Reklama

Niedziela Częstochowska

Jasna Góra: Wielkopiątkowe nabożeństwo Drogi Krzyżowej

– W imię czego mamy odrzucić to wszystko, czym żyliśmy przez tysiąc lat i to, co stworzyło podstawy naszej tożsamości? – pytał na Jasnej Górze abp Wacław Depo. Metropolita częstochowski przewodniczył Drodze Krzyżowej, która nie była celebrowana jak zwykle na Wałach, ale w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej.

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Droga Krzyżowa

Wielki Piątek

Karol Porwich/Niedziela

Przy pierwszej stacji przypomniał, że wyrok na Jezusa to „nie jest historia tylko tamtego pokolenia, ludzi trzymających władzę czy anonimowego tłumu, to jest również nasza historia wpisana w życie Jezusa”.

Zobacz zdjęcia: Droga Krzyżowa w Wielki Piątek na Jasnej Górze

– W niesprawiedliwym wyroku Piłata potrzeba, abyśmy zobaczyli prawdę o nas samych, prawdę o naszym człowieczeństwie i o wyrokach współczesnych nam sądów ludzkich. Podobnie jak Piłat, poznając prawdę, możemy jej się zaprzeć i mówiąc słowami Jana Pawła II z 1979 r., odrzucić Chrystusa i wszystko, co On wniósł w dzieje człowieka – podkreślił duchowny.

Reklama

– Pytamy dalej: w imię jakiej wolności, w imię czego mamy odrzucić to wszystko, czym żyliśmy przez tysiąc lat i temu, co stworzyło podstawy naszej tożsamości?” – kontynuował.

Metropolita częstochowski cytował słowa Jana Pawła II: „Niech trwają w naszej świadomości dwa zasadnicze momenty: noc betlejemska dająca radość, miłość i nadzieję wszystkim matkom, i noc duchowa na Golgocie ucząca wszystkich wierności Chrystusowi wśród doświadczeń i zagrożeń”.

– Maryjo! Matko Życia, Matko ukrzyżowanego Pana! W Twoje ramiona oddajemy nas samych, nasze rodziny, nasze wspólnoty, Kościół na ziemi polskiej i Kościół powszechny, zwłaszcza w tym, co trudne i bolesne, w tajemnicach, które przeżywamy. Niech wszystko przeniknie światło Twojego Zmartwychwstałego Syna – prosił abp Depo.

2021-04-02 17:12

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Niedziela”: rozważania Drogi Krzyżowej w formie audio

[ TEMATY ]

Droga Krzyżowa

©Romolo Tavani - stock.adobe.com

„Męko Chrystusowa, pokrzep mnie...” - pod takim tytułem Tygodnik Katolicki „Niedziela” przygotował rozważania Drogi Krzyżowej w formie audio.

CZYTAJ DALEJ

Słowacja: Na papieskiej Mszy w Preszowie może być nawet 50 tys. wiernych

2021-07-23 19:06

[ TEMATY ]

Msza św.

Słowacja

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Na Mszy św. w obrządku wschodnim, którą celebrować będzie papież Franciszek we wrześniu w Preszowie, na wschodzie Słowacji, może być nawet 50 tys. wiernych - prognozowali w piątek przedstawiciele Kościoła i tego słowackiego miasta. Przed 26 laty do Preszowa pielgrzymował św. Jan Paweł II.

Wizyta Franciszka ma szczególne znaczenie dla grekokatolików, ponieważ papież będzie przewodniczyć liturgii w ważnym dniu, w święto Podwyższenia Krzyża Świętego - powiedział greckokatolicki metropolita Preszowa, arcybiskup Jan Babjak.

CZYTAJ DALEJ

Sierra Leone znosi karę śmierci

2021-07-24 18:11

[ TEMATY ]

śmierć

Sierra Leone

Graziako

Większość parlamentarzystów w Sierra Leone zagłosowała za zniesieniem kary śmierci. Aby decyzja ta stała się obowiązującym prawem wymagany jest jeszcze podpis prezydenta Juliusa Maady Bio.

Ostatnie egzekucje w tym afrykańskim kraju wykonano w 1988 r. Życie straciło wówczas 24 żołnierzy skazanych na śmierć pod zarzutem zorganizowania zamachu stanu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję