Reklama

Kościół

Watykan: specjalna komisja bada zarzuty wobec kard. Dziwisza

Ojciec Święty powołał specjalną komisję pod przewodnictwem emerytowanego arcybiskupa Genui, kard. Angelo Bagnasco, której zadaniem będzie zbadanie zarzutów stawianych emerytowanemu metropolicie krakowskiemu, kardynałowi Stanisławowi Dziwiszowi – podaje portal il sismografo.

[ TEMATY ]

kard. Stanisław Dziwisz

Archidiecezja Krakowska

Członkowie wspomnianej komisji przeprowadzili już wywiady z kilkoma osobami, a w przyszłości spotkają się z ofiarami księży oskarżonych o pedofilię. Zarzuty te dotyczą m. in. możliwości ukrywania przed papieżem nadużyć seksualnych księży na całym świecie, w tym sprawy McCarricka czy Legionistów Chrystusa, a także spraw pedofilskich w polskim Kościele – podaje il sismografo. Należy przypomnieć, że istnienie zarzutów nie oznacza winy purpurata, i zawsze w takich przypadkach do czasu wydania orzeczenia przez komisję, istnieje domniemanie niewinności.

2021-06-25 14:45

Ocena: +2 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Dziwisz: mur dzielący dziś Polskę przebiega przez nasze serca, nasze rodziny

[ TEMATY ]

kard. Stanisław Dziwisz

DrabikPany / Foter / CC BY

„Nie lękajcie się Chrystusa w domu i w rodzinie, w przedszkolu i w szkole, w polityce i w parlamencie” – mówił kard. Stanisław Dziwisz w czasie uroczystej Mszy św. w katedrze na Wawelu. W Eucharystii z okazji narodowego Święta Niepodległości wzięli udział liczni przedstawiciele władz państwowych i samorządowych. „W tym szczególnym dniu, kiedy dziękujemy Bogu za wolność i niepodległość Polski, modlimy się o jedność dla wszystkich, którzy mieszkają w naszym polskim domu” – rozpoczął kazanie metropolita krakowski, w którym podkreślał, że fundamentem jedności Polski i narodowej tożsamości jest chrześcijaństwo.

Kard. Dziwisz przywołał słowa Jana Pawła II wypowiedziane w Gnieźnie w 1997 r., gdzie Ojciec Święty pytał o przyczyny podziałów i sporów w naszej Ojczyźnie. Metropolita krakowski odniósł je do aktualnej sytuacji w kraju. „Niewątpliwe trzeba mówić o osiągnięciach ostatnich 20-tu lat na polu gospodarczym. Dlaczego jednak powstał mur ekonomiczny, polityczny i społeczny, który jak cień kładzie się na całej naszej Ojczyźnie? Nie będzie jedności Polski, dopóki nie będzie ona wspólnotą ducha” – mówił hierarcha.

Metropolita krakowski zwrócił równocześnie uwagę, że mówienie w taki sposób o przeszłości ojczyzny nie jest zawłaszczaniem historii. Wg kard. Dziwisza historia Polski jest jak wielka rzeka, do której wpadają rozliczne dopływy i strumienie ze Wschodu i Zachodu, z Północy i Południa. Różnorodność tradycji i kultur jest wielkim bogactwem, ale polska tożsamość zbudowana jest na chrześcijaństwie. „Obecny brak duchowej jedności wynika głównie z kryzysu tej chrześcijańskiej samoświadomości. Zapominają o tym i ci, którzy dziś odwołują się do nowych ideologii, zamazujących różnice płci, negujących system wartości oparty na dobru i złu, żyjący tak, jakby Boga nie było” – mówił kaznodzieja.

W czasie kazania przypomniano także, że wolność i niezależność jest trudnym darem, o który trzeba nieustannie walczyć, a wolność opiera się na poszanowaniu drugiego człowieka, jego sposobu myślenia i odczuwania. Metropolita krakowski wskazał na niewidzialny mur, który dzieli ojczyznę. „Mam wrażenie, że mur dzielący dziś Polskę przebiega przez nasze serca, nasze rodziny. Jest on zbudowany z lęku i agresji, z braku zrozumienia dla ludzi o innym sposobie myślenia i widzenia przyszłości. Jest on zbudowany z osłabienia wrażliwości na wartość życia ludzkiego i godność każdego człowieka od narodzenia do naturalnej śmierci” – po tych słowach kard. Dziwisza w katedrze rozległy się brawa.

CZYTAJ DALEJ

Ostatnia droga Franciszka

2021-07-30 09:25

ks. Mirosław Benedyk

Msza św. pogrzebowa małego Franciszka

Msza św. pogrzebowa małego Franciszka

Od kilku miesięcy 7-letni Franek ze Świdnicy zmagał się z nieuleczalną chorobą nowotworową. Rodzice chłopca nie tylko walczyli o jego życie ziemskie, ale zrobili wszystko, aby zapewnić mu życie wieczne.

Franciszek był jednym z pięciu synów Pawła i Marty. Był radosnym i otwartym dzieckiem, lubiącym sport i zabawę. Miał swoje marzenia, a także zainteresowania. Dzięki miłości, której doświadczał od swoich rodziców i braci, odznaczał się wielką wrażliwością na drugiego człowieka. Wychowywany w duchu pobożności maryjnej, uczył się relacji z Panem Bogiem. Wszystko przerwała niespodziewana choroba i przedwczesna śmierć.

CZYTAJ DALEJ

Bp Przybylski do sióstr nazaretanek: tylko miłość wszystko wyjaśnia

2021-07-31 17:04

[ TEMATY ]

bp Andrzej Przybylski

nazaretanki

profesja zakonna

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

Jak to jest, że trzy młode, ładne, zdrowe, sprytne i mające przed sobą masę perspektyw dziewczyny nagle to wszystko rzucają i idą w rzeczywistość, która zupełnie nie przystaje do pędu tego świata? Tylko miłość to wszystko wyjaśnia – mówił w kościele Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w Częstochowie bp Andrzej Przybylski, który przewodniczył 31 lipca uroczystościom złożenia pierwszych ślubów zakonnych przez trzy siostry ze Zgromadzenia Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu.

Swoje pierwsze śluby zakonne: czystości, ubóstwa i posłuszeństwa złożyły: s. Klara Krawczyk, s. Karmela Baryła i s. Izabela Ciuk.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję