Reklama

Kościół

KUL: konferencja o społeczeństwie obywatelskim w służbie rodzin w Polsce

O wpływie Kościoła, państwa i społeczeństwa na polskie rodziny mówiono podczas konferencji "Kościół - państwo - społeczeństwo obywatelskie w służbie rodzin w Polsce. Inspiracje nauczaniem Stefana kardynała Wyszyńskiego i św. Jana Pawła II". Konferencja odbyła się na KUL w związku z Rokiem Rodziny „Amoris laetita”. Udział w wydarzeniu wziął m. in. minister Przemysław Czarnek, który powiedział: "Musimy bronić rodziny naukami o rodzinie, jako odrębną dziedziną naukową".

[ TEMATY ]

rodzina

KUL

Adobe.Stock.pl

Rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski zwrócił uwagę na pilną potrzebę uregulowania statutu badaczy zajmujących się naukami o rodzinie, która umożliwiłaby kształcenie kadry naukowej, poprzez nadawanie stopni i tytułów naukowych. - Stanie się to możliwe dzięki uznaniu nauk o rodzinie jako odrębnej dyscypliny naukowej - podkreślił rektor KUL.

- Ważny jest nie tylko finansowy model wsparcia - podkreślał obecny na konferencji prof. Przemysław Czarnek. W swoim wystąpieniu minister edukacji i nauki mówił o polityce rodzinnej we współczesnej Polsce. - Musimy podejść naukowo do zagadnień związanych z rodziną. Patrząc na ogromny potencjał familiologów w Polsce, doszliśmy do wniosku, że najlepszym rozwiązaniem będzie stworzenie odrębnej dziedziny nauk o rodzinie. Ona na to zasługuje, a my tego bardzo potrzebujemy z uwagi na kryzys rodziny i ataki ze strony rozmaitych ideologii, które z rzeczywistością i z prawdą nie mają nic albo mają niewiele wspólnego. Musimy bronić rodziny naukami o rodzinie, jako odrębną dziedziną naukową - podkreślił Czarnek.

Promocja rodziny i małżeństwa, rozumianego jako związek kobiety i mężczyzny i cały system zachęt to wg ministra edukacji i nauki, skuteczne sposoby na rzecz wsparcia rodziny. - Musi być wielka promocja rodziny. Musi iść za tym wielka promocja małżeństwa i cały program wychowawczy naszego społeczeństwa, naszych dzieci, naszej młodzieży. Program wychowawczy, który będzie realizować i państwo i samorząd i kościół - mówił Czarnek.

O zwiększającej się liczbie osób korzystających z katolickich poradni rodzinnych mówił dyrektor Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin, ks. dr Przemysław Drąg. - Osoby przychodzą do poradni, ponieważ wiedzą, że tam zrobimy wszystko, aby ratować ich rodzinę i małżeństwo" - podkreślił.

Podziel się cytatem

Reklama

Proboszcz parafii Świętej Rodziny w Lublinie ks. Tadeusz Pajurek podkreślił, że w pomocy rodzinie przez Kościół ważną rolę odgrywają parafie i poradnictwo rodzinne. - Bardzo ważna jest troska o rodziny bezdzietne oraz rodziny, które mają dzieci niepełnosprawne. Jest dużo rodzin, które przeżywają kryzys - mówił ks. Pajurek.

Konferencję zorganizował Wydział Teologii KUL, parafia pw. Świętej Rodziny w Lublinie i Samorząd Studentów Wydziału Teologii KUL ze środków Funduszu Grantowego Uniwersyteckich Grantów Misyjnych.

2021-05-29 18:28

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kongres Kultury Chrześciijańskiej w Lublinie - plan konferencji prasowych i briefingów

Pod hasłem "Wolność Ocalona. Chrześcijańskie światło na ludzkich drogach" jutro w Lublinie rozpoczyna się w Lublinie V Kongres Kultury Chrześcijańskiej. Przedstawiamy plan konferencji prasowych i briefingów organizowanych podczas tego wydarzenia.

PIĄTEK 14.10.2016

CZYTAJ DALEJ

Poznań: wiemy, kiedy abp Grysa przyjmie sakrę

2022-10-03 10:19

[ TEMATY ]

sakra biskupia

ASD w Poznaniu

Kard. Pietro Parolin, Sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej, udzieli sakry biskupiej ks. prałatowi Tomaszowi Grysie, kapłanowi archidiecezji poznańskiej i nuncjuszowi apostolskiemu na Madagaskarze w uroczystość Wszystkich Świętych w katedrze w Poznaniu. Współkonsekratorem będzie abp Stanisław Gądecki. Sakra odbędzie się 1 listopada o godz. 11.00.

Papież Franciszek mianował ks. prałata Tomasza Grysę nuncjuszem apostolskim na Madagaskarze i delegatem apostolskim na Komorach 27 września br. Ojciec Święty obdarzył go także godnością arcybiskupa i przydzielił mu stolicę tytularną Rubikon (w latach 1992-2002 była to stolica tytularna abp. Stanisława Gądeckiego, wówczas biskupa pomocniczego w Gnieźnie).

CZYTAJ DALEJ

Sobór Watykański II był nie tylko potrzebny, ale wręcz konieczny

2022-10-06 09:57

[ TEMATY ]

Sobór Watykański II

Autorstwa Lothar Wolleh - Praca własna, CC BY-SA 3.0, commons.wikimedia.org

Sobór Watykański II był nie tylko potrzebny, ale wręcz konieczny, chociaż nie wszyscy w Kościele dostrzegali tę konieczność – mówi w rozmowie z KAI abp Henryk Muszyński, emerytowany metropolita gnieźnieński i prymas Polski. 11 października przypada 60. rocznica rozpoczęcia obrad tego najważniejszego wydarzenia w Kościele katolickim w XX wieku.

Odnosząc się do zwołanego przez papieża Franciszka synodu nt. synodalności 89-letni hierarcha wyraził przekonanie, że „podobnie jak Sobór w rozumieniu papieża Jana XXIII jest dziełem Ducha Świętego”, tak samo synodalny wymiar Kościoła „jest znakiem nowego tchnienia Ducha Święta na nasze niespokojne czasy”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję