Reklama

Niedziela Częstochowska

Dynamizm miłości Boga

– Jezus Prawdziwie zmartwychwstał. Alleluja! To jest klucz katolickiej wiary i to jest jej serce. Syn Człowieczy przyszedł, aby dokonać naszego zbawienia darem z samego siebie na Kalwarii, aby również zmartwychwstać i wprowadzić nas do nowego życia. To jest nasze osobiste i wspólnotowe wyzwanie wiary: ukrzyżowany Jezus z Nazaretu jest zmartwychwstałym Panem, Chrystusem i Zbawicielem – mówił abp Wacław Depo podczas Sumy wielkanocnej 4 kwietnia na Jasnej Górze.

[ TEMATY ]

Jasna Góra

abp Wacław Depo

Suma wielkonocna

O. Michał Bortnik/Jasna Góra

W Niedzielę Zmartwychwstania Chrystusa przyszli na Eucharystię, aby w ten sposób potwierdzić, że spotkali Jezusa, który pokonał śmierć, szatana i grzech, zmartwychwstał i żyje oraz otworzył wiernym bramy życia wiecznego. W bazylice jasnogórskiej 4 kwietnia Sumie przewodniczył metropolita częstochowski abp Wacław Depo.

Reklama

W homilii mówił o wydarzeniach, takie jak Golgota, pusty grób, zlokalizowanych w Jerozolimie. Wierzący jednak rozumieją, że nie mogą się zatrzymać tylko na wspomnieniu historycznym, ale ich zadaniem jest pójdzie w głąb wiary, bo „zmartwychwstanie Jezusa jest przede wszystkim tajemnicą wiary, która ukazała nam dynamizm miłości Boga, objawioną w Jezusie, miłością, która stwarza świat i człowieka na nowo”. – Mocno to podkreślił św. Paweł w Liście do Kolosan, że zmartwychwstanie jest nie jedynie brzmieniem przeszłości, ale dokonuje się dzisiaj, dlatego woła, jeżeli razem z Chrystusem powstaliśmy się z martwych, szukajcie tego, co w górze, bo nasze jest ukryte z Chrystusem w Bogu – powiedział abp Depo. Dzisiejsza uroczystość pokazuje, że źródłem życia dla wierzących jest Bóg i Jego zbawcza miłość. Są oni od sakramentu chrztu złączeni z Chrystusem na życie i śmierć. – Ewangelia jest mocą i mądrością. Ewangelia jest dla nas światłem w dolinach ciemności, bólu i śmierci, jest jednocześnie solą, która ma zachować prawdę i dobro w ludzkich sercach mimo sprzeciwu – powiedział abp Depo.

W uroczystość zmartwychwstania Pana metropolita częstochowski zachęcał zgromadzonych, „byli żywymi świadkami Jezusa przez: radość, nadzieję i miłość jako dar z siebie dla drugich, by nikt z nas nie zginął”.

2021-04-04 12:49

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

25. spotkanie AA na Jasnej Górze

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka

Bożena Sztajner

Historie ich życia są prawie takie same. Najpierw alkohol, potem stoczenie się na dno i w końcu zatrzymanie się na krawędzi życia. Teraz trwają w trzeźwości, a swoje doświadczenia opowiadają innym, by ostrzec przed wpadnięcie w chorobę alkoholową. Dzisiaj i jutro na Jasnej Górze odbędzie się 25. spotkanie Anonimowych Alkoholików. Tegoroczne mitingi odbywać się będą pod hasłem: „Radosna prawda - trzeźwy dom i rodzina”.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek: wystrzegajmy się zamknięcia w małych grupkach

2021-09-26 12:36

[ TEMATY ]

Franciszek

youtube.com/vaticannews

Przed zamykaniem się w małych, ekskluzywnych grupkach przestrzegł Ojciec Święty w rozważaniu przed niedzielną modlitwą „Anioł Pański”.

Papież nawiązał do fragmentu Ewangelii (Mk 9, 38-41), czytanego w 26 niedzielą zwykłą roku B, w którym mowa o tym, że uczniowie zabraniali pewnemu człowiekowi wypędzania złych duchów w imię Jezusa. Pan zachęca ich, aby nie stawiali przeszkód tym, którzy czynią dobro i wzywa do czuwania nad własnym sercem, aby nie ulegli złu i nie gorszyli innych – wskazał Franciszek.

CZYTAJ DALEJ

Papież: akceptujemy bolesną rzeczywistość, że nie wszyscy żyją na równi

2021-09-27 15:51

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Franciszek wskazał, że dramatyczne doświadczanie pandemii jest doskonałą okazją do uświadomienia sobie, iż od dawna „akceptujemy bolesną rzeczywistość, że nie wszyscy ludzie żyją na równi, a ich zdrowie nie jest chronione w ten sam sposób”. Papież upomniał się o bezpłatną służbę zdrowia i przestrzegł przed podążaniem drogą odrzucenia, której najstraszniejszą formą jest aborcja i eutanazja.

Ojciec Święty przestrzegł, że nie wystarczy jedynie mówić o prawach wynikających z niezbywalnej godności człowieka, ale trzeba angażować się w przezwyciężanie istniejących nierówności. Mówił o tym w czasie audiencji dla uczestników sesji plenarnej Papieskiej Akademii Życia. Z powodu na ograniczenia sanitarne część z nich nie mogła przybyć do Rzymu i uczestniczyła w spotkaniu online. Nawiązując do tematu sesji „zdrowie publiczne w horyzoncie globalizacji” Papież podkreślił, że pandemia „dała usłyszeć krzyk ziemi i wołanie ubogich”, a my nie możemy na nie pozostać głusi. Wskazał, że „należy podjąć refleksję nad tym, co się wydarzyło, by dostrzec drogę ku przyszłości lepszej dla wszystkich”.

Podziel się cytatem

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję