Reklama

Wiadomości

Sprzeciw Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich wobec tzw. Raportu Matica

W związku z uchwaleniem dn. 24. 06 2021r. przez Parlament Europejski ideologicznej rezolucji opracowanej na bazie tzw. „Raportu Matica” Katolickie Stowarzyszenie Lekarzy Polskich ( KSLP) wyraża sprzeciw wobec zawartych w nim treści stanowiących poważne, niepokojące zagrożenie dla życia polskich dzieci, zdrowia matek i rodzin, wolności sumienia personelu medycznego i jakości opieki medycznej.

Znajduje się tam propozycja uznania aborcji jako formy opieki medycznej, do której matka danego dziecka ma mieć prawo, zarówno w kontekście utrzymania jej tzw. zdrowia reprodukcyjnego jak i stanowiącego tzw. „prawo człowieka”. Pomija się jednak fakt, że aborcja dziecka może stanowić jednocześnie zagrożenie dla somatycznego i psychicznego zdrowia matki w wielu przypadkach, co pozostaje też w sprzeczności z zasadą bioetyczną lekarza „Primum non nocere” ( Przede wszystkim nie szkodzić). Aborcja i antykoncepcja wg raportu mają być też dostępne dla dziewcząt bez zgody rodziców, a ich wychowanie ma obejmować indoktrynacyjne, wulgarne formy edukacji seksualnej pod hasłem działań prozdrowotnych.

Aborcja, czyli prenatalne zabójstwo dziecka, to brutalna przemoc wobec godności i świętości życia istoty ludzkiej w najwcześniejszej fazie jej rozwoju. Hańba, jakiej dopuścili się lekarze niemieccy wykonując eksperymenty medyczne i paramedyczne na więźniach obozów koncentracyjnych i własnoręcznie dokonując zabójstw między innymi poprzez wstrzykiwanie fenolu do serca nie może być kontynuowana dzisiaj w relacji do nienarodzonych dzieci.

Karygodna jest propozycja zniesienia prawa do sprzeciwu sumienia personelu medycznego, aby uniemożliwić osobom opowiadającym się za życiem sprzeciwianie się zabijaniu bezbronnego dziecka. Odmowa aborcji przez lekarza ma być kwalifikowana jako odmowa udzielenia opieki medycznej i może być zagrożona poważnymi konsekwencjami prawnymi.

Podziel się cytatem

Reklama

Ograniczanie dostępności klauzuli sumienia dla osób wykonujących zawody medyczne jest sprzeczne zarówno z chrześcijańskim systemem wartości, jak i naturalnym prawem oraz pochodzącymi od czasów Hipokratesa zasadami etyki i deontologii lekarskiej. Nie można zgodzić się na próby ograniczania dostępności klauzuli sumienia dla członków zespołów medycznych. Wolność sumienia lekarzy, pielęgniarek, położnych stanowi podstawę ich zawodowej autonomii, gwarancję przestrzegania sumienia pacjentów, warunek wzajemnego zaufania lekarza i pacjenta, skuteczności profilaktyki, diagnostyki i terapii.

Proponujemy, aby zamiast zamachów na ludzkie życie, na powołanie lekarskie i zasady lekarskiej etyki zawodowej podejmować na forum europejskim działania wyrażające troskę o zdrowie i pełne życie ludzkie od poczęcia do naturalnej śmierci, o odpowiednie warunki dla rozwoju i funkcjonowania rodzin oraz harmonijny rozwój społeczeństw w poszanowaniu dla praw i systemów wartości ich członków.

Zagadnienia, które były podnoszone na forum Parlamentu Europejskiego zostały ustalone w dokumentach założycielskich Unii Europejskiej jako należące do jurysdykcji państw członkowskich. Obecne działania trudno odebrać inaczej niż jak próbę pogwałcenia ich suwerenności.

Podziel się cytatem

Reklama

Przekazujemy serdeczne podziękowanie i wyrazy uznania tym polskim posłom do Parlamentu Europejskiego, którzy wyrazili swój sprzeciw wobec agresywnej ideologii raportu. Reprezentowali w ten sposób nasz kraj zgodnie z poglądami znacznej większości jego mieszkańców, z ponad tysiącletnią chrześcijańską wiarą oraz legislacyjną linią jego konstytucyjnych organów uwzgledniającą prawo do życia człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci, wolność sumienia personelu medycznego, w odpowiedzialny sposób uwzględnili prawo naszego kraju do suwerennego stanowienia zasad obejmujących kwestie prokreacji, seksualności i wychowania.

Dr n. med. Elżbieta Kortyczko specjalista w zakresie pediatrii i neonatologii, prezes Zarządu Głównego Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich,

oraz vice prezesi:

Prof. dr hab. Alina Midro, specjalista w zakresie genetyki klinicznej,

Prof. dr hab. Bogdan Chazan, specjalista w zakresie położnictwa i ginekologii.

Warszawa, 28 czerwca 2021 roku.

2021-06-30 08:17

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ewa H. Kowalewska: po wizycie Abby Johnson w Polsce – ważne wnioski

[ TEMATY ]

aborcja

aborcja eugeniczna

Abby Johnson

Archidiecezja Krakowska

Przyjazd do Polski Abby Johnson był dużym wydarzeniem. Obawiam się niestety, że na spotkania z nią przyszli tylko ci, którzy są zaangażowani po stronie życia. Tym bardziej powinniśmy być zainteresowani, w jaki sposób pozyskiwać dla życia nie tylko tych, którzy są niepewni w swoich osądach, ale także tych, którzy aktywnie opowiadają się za tzw. wolnym wyborem aborcji, jak robiła to Abby przez długich osiem lat – pisze w komentarzu Ewa H. Kowalewska z Human Life International Polska.

Dlaczego poszła do tych „za płotem”?

CZYTAJ DALEJ

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

2023-01-30 16:33

[ TEMATY ]

profanacja

archpoznan.pl

Arcybiskup Stanisław Gądecki odwiedził miejsce profanacji figury Matki Bożej Fatimskiej w Koziegłowach k. Poznania. „Takie czyny wspólnota Kościoła przyjmuje z bólem i zobowiązuje się je naprawić poprzez obrzęd pokutny, który w tej parafii zostanie odprawiony w Środę Popielcową. Modlitwą otaczamy też sprawców, prosząc o ich nawrócenie” – czytamy w komunikacie Kurii Metropolitalnej w Poznaniu.

W piątek 27 stycznia w niedawno poświęconym kościele dokonano aktu wandalizmu – przewrócono figurę Matki Bożej, zdewastowano żłóbek, zniszczono nagłośnienie.

CZYTAJ DALEJ

Papież: ręce precz od Demokratycznej Republiki Konga, ręce precz od Afryki

2023-01-31 18:00

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Kongo

PAP/EPA/CIRO FUSCO

Ręce precz od Demokratycznej Republiki Konga, ręce precz od Afryki! - powiedział papież Franciszek we wtorek w pierwszym przemówieniu wygłoszonym po przybyciu do stolicy tego kraju Kinszasy. Apelował, odnosząc się do wyzysku kontynentu: „Przestańcie dusić Afrykę: nie jest to kopalnia, którą trzeba eksploatować, ani ziemia, którą należy plądrować”.

Po przylocie do stolicy i ceremonii powitania papież spotkał się z z prezydentem Demokratycznej Republiki Konga Felixem Antoine Tshisekedi Tshilombo w jego oficjalnej rezydencji - Pałacu Narodów. Następnie w ogrodach pałacu wygłosił przemówienie do tysiąca przedstawicieli władz i społeczeństwa kraju. Mówił im, że przybył jako „pielgrzym pojednania i pokoju”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję