Reklama

Wiara

Św. Józefie... przez narody wychwalony

Święty Józef wychwalany przez wszystkie narody uczy, by w każdym narodzie dostrzegać konkretnych ludzi i ich wartość, jaką mają w oczach Bożych.

[ TEMATY ]

św. Józef

Rozważania majowe

Grażyna Kołek

Naród – to słowo każdemu z nas wydaje się bliskie. To wspólnota ludzi, złączonych silnymi więzami, którzy mają wspólną historię i kulturę. Naród nie jest jednolitą masą – to konkretni ludzie, o konkretnych twarzach, zajmujący się konkretnymi zawodami. To oni są jego bogactwem. Tworzą naród, żyjąc między sobą i pomagając sobie nawzajem. Na świecie jest bardzo dużo narodów. Jedne mają swoje państwa, inne współtworzą państwa z innymi narodami, ale są i takie, które nie mogą cieszyć się wolnością i swobodnym pielęgnowaniem swojej kultury i wartości.

Choć tak wielka jest różnorodność narodów, każdy z nich ma swoje miejsce w Kościele katolickim. Jezus Chrystus chciał, aby Kościół dotarł w każdy zakątek ziemi i każdego człowieka przyjął na swoje łono. Tak jak różnorodność ludzi jest bogactwem jednego narodu, tak różnorodność narodów jest bogactwem Kościoła. Ponad 150 lat temu święty Józef został ogłoszony patronem całego Kościoła katolickiego.

Reklama

Człowiek, który był członkiem swojego narodu, cichym cieślą z Nazaretu, został dany wszystkim narodom za patrona. Kościół uczy nas tym samym, że każdy, bez względu na to czy znany z pierwszych stron gazet czy anonimowy w swoim środowisku, jest wielką wartością dla ludzkości i skarbem w oczach Boga.

Święty Józef – patron Kościoła katolickiego, w którym gromadzą się wszystkie narody, ludy i języki – jest dla nas wzorem i zachętą do szacunku wobec innych, bez względu na ich status społeczny, kolor skóry, czy światopogląd, ponieważ każdy człowiek ma wartość i każdy jest dzieckiem Bożym, którego należy szanować. Tak jak Józef i Maryja, choć ubodzy, okazali się siłą i skarbem swojego narodu, tak dziś wielu ludzi jest skarbem swoich narodów, mimo iż pozostają nieznani. Święty Józef wychwalany przez wszystkie narody uczy, by w każdym narodzie dostrzegać konkretnych ludzi i ich wartość, jaką mają w oczach Bożych. Czasami ulegamy pokusie, by zamykać się i odrzucać innych ludzi, bo nic nie będziemy mieli z ich przyjęcia oraz nie uzyskamy z tego żadnej korzyści. Właśnie tak potraktowano Józefa, gdy wraz z Maryją szukał miejsca na przenocowanie.

Święty Józef, choć odrzucony, przyjmuje dziś wszystkich ludzi pod swoją opiekę. Przykład jego życia jest dla nas zachętą do troski o innych i przestrogą, byśmy nie odrzucili Chrystusa, który przychodzi w drugim człowieku. Święty Józefie, niegdyś odrzucony, dziś przez narody wychwalany – módl się za nami!

2021-05-31 08:19

Ocena: +2 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Odpust ku czci św. Józefa

[ TEMATY ]

św. Józef

Bożena Sztajner/Niedziela

Cudowny obraz Świętej Rodziny z kolegiaty Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, w którym szczególną cześć odbiera św. Józef, zwany Kaliskim

Cudowny obraz Świętej Rodziny
z kolegiaty Wniebowzięcia Najświętszej
Maryi Panny, w którym szczególną cześć
odbiera św. Józef, zwany Kaliskim

Prosimy św. Józefa, aby nadal opiekował się Jezusem żyjącym w ludziach - powiedział bp Łukasz Buzun podczas Mszy św. w najsłynniejszym polskim sanktuarium św. Józefa, jakie znajduje się w Kaliszu. Św. Józef jest również patronem diecezji kaliskiej.

Kustosz sanktuarium ks. prał. Jacek Plota witając pielgrzymów przypomniał, że doroczna uroczystość odpustowa ku czci św. Józefa zbiega się z drugą rocznicą inauguracji pontyfikatu papieża Franciszka.

CZYTAJ DALEJ

Modlitwa powinna być „krótka”… - poznaj benedyktyński sposób na dobrą modlitwę!

2021-09-27 13:02

[ TEMATY ]

modlitwa

Karol Porwich/Niedziela

Niezmiernie ważnym tematem codziennego życia mnichów jest modlitwa indywidualna. Jaka powinna być modlitwa? W jaki sposób dobrze się modlić?

Jednak św. Benedykt bardzo krótko pisze na jej temat w dwóch rozdziałach Reguły: w rozdziale 20 i 52:

CZYTAJ DALEJ

W pandemii wzrasta zainteresowanie ezoteryzmem

2021-09-27 14:13

[ TEMATY ]

okultyzm

Adobe.Stock

Podczas pandemii Covid-19 nastąpił ogromny wzrost zainteresowania ezoteryzmem i okultyzmem. W Stanach Zjednoczonych dziesięciokrotnie wzrosła w tym czasie liczba ludzi, którzy konsultowali się z wróżbitami. Ludzie boją się jutra, a nauka okazała się zawodna – powiedział Radiu Watykańskiemu ks. Jean-Christophe Thibaut, który od dwudziestu lat pełni posługę uwolnienia w diecezji Metz. Ostrzega on, że praktyki ezoteryczne to najczęstsza przyczyna demonicznych zniewoleń.

Francuski kapłan podkreśla, że gwałtowny rozwój okultyzmu był możliwy dzięki internetowi i sieciom społecznościowym, gdzie łatwo można znaleźć niezbędne instrukcje, bez potrzeby nawiązywania dodatkowych kontaktów. Ludzie nie zdają sobie jednak sprawy z grożących im niebezpieczeństw.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję