Reklama

Niedziela Małopolska

Znaczki z całego świata - zaproszenie

W domu katechetycznym przy parafii św. Floriana w Krakowie odbył się wernisaż Wystawy Filatelistycznej z okazji 101. rocznicy urodzin św. Jana Pawła. Ekspozycję będzie można obejrzeć jeszcze 23 maja.

Norbert Polak

- Jestem bardzo wdzięczny pomysłodawcom, szkołom filatelistów, którzy pomyśleli, by w ten sposób uczcić 101. rocznicę urodzin św. Jana Pawła II. Oczywiście każde miejsce, by uczcić św. Jana Pawła II, jest godne, ale tu w sposób szczególny, gdyż tutaj mieszkał przez 2 lata (...). Myślę, że przez oglądanie tych znaczków pocztowych świadomość o Janie Pawle II pogłębia się w nas (...). To jest człowiek, który nadał bieg historii nie tylko naszej ojczyzny, ale i świata - powiedział ks. Prał. Grzegorz Szewczyk na otwarciu wystawy.

Autorami ekspozycji są Krzysztof Biedrzyński i Maciej Rudy. Kustosz wystawy Hieronim Sieński wyjaśniał powody zorganizowania wydarzenia właśnie w domu katechetycznym kościoła św. Floriana w Krakowie. Wskazał, że z tą parafią związany był nie tylko ks. Karol Wojtyła jako wikariusz placówki i duszpasterz akademicki, lecz i dziadek papieża Feliks Kaczorowski, a także matka Karola - Emilia Kaczorowska.

Reklama

Kustosz podkreślił wkład polskich filatelistów w upamiętnianie dziedzictwa polskiego papieża. - Szczególnie krakowscy kolekcjonerzy stali się swego rodzaju strażnikami pamięci o Janie Pawle II. Cykl wystaw poświęconych papieżowi rozpoczął się od pokazu w 1981 r., na którym zgromadzono znaczki wydane przez już wówczas wszystkie kraje świata (...). Tematem przewodnim (tej wystawy - przyp. red.) są wydania pocztowe z okazji urodzin św. Jana Pawła (...) .

Pan Sieński podziękował także projektantowi kartki pocztowej przygotowanej z myślą o tej wystawie - Kazimierzowi Wiśniakowi, pomysłodawcy wystawy Władysławowi Andreasikowi, a także s. Marii Kołodziej, która pomogła w zorganizowaniu wydarzenia.

Wystawa będzie otwarta również w niedzielę 23 maja w godz. 8-20.

2021-05-19 19:27

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Szwajcaria: mieszkańcy za małżeństwem i adopcją dzieci dla par jednopłciowych

2021-09-27 14:12

[ TEMATY ]

małżeństwo

adopcja

LGBT

Szwajcaria

Adobe Stock

Szwajcarzy opowiedzieli się w referendum za zmianą w Kodeksie Cywilnym, która przyznaje parom jednopłciowym prawo do zawierania małżeństwa i adopcji dzieci. Propozycję tę poparło 64,1 proc. głosujących. Do urn poszło 52,6 proc. obywateli.

Konferencja Szwajcarskich Biskupów opowiadała się przeciwko projektowi. Podkreślając jednocześnie konieczność walki z wszelkimi dyskryminacjami, optowała za adaptacją do potrzeb par jednopłciowych istniejących już przepisów dotyczących związków partnerskich. Występowała jednak przeciwko udostępnieniu tym parom możliwości zapłodnienia in vitro.

CZYTAJ DALEJ

Papież w orędziu do młodzieży: w imię Chrystusa mówię ci: powstań i świadcz!

2021-09-27 12:13

[ TEMATY ]

młodzież

papież Franciszek

Vatican Media

Nie możesz pozostać na ziemi „użalając się nad sobą”, czeka na ciebie misja! Także ty możesz być świadkiem dzieł, które Jezus zaczął w tobie wypełniać. Dlatego w imię Chrystusa, mówię ci: Powstań i świadcz - wzywa papież Franciszek w orędziu na XXXVI Światowy Dzień Młodzieży.

Po raz pierwszy będzie on obchodzony w diecezjach na całym świecie nie w Niedzielę Palmową, a w uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata (21 listopada 2021), tym razem pod hasłem: „Wstań. Ustanawiam cię świadkiem tego, co zobaczyłeś” (Dz 26, 16).

CZYTAJ DALEJ

Abp Ryś do sióstr zakonnych: jesteście kobietami, które poszły za Jezusem z Galilei

2021-09-27 19:38

[ TEMATY ]

abp Grzegorz Ryś

dziewica konsekrowana

ks. Paweł Kłys

Jesteście siostrami zakonnymi, dziewicami konsekrowanymi, wdowami konsekrowanymi, dlatego, że zafascynował was Jezus, ale ta pierwsza fascynacja - ona jest łatwa do przysłonięcia rozmaitymi rzeczami – mówił abp Grzegorz Ryś podczas pierwszego dnia rekolekcji dla dziewic i wdów konsekrowanych oraz sióstr zakonnych z archidiecezji łódzkiej, które rozpoczęły się w katedrze św. Stanisława Kostki w Łodzi.

Przewodniczy im abp Grzegorz Ryś.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję