Reklama

Europa

Mińsk: 40-lecie święceń kapłańskich abp. Kondrusiewicza

Za 40 lat posługi kapłańskiej abp. Tadeusza Kondrusiewicza dziękował białoruski Kościół w poniedziałek 31 maja w mińskiej katedrze Najświętszego Imienia Maryi.

[ TEMATY ]

Abp Tadeusz Kondrusiewicz

catholic.by

Eucharystii przewodniczył jubilat, który 31 maja 1981 r. przyjął w Kownie święcenia kapłańskie z rąk ówczesnego administratora apostolskiego archidiecezji kowieńskiej, bpa Ludasa Pavilionisa. Koncelebrowali ją nuncjusz apostolski na Białorusi, arcybiskup Ante Jozić, przewodniczący Konferencji Biskupów Katolickich Białorusi, biskup witebski Oleg Butkiewicz, administrator apostolski sede vacante archidiecezji mińsko-mohylewskiej, biskup Kazimierz Wielikosielec OP oraz zwierzchnik białoruskich grekokatolików, archimandryta Sergiusz Gajek. Licznie obecni byli księża, osoby konsekrowane i wierni świeccy.

W homilii abp Kondrusiewicz przypomniał z wdzięcznością Bogu i Jego Opatrzności najważniejsze momenty swojego powołania i posługi na przestrzeni czterech dekad.

Reklama

„40 lat temu, 31 maja 1981 r., rozpocząłem swoją podróż kapłańską w Wilnie, w parafii św. Teresy z Avila i w słynnym Sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej. To właśnie w Ostrej Bramie w 1976 roku, jako odnoszący sukcesy inżynier z dobrą karierą, zmieniłem swoje plany życiowe. Ostra Brama stała się dla mnie miejscem, gdzie usłyszałem głos swojego życiowego powołania” – wyznał jubilat. Dodał, iż następnie kontynuował swą posługę w parafii MB Szkaplerznej w Druskiennikach, a później w parafii Ducha Świętego w Wilnie.

„Były to lata posługi dla ludzi różnych narodowości, w tym Białorusinów, którzy z powodu braku księży i kościołów często wyjeżdżali na Litwę, aby uczestniczyć we Mszy św., spowiedzi, chrzcić dzieci, brać ślub… To był czas przygotowań do mojej pracy na Białorusi i w Rosji ”- powiedział hierarcha.

Podziel się cytatem

Kontynuując wspominanie dziejów swego kapłaństwa dodał: „W 1988 roku otrzymałem pozwolenie na posługę w Grodnie i zostałem mianowany proboszczem parafii franciszkańskiej Matki Bożej Anielskiej oraz zostałem pierwszym po 28 latach proboszczem parafii (obecnie katedralnej) parafii św. Franciszka Ksawerego. Potem przeżyliśmy czas nowej nadziei związany z pierestrojką. Cieszyłem się dziękując Bogu za łaskę powrotu do ojczyzny, by służyć ludowi jako kapłan. Ale czekała mnie niespodzianka. W 1989 roku papież Jan Paweł II mianował mnie biskupem. Kontynuowałem moją podróż kapłańską jako następca Apostołów, kiedy trzeba było zatroszczyć się nie o dwie parafie w Grodnie, ale o cały białoruski Kościół. Ale Bóg nie zostawił mnie samego i hojnie mnie pobłogosławił. Rozpoczął się czas odrodzenia Kościoła w naszej Ojczyźnie”.

Reklama

Abp Kondrusiewicz przypomniał, że Bóg miał inne plany. „Chciał, żebym kontynuował moją podróż w Rosji, gdzie musiałem zaczynać od zera. I znowu Bóg hojnie mnie pobłogosławił. Kraj, z którego Jezus został wygnany i ukrzyżowany przez trzy pokolenia, zaczął wznosić się do nowego życia duchowego. Z woli Ojca Świętego Benedykta XVI wróciłem w 2007 roku na Białoruś, aby kontynuować moją podróż kapłańską i biskupią. Dziś, kiedy nie jestem już zwykłym człowiekiem, pozostaję biskupem i kapłanem i staram się służyć Kościołowi i ludziom w ich zbawieniu” – powiedział jubilat. Podsumowując swą 40-letnią posługę, abp Kondrusiewicz wyraził przede wszystkim wdzięczność swym rodzicom za dar życia Bożego i wychowania katolickiego w czasach wojującego ateizmu.

„Dziękuję kapłanom, których wówczas spotkałem i którzy pomogli rozpoznać powołanie do kapłaństwa. Dziękuję Kościołowi na Litwie za umożliwienie mi formacji kapłańskiej. Dziękuję Papieżom: św. Janowi Pawłowi II, Benedyktowi XVI i Franciszkowi za troskę o Kościół na Białorusi i w Rosji. Dziękuję biskupom, kapłanom i osobom konsekrowanym, z którymi współpracowałem i z którymi nadal pracuję. Dziękuję wam, drodzy wierzący. Droga kapłańska, która rozpoczęła się 40 lat temu, trwa nadal. Proszę was, módlcie się, aby przyniosła owoce” - powiedział abp Kondrusiewicz kończąc swe wystąpienie.

2021-06-01 11:42

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Białoruś: w dniu swych 75. urodzin abp Kondrusiewicz przewodniczył Mszy św. w katedrze mińskiej

[ TEMATY ]

Abp Tadeusz Kondrusiewicz

catholic.by

W dniu swych 75. urodzin – w niedzielę 3 stycznia – metropolita mińsko-mohylewski abp Tadeusz Kondrusiewicz przewodniczył Mszy św. w stołecznej katedrze pw. Najświętszego Imienia Maryi. Podziękował podczas niej Bogu za dar życia i posługi duszpasterskiej oraz za możliwość wspólnej modlitwy z wiernymi na swej ziemi rodzinnej. Wraz z nim liturgię koncelebrowali prawie wszyscy białoruscy biskupi katoliccy, wizytator apostolski dla grekokatolików białoruskich o. archimandryta Jan Sergiusz Gajek i liczni księża. Przybyło też wielu wiernych a jeszcze więcej osób śledziło przebieg uroczystości dzięki transmisji w internecie.

W kazaniu podczas Eucharystii wikariusz biskupi dla Mohylewa i obwodu mohylowskiego bp Aleksander Jaszewski SDB przypomniał krótko życiorys jubilata oraz obszernie przedstawił jego dokonania i zasługi dla odrodzenia Kościoła na Białorusi i w całym byłym Związku Sowieckim.

CZYTAJ DALEJ

Apostoł konfesjonału

Święty Jan Maria Vianney był wzorem ewangelicznego ubóstwa i czystości oraz gorliwym apostołem konfesjonału. Jako prosty i pokorny kapłan dokonał duchowej rewolucji we Francji.

Najpiękniejsze radości, które obficie towarzyszyły początkom naszego kapłaństwa, są na zawsze związane w naszych wspomnieniach z głębokim przeżyciem, jakiego doświadczyliśmy 8 stycznia 1905 r. w Bazylice Watykańskiej, z okazji pełnej chwały beatyfikacji tego pokornego kapłana Francji, którym był Jan Maria Chrzciciel Vianney” – napisał św. Jan XXIII w encyklice Sacerdotii nostri primordia. Postać św. Jana Marii Vianneya stała się przykładem do naśladowania dla wielu kapłanów.

CZYTAJ DALEJ

Brązowy medalista olimpijski tuż po zdobyciu medalu całuje krzyżyk. Kim jest Patryk Dobek?

2021-08-05 10:49

[ TEMATY ]

sport

świadectwo

świadectwo wiary

PAP

Patryk Dobek

Patryk Dobek

Patryk Dobek zaraz po zdobyciu brązowego medalu olimpijskiego w biegu na 800 m. wyciągnął i ucałował krzyżyk.

- Piękny obrazek z wczorajszego dnia. Patryk Dobek zaraz po zdobyciu brązowego medalu olimpijskiego w biegu na 800 metrów wyciągnął i ucałował krzyżyk. Wielkie gratulacje dla Patryka i wszystkich pozostałych naszych medalistów, którzy dostarczają nam mnóstwa wzruszeń - pisze na swoim profilu fb Magdalena Korzekwa-Kaliszuk.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję