Reklama

Niedziela Małopolska

Od 800 lat z Duchem Świętym

Jakże głęboko od ośmiu wieków zgromadzenie wpisuje się nie tylko w krajobraz Krakowa, ale jego najbardziej żywotną tkankę – tę, która jest uczyniona z miłości – powiedział na zakończeniu jubileuszu 800-lecia obecności w Polsce Zakonu Ducha Świętego abp Marek Jędraszewski.

Anna Bandura

Gwidonowy charyzmat miłości miłosiernej jest wciąż aktualny

Gwidonowy charyzmat miłości miłosiernej jest wciąż aktualny

Wielki jubileusz sióstr kanoniczek Ducha Świętego de Saxia dobiegł końca. W uroczystość Zesłania Ducha Świętego, 23 maja 2021 r., w kościele św. Tomasza w Krakowie metropolita krakowski przewodniczył Mszy św. i wygłosił homilię.

Zobacz zdjęcia: Zakończenie Roku Jubileuszowego 800-lecia Zakonu Ducha Świętego w Polsce

Arcybiskup w słowach skierowanych do sióstr duchaczek oraz zgromadzonych w świątyni wiernych przypomniał, że miłość do Jezusa Chrystusa w Apostołach dopełnił dopiero Duch Święty. To właśnie w dniu Pięćdziesiątnicy św. Piotr głosił katechezę o Bogu w Trójcy Jedynym – bez lęku przed Żydami. – To była pewność wiary wynikająca z daru Ducha Świętego – powiedział metropolita.

Reklama

Pasterz Kościoła krakowskiego podkreślił, że radość z owoców Ducha Świętego łączy się też z podejmowaniem trudów. – Cieszyć się owocami Ducha Świętego, to znaczy także zmagać się ze swoimi słabościami, z pokusami, które płyną z zewnątrz, ze wszystkim, co chciałoby nas zniewolić – powiedział arcybiskup. Przypomniał też osobę bł. Gwidona, założyciela Zakonu Ducha Świętego, który wszedł na tę drogę: – Ta prawda zawarta w liście św. Pawła do Galatów sprawiła, że twórca zakonu (…) przyjął podwójny krzyż o 12 rozgałęzieniach (…) wskazujących na 12 owoców Ducha Świętego. Bł. Gwidon doskonale rozumiał, co znaczy nowy człowiek narodzony z Jezusa Chrystusa mocą Ducha Świętego.

Metropolita dodał, że aby być uczestnikiem owych 12 owoców Ducha Świętego, należy służyć innym. – Trzeba poświęcić się tym, którzy są może daleko od Chrystusa, naznaczeni cierpieniami, niekiedy wręcz odtrąceniem – powiedział arcybiskup i przypomniał, że to właśnie siostry duchaczki posługują w szpitalach i domach opieki społecznej, nauczają dzieci w placówkach edukacyjnych, opiekują się samotnymi matkami, pracują jako organistki i zakrystianki.

Na zakończenie Eucharystii podziękowania pasterzowi Kościoła krakowskiego złożyła s. Kazimiera Gołębiowska, przełożona generalna zgromadzenia. – Ekscelencjo, dziękujemy za dar twojej obecności, ojcowską troskę, sprawowaną tę najświętsza Eucharystię i wygłoszone dla nas słowo pełne mądrości i wiary, które daje nam perspektywę patrzenia w przyszłość – powiedziała m. Kazimiera, zapewniając o modlitwie w intencji księdza arcybiskupa.

Do Polski Zakon Szpitalny Świętego Ducha sprowadził w 1220 r. biskup krakowski Iwo Odrowąż, osadzając go w podkrakowskim Prądniku i powierzając jego członkom posługę w ufundowanym przez siebie szpitalu.

2021-05-23 15:56

Ocena: +4 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zmiany kapłanów w diecezji bielsko-żywieckiej. Zobacz wykaz

2021-06-23 15:42

[ TEMATY ]

zmiany księży

zmiany personalne

Monika Jaworska

Biskup ordynariusz Roman Pindel skierował poszczególnych księży diecezji bielsko-żywieckiej do posługi w nowych parafiach. Poniżej prezentujemy zmiany personalne księży proboszczów i wikariuszy w naszej diecezji.

Proboszczowie i Administratorzy

CZYTAJ DALEJ

Włochy: Straż miejska ukarała proboszcza za hałas i... zebrała pieniądze na grzywnę

2021-06-24 07:16

[ TEMATY ]

Włochy

Karol Porwich/Niedziela

Najpierw strażnicy miejscy wymierzyli proboszczowi z Rzymu karę w wysokości 350 euro, a potem zebrali tę sumę między sobą, by ją zapłacić - informują media. Ksiądz został ukarany za hałas na terenie parafii, gdzie zorganizował imprezę w ramach lata w mieście.

Wymierzając karę strażnicy wystąpili jako funkcjonariusze, a zbierając na nią pieniądze, działali jako rodzice - zauważono.

CZYTAJ DALEJ

Wenezuela: wskutek COVID-19 zmarło już 24 duchownych

2021-06-24 20:33

[ TEMATY ]

wenezuela

duchowni

COVID‑19

Graziako

Z powodu zachorowania na COVID-19 w Wenezueli zmarło już 24 duchownych, wynika z szacunków konferencji episkopatu tego kraju. Szacunki te potwierdziła również pracująca w Wenezueli organizacja Pomoc Kościołowi w Potrzebie (PKWP). Ze statystyk prowadzonych przez władze tej organizacji wynika, że od nastania wiosną 2020 r. pandemii koronawirusa zakaziło się SARS-CoV-2 ponad 10 proc. księży pracujących w tym południowoamerykańskim kraju. Według przygotowanego przez PKWP raportu właśnie struktury kościelne są filarem walki z pandemią i pomocy wenezuelskiemu społeczeństwu pogrążonego w ubóstwie wskutek złego zarządzania krajem przez reżim prezydenta Nicolasa Maduro i koronakryzysu.

Według oficjalnych danych reżimu w Caracas dotychczas w Wenezueli koronawirusem zaraziło się ponad 263 tys. obywateli, a zmarło 3 tys. Część wirusologów uważa te statystyki za zaniżone.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję