Reklama

Niedziela Małopolska

Kraków

Był dobrym i wrażliwym człowiekiem

    „Zostanie na zawsze w naszej pamięci jako człowiek całkowicie oddany służbie dla dobra wspólnego” - napisał prezydent Andrzej Duda w liście, który został odczytany w czasie uroczystości pogrzebowych śp. Wojciecha Grzeszka, przewodniczącego małopolskiej Solidarności.

Józef Wieczorek

    W czwartek 1 lipca odbył się pogrzeb cenionego człowieka Solidarności i samorządowca. We wspomnianym liście prezydent RP napisał : „Świętej pamięci Wojciech Grzeszek należał do pokolenia pierwszej Solidarności. Pamiętny rok 1980 był dla niego największym życiowym doświadczeniem, w którym znalazły wyraz jego głębokie przekonania, i które zadecydowało o całej jego późniejszej drodze…”

Reklama

    Msza św. pogrzebowa. pod przewodnictwem abp. Marka Jędraszewskiego, została odprawiona w bazylice Mariackiej. W nabożeństwie uczestniczyła rodzina, przyjaciele, związkowcy z całej Polski. – Był człowiekiem wiary - powiedział o zmarłym metropolita krakowski i podkreślił: - Został niejako „dotknięty" przez Chrystusa, od którego uczył się, co znaczy ta najbardziej głęboka i podstawowa solidarność międzyludzka. Abo Jędraszewski dodał, że wszyscy, którzy mieli okazję znać śp. Wojciecha Grzeszka, zwracali uwagę na jego wielką dobroć, łagodność, okazywany innym szacunek, umiejętność spotkania z innymi i prowadzenia dialogu.

    Po Eucharystii ciało zmarłego odprowadzono na miejsce wiecznego spoczynku w Alei Zasłużonych na cmentarzu Rakowickim. Wśród przemawiających nad trumną był przewodniczący NSZZ Solidarność Piotr Duda, który podkreślił, że zmarły: - Miał jeszcze wiele planów zawodowych i rodzinnych, ale Najwyższy zdecydował inaczej. Dlatego jesteśmy dzisiaj tutaj, aby podziękować Wojtkowi za jego ziemskie życie. Panie przewodniczący, drogi Wojtku, nie tak miało wyglądać nasze spotkanie po przerwie wynikającej z powodu pandemii. Piotr Duda przywołał zeszłoroczne spotkania ze zmarłym i nawiązując do ostatnich wydarzeń, na których nie było Wojciecha Grzeszka, dodał: - Czekaliśmy Wojtku na ciebie, pytaliśmy o ciebie, o twoje zdrowie. Byliśmy pełni nadziei, że taka silny człowiek jak ty da radę.(…)Podkreślił, że przyjechali na pogrzeb, aby podziękować zmarłemu za jego dobroć i wrażliwość, o czym w homilii mówił abp Marek Jędraszewski. I zakończył: - Bóg z Tobą! Żegnaj przyjacielu!

    Wojciech Grzeszek zmarł 25 czerwca 2021 r. w wieku 67 lat. Był członkiem NSZZ „Solidarność” od 1980 r. - działał w Drukarni Narodowej w Krakowie. Po wprowadzeniu stanu wojennego zaangażował się w kolportaż wydawnictw podziemnych. W latach 1998-2021 pełnił funkcję przewodniczącego zarządu Regionu Małopolskiego NSZZ "S". Był także członkiem Komisji Krajowej NSZZ "S" w latach 1998-2021. Był także aktywnym samorządowcem - przez pięć kadencji piastował mandat radnego Sejmiku Województwa Małopolskiego (1998-2006, 2010-2021), w tym trzykrotnie był wybierany na wiceprzewodniczącego Sejmiku. Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (2021) i Srebrnym Krzyżem Zasługi (2017).

2021-07-01 21:18

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Poznaj niezwykły sposób na zbliżenie się do Jezusa!

2021-09-16 08:56

[ TEMATY ]

duchowość

modlitwa

Pismo Święte

lectio divina

Karol Porwich/Niedziela

Pragniesz w swojej codzienności bardziej "czuć" Boga? Zależy ci aby każdego dnia być jeszcze bliżej Jezusa? Lectio divina - oto recepta na zażyłą więź z naszym Panem!

Jedną z najstarszych metod czytania Pisma Świętego jest lectio divina. To łacińskie słowo oznacza pobożne, duchowe czytanie. Metoda znana była już w IV-V wieku naszej ery.

CZYTAJ DALEJ

Częstochowa: zmarła Mariola Jeziorowska - wybitny pedagog i animator życia muzycznego

2021-09-14 14:47

[ TEMATY ]

Częstochowa

zmarła

Mariola Jeziorowska

pedagog

muzyk

©MaverickRose – stock.adobe.com

14 września zmarła Mariola Jeziorowska długoletni pedagog, animatorka częstochowskiego życia muzycznego, nauczyciel akademicki w Instytucie Teologicznym w Częstochowie.

Mariola Jeziorowska rozpoczęła pracę 1 października 1981 r. w Społecznym Ognisku Muzycznym nr 2 w Częstochowie jeszcze jako studentka wychowania muzycznego w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Częstochowie, a rok później podjęła pracę w Zespole Szkół Muzycznych w Częstochowie. Prowadziła klasy emisji głosu i chór dziecięcy. Była absolwentką studiów podyplomowych na Akademii Muzycznej w Bydgoszczy z zakresu emisji głosu i chórmistrzostwa. W latach 1993-98 pełniła funkcję dyrektora Częstochowskiego Towarzystwa Muzycznego. Przez dwie kadencje była wiceprezesem Polskiej Federacji Pueri Cantores.

CZYTAJ DALEJ

Rok szkolny wielkiej nadziei

2021-09-16 11:04

[ TEMATY ]

szkoła

nowy rok szkolny

Monika Jaworska

Biskup błogosławi tornistry najmłodszym uczniom.

Biskup błogosławi tornistry najmłodszym uczniom.

Biskup Roman Pindel modlił się w Cieszynie w intencji całej społeczności szkolnej.

Msza św. rozpoczynająca nowy rok szkolny uczniów cieszyńskich szkół była sprawowana w kościele św. Marii Magdaleny. Przewodniczył jej biskup Roman Pindel w koncelebrze z księżmi katechetami.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję