Reklama

Niedziela Częstochowska

Abp Depo: objawienie fatimskie to nie czas przeszły

– Objawienie fatimskie to nie czas przeszły, ale sygnał ostrzegawczy przed układaniem sobie życia i świata poza Bogiem i Jego przykazaniami – powiedział abp Wacław Depo. Metropolita częstochowski przewodniczył 13 maja w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze Mszy św. dziękczynnej za ocalenie życia św. Jana Pawła II w 40. rocznicę zamachu na jego życie.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W liturgii wzięli udział uczestnicy „Spotkania z Biblią”, czyli reprezentanci uczestników i organizatorów Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej organizowanego przez Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”.

– W miejscu, które tak bardzo ukochał Jan Paweł II, gdzie nauczył się zawierzenia i gdzie pozostawił naznaczony krwią przestrzelony pas swojej papieskiej sutanny, trwamy dziś na szczególnej modlitwie. Dziękujemy za cud jego ocalenia. To dla nas kolejna okazja, by uczyć się od niego wielkiego zawierzenia Bogu na wzór Maryi – powiedział na rozpoczęcie Eucharystii ks. Ryszard Umański, asystent Oddziału Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Częstochowie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zaznaczył, że 13 maja jest od 14 lat dniem spotkania na Jasnej Górze uczestników i organizatorów Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej, którzy „chcą modlić się o to, by Pismo Święte było dla nich księgą życia, by byli wierni dziedzictwu, które zostawił św. Jan Paweł II i by razem z nim mówili: «Totus Tuus»”.

– Stojąc na progu Eucharystii w jasnogórskim domu Matki Zawierzenia, lepiej rozumiemy prawdę potwierdzoną objawieniem fatimskim z 13 maja 1917 r., że prawdziwa pobożność maryjna ma istotne znaczenie dla zachowania równowagi wiary. Dotyczy to zarówno tajemnicy Wcielenia Syna Bożego prowadzącej do dzieła Odkupienia w Jezusie Chrystusie, jak i tajemnicy Kościoła wsłuchującego się w głos Boga i głoszącego Ewangelię wszelkiemu stworzeniu – zaznaczył abp Wacław Depo.

Jak podkreślił, najważniejszą rzeczą jest umożliwienie dzisiejszemu człowiekowi na nowo dostępu do Boga przez pisma Starego i Nowego Testamentu. – Tam Bóg spotyka się z nami, przemawia i okazuje nam swoją miłość, abyśmy mieli życie w obfitości – dodał.

W homilii metropolita częstochowski zwrócił uwagę, że św. Jana Pawła II jako młodzieńca „najbardziej pociągało w stronę Ewangelii odkrycie, że Ewangelia nie była łatwą obietnicą i że stawiała wymagania”. – Dlatego później z taką mocą mógł powiedzieć: „Wymagajcie od siebie, nawet gdyby inni od was nie wymagali!”. To pochodzi z tego samego źródła – z Ewangelii i z ksiąg Starego i Nowego Testamentu, które nie są tylko przekazem, ale spotkaniem z żywym Bogiem objawionym przez karty Pisma Świętego – wskazał duchowny.

Reklama

Następnie odniósł się do słów św. Pawła: „Krew wasza na wasze głowy” z pierwszego czytania z Dziejów Apostolskich. – One w połączeniu z gestem otrząśnięcia szat były bardzo mocne i stanowiły zapowiedź surowego sądu Bożego nad tymi, którzy odrzucają słowo Boga głoszone im jako słowo zbawienia – wyjaśnił abp Depo.

Nawiązał również do słów Piłata, który skazując Jezusa na śmierć oznajmił: „Nie jestem winny krwi tego sprawiedliwego. To wasza rzecz”, na co lud zawołał: „Krew jego na nas i na dzieci nasze!”. – Te słowa zapisane u św. Mateusza są bardzo ważne w tradycji pokoleń, a przecież krew Jezusa nie dzieli nikogo, ale jednoczy, bo On przyszedł na świat nie po to, by go potępić, ale zbawić – tłumaczył duchowny.

W tym kontekście przywołał słowa Clive’a Lewisa – brytyjskiego pisarza, filozofa i filologa: – Ludzie dzielą się na tych, którzy mówią Bogu: „Bądź wola Twoja” i tych, do których Bóg powie na końcu: „Bądź wola twoja” – tych, którzy utracą dar zbawienia, dla których słowo nie było słowem przemiany wzywającym do nawrócenia i życia według Boga.

Metropolita częstochowski przypomniał również zapowiedź Jezusa zapisaną w Ewangelii według św. Jana, skierowaną do wszystkich, którzy w Niego uwierzą. – Świat będzie się weselił, mówiąc, że czas Jezusa przeminął, a wy będziecie płakać i cierpieć. Jak skonstatował, historia się jednak odmieni, „a Jezus da nam doświadczyć zwycięstwa przez swoje zmartwychwstanie”. – To dokonuje się w każdej Eucharystii, kiedy jesteśmy uczestnikami uobecnienia Jego krzyża, zmartwychwstania i oddania życia za świat – podkreślił abp Depo.

Reklama

Nawiązując do wspominanego w Kościele objawienia w Fatimie, przytoczył słowa Benedykta XVI wypowiedziane podczas pielgrzymki do Portugalii: – Przeszło 100 lat temu (...) niebo otworzyło się właśnie w Portugalii jako okno nadziei, które Bóg otwiera, kiedy człowiek zamyka drzwi, aby naprawić w ramach rodziny ludzkiej więzi solidarności braterskiej oparte na wzajemnym uznawaniu jednego i tego samego Boga jako Ojca. Tutaj chodzi o plan miłości Boga. Nie zależy on od papieża ani jakiegokolwiek innego organu władzy kościelnej. To Kościół otrzymał Fatimę, a Fatima objawiła się Kościołowi. Najświętsza Maryja Panna przybyła z nieba, aby przypomnieć prawdy Ewangelii stanowiące źródło nadziei dla ludzkości oziębłej w miłości i pozbawionej nadziei na zbawienie – cytował metropolita częstochowski.

– Na płaszczyźnie wiary możemy powiedzieć, że Maryja przybyła z nieba, żeby przygarnąć i ocalić swojego duchowego syna, którym był i jest św. Jan Paweł II – ocenił duchowny, przypominając o 40. rocznicy ocalenia papieża, który „rok po zamachu zaświadczył, że kto inny strzelał, a Bóg przenosił kule za wstawiennictwem Matki”. Arcybiskup Depo wyraził radość, że zakrwawiony pas sutanny Jana Pawła II znajduje się na Jasnej Górze „przy ołtarzu Matki”. Przypomniał również, że jeden z pocisków, który ugodził papieża, został umieszczony w koronie Matki Bożej w Fatimie.

– Maryja jest dla nas wzorem posłuszeństwa Bogu wbrew nadziei, ale również odwagi wiary, którą trzeba okazać na wzór św. Jana Pawła II, nie uciekając spod krzyża – stwierdził metropolita częstochowski.

Duchowny wskazał na aktualność objawień Matki Bożej w Portugalii. – Objawienie fatimskie to nie czas przeszły, ale sygnał ostrzegawczy przed układaniem sobie życia człowieka i świata poza Bogiem i Jego przykazaniami. To również sygnał ostrzegawczy przed naszą ludzką nieodpowiedzialnością, zarówno za losy osobiste, jak i całego świata – podkreślił. – Dlatego chcemy czerpać ze źródeł Pisma Świętego moc i światło. Dlatego prosimy Maryję, Oblubienicę w Duchu Świętym, abyśmy wypełnili zadania, które stoją przed nami – dodał.

Reklama

Arcybiskup zakończył słowami Benedykta XVI: „Europo, Portugalio” – a dzisiaj powiem również: Polsko – „buduj swoje nadzieje na Bogu, na fundamencie Ewangelii i Chrystusowego krzyża”.

Przed błogosławieństwem końcowym metropolita częstochowski zadedykował uczestnikom „Spotkania z Biblią” słowa św. Jana Pawła II: – Nawet sami nie zdajecie sobie sprawy z tego, jak jesteście piękni, gdy pozostajecie w świetle słowa Bożego i w tajemnicy Eucharystii.

Po Mszy św. przedstawiciele uczestników Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej podjęli dziękczynną modlitwę różańcową za dar życia św. Jana Pawła II. Następnie złożyli kwiaty pod pomnikiem papieża Polaka.

2021-05-13 17:04

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Człowiek „Drogą Kościoła”

Niedziela Ogólnopolska 9/2019, str. 10-11

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

Encyklika

Adam Bujak, Arturo Mari/Biały Kruk

Słusznie nieraz słyszymy i tego doświadczamy, że prawdy najbardziej oczywiste, jak: Bóg, człowiek, świat – są najtrudniejsze. Dlatego muszą być ciągle i wszędzie przypominane. Tak jest również z osobą, życiem i posłannictwem św. Jana Pawła II. Twórca personalizmu uniwersalistycznego – integralnego ks. prof. Czesław Stanisław Bartnik tak opisywał na łamach „Niedzieli” z 5 października 1996 r. dar jego osoby: „Jest to obecność ze wszech miar błogosławiona, twórcza, ewangeliczna, subtelna, pełna miłości, zapraszająca w lepszą przyszłość...”.

CZYTAJ DALEJ

Św. Marek, Ewangelista

[ TEMATY ]

św. Marek

Arkadiusz Bednarczyk

Św. Marek (A. Mirys, Tyczyn, XVIII wiek)

Św. Marek (A. Mirys, Tyczyn, XVIII wiek)
CZYTAJ DALEJ

„Prawo i Kościół”

2024-04-25 08:39

[ TEMATY ]

Akademia Katolicka w Warszawie

Archiwum AKW

Konferencja w takim kształcie odbyła się po raz pierwszy. W murach Akademii Katolickiej w Warszawie blisko czterdziestu prelegentów – nie tylko uznanych profesorów, ale także młodych naukowców – prezentowało owoce swoich badań. Wystąpienia dotyczyły zarówno zagadnień z zakresu kanonistyki i teologii, jak i prawa polskiego, międzynarodowego oraz wyznaniowego. To sprawiło, że spotkanie miało niezwykle ciekawy wymiar interdyscyplinarny.

Zadowolenia z obecności na konferencji wielu znakomitych naukowców i uczestników nie krył ks. prof. dr hab. Krzysztof Pawlina, rektor uczelni, który powitał zgromadzonych oraz zaprezentował Akademię Katolicką w Warszawie, organizującą to ambitne przedsięwzięcie naukowe. Ks. dr hab. Tomasz Jakubiak, prof. AKW – wykładowca prawa kanonicznego oraz przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Konferencji – stwierdził na początku spotkania, że obecność tak znamienitych gości, w tym ministra nauki i szkolnictwa wyższego, jest dowodem na to, że Akademia Katolicka, choć ma w nazwie przymiotnik „katolicka”, może wnosić wkład w rozwój różnych dyscyplin naukowych. Podkreślił również, że wydarzenie to pozwala uzmysłowić sobie różnice i podobieństwa w aparacie naukowym prawa kościelnego i państwowego. Zauważył, że jest to istotne, gdyż badacze, wypowiadając się o Kościele, posługują się tymi samymi terminami, czasami mającymi inne znaczenie. To ukazanie odmiennego spojrzenia jest według ks. Jakubiaka bogactwem tego spotkania, pozwoli bowiem na poznawanie i konfrontowanie swoich stanowisk.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję