swoje zastrzeżenia odnośnie propozycji zmiany dyscypliny Kościoła i postulatów święcenia mężczyzn żonatych (tzw.„ viri probati”).

Kard. Müller przypomniał historię Kościoła i głębokie zakorzenienie praktyki celibatu w obrzędach sakramentu święceń oraz fakt, że kapłan reprezentuje Chrystusa-Oblubieńca. Przyznał, że kapłani żonaci są obecni w Kościołach wschodnich, a także święceni na kapłanów są mężczyźni żonaci w ordynariatach personalnych dla byłych anglikanów.

CZYTAJ DALEJ

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Proces beatyfikacyjny nysanki Franciszki Werner - edykt biskupa opolskiego

2021-09-27 13:08

Diecezja Opolska

Franciszka Werner (1817-1885)

Franciszka Werner (1817-1885)

Bp Andrzej Czaja wydał w poniedziałek 27 września wydał edykt w związku z procesem beatyfikacyjnym Franciszki Werner, nyskiej elżbietanki, drugiej przełożonej generalnej Zgromadzenia Sióstr Świętej Elżbiety. Zwraca się w nim do osób posiadających jakiekolwiek dokumenty i pamiątki w tej sprawie o ich przekazanie do opolskiej kurii. Biskupi na 386. Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski wyrazili pozytywną opinię co do rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego.

- 27 lutego 2020 roku postulator s. M. Margarita Cebula CSSE zwróciła się do mnie z prośbą o przeprowadzenie procesu beatyfikacyjnego Siostry Franciszki Werner, współzałożycielki i drugiej przełożonej generalnej Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety – napisał w dokumencie biskup Andrzej Czaja.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję