Reklama

Niedziela Małopolska

Od 90 lat na świecie, od 70 lat w zakonie

90. rocznicę urodzin i 70. rocznicę ślubów zakonnych obchodziła w Krakowie Matka Cecylia Piękosz, kanoniczka Ducha Świętego de Saxia.

Anna Bandura

Za wszystko dziękuję! - powiedziała jubilatka

Za wszystko dziękuję! - powiedziała jubilatka

Mszy św. dziękczynnej 23 maja w kościele św. Tomasza Apostoła w Krakowie przewodniczył o. Wiesław Wiśniewski z Towarzystwa Ducha Świętego (TDŚ). – Pragniemy modlić się za Matkę Cecylię, która miała odwagę ofiarować swoje życie Panu Jezusowi, dźwigać na barkach trud przewodzenia wspólnocie zakonnej, a także miała odwagę rzucać ziarno w różne serca – m.in. też w moje – co widać, przyniosło plony. Obecne tu siostry i my, kapłani, zawdzięczamy duchowemu macierzyństwu Matki Cecylii to, że jesteśmy przy ołtarzu, w kaplicy, w zakonie – powiedział o. Wiśniewski.

Przełożony braci duchaków wspominał, że dzięki Matce Cecylii nowe zgromadzenie męskie miało szanse się rozwinąć: – W proroczym widzeniu Matka Cecylia mądrze zainwestowała w jeden krzyżyk duchacki dla ks. Wiesława. Kapłan wymienił inne zasługi jubilatki: odnowienie reguł zakonnych, poprzez nadanie im gwidonowego kształtu, nawiązanie relacji siostrzanych w Hiszpanii, Francji, przelewanie mądrości Kościoła, głoszonego ustami papieży, w serca sióstr.

Reklama

– Z wielkiego pragnienia, z miłości, zakochania się w Bogu przyszłam do klasztoru. A w klasztorze dostałam tyle dobroci i miłości od sióstr – powiedziała m. Cecylia. – Różne rzeczy mnie zaskakiwały. Chciałam być cichutko, a stale coś trzeba było wypełniać. Bóg tak chciał – powiedziała z uśmiechem i dodała na koniec: – Za wszystko dziękuję! Bóg daje mi w tym wszystkim tyle łask!

Anna Bandura

Życzenia dla Matki Cecylii Piękosz

Życzenia dla Matki Cecylii Piękosz
 

Matka Cecylia Piękosz pełniła funkcję przełożonej generalnej zgromadzenia w latach 1978-1990. Towarzyszyła na drodze powołania dziesiątkom dziewcząt. Wiele z nich – dziś sióstr kanoniczek – uczestniczyło w Mszy św. dziękczynnej za życie i powołanie s. Piękosz.

– Niech Matka będzie szczęśliwa z tego wybrania, które Pan złożył głęboko w sercu Matki, niech Pan obficie wylewa moc Ducha Świętego – w imieniu sióstr duchaczek życzenia s. Cecylii złożyła s. Kazimiera Gołębiowska, przełożona generalna zgromadzenia.

Reklama

Redakcja „Niedzieli Małopolskiej” życzy Matce Cecylii kolejnych długich lat spędzonych przy Sercu Jezusa.

Sylwetka Matki Cecylii Piękosz znajdzie się w jednym z kolejnych numerów papierowej „Niedzieli Małopolskiej”.

Anna Bandura

70-lecie ślubów zakonnych Matki Cecylii Piękosz

70-lecie ślubów zakonnych Matki Cecylii Piękosz
2021-05-27 14:47

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Film animowany o św. Maksymilianie

2021-09-22 16:47

[ TEMATY ]

św. Maksymilian Kolbe

film animowany

Studio Filmów Rysunkowych

Postacie z filmu rysunkowego.

Postacie z filmu rysunkowego.

Powstaje film animowany o św. Maksymilianie.

Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej razem z nowosądeckim Wydawnictwem Promyczek opracowuje film animowany o o. Kolbem pt. „Szalony Maks”.

CZYTAJ DALEJ

W Sejmie projekt ustawy „Stop aborcji 2021”

2021-09-22 14:54

[ TEMATY ]

aborcja

pro‑life

Karol Porwich/Niedziela

130 tys. podpisów zebrali autorzy projektu ustawy "Stop aborcji 2021". Zgodnie z wniesionym dziś do Sejmu projektem, dzieci poczęte będą chronione na podstawie tych samych przepisów, co inni ludzie, ponieważ dziecko poczęte jest człowiekiem - poinformowała odpowiedzialna za inicjatywę ustawodawczą Fundacja Pro-prawo do życia.

Autorzy projektu i podpisani pod nim obywatele uważają, że prawna ochrona życia dzieci poczętych jest w Polsce fikcją. Wskazują m.in. na wadliwe zapisy kodeksu karnego powodujące, że "co roku tysiące dzieci w Polsce są bezkarnie zabijane".

CZYTAJ DALEJ

Prezydent RP spotkał się z ocalałym z Holokaustu Edwardem Mosbergiem

2021-09-23 19:09

[ TEMATY ]

prezydent

Andrzej Duda

Holokaust

PAP

Prezydent RP Andrzej Duda wraz z pierwszą damą Agatą Kornhauser-Dudą spotkali się z ocalałym z Holocaustu Edwardem Mosbergiem w Nowym Jorku

Prezydent RP Andrzej Duda wraz z pierwszą damą Agatą Kornhauser-Dudą spotkali się z ocalałym z Holocaustu Edwardem Mosbergiem w Nowym Jorku

Prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą spotkali się w Nowym Jorku z ocalałym z Holokaustu Edwardem Mosbergiem. To jeden z punktów podróży prezydenta związanej z 76. sesją Zgromadzenia Ogólnego ONZ.

Urodzony w Krakowie Mosberg był więźniem niemieckich obozów koncentracyjnych w Płaszowie i Mauthausen. W momencie wybuchu II wojny światowej miał 13 lat. Większość jego najbliższych została zgładzona w Holokauście. W 1951 r. wraz z narzeczoną przybył do Nowego Jorku; obecnie mieszka w New Jersey. Jego imię nosi odznaczenie, przyznawane przez Fundację From The Depths, za ratowanie Żydów podczas II wojny światowej. Edward Mosberg został odznaczony przez tę fundację za "budowanie dialogu w duchu pamięci o Holocauście".

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję