Reklama

Wiadomości

Szczecin: Pierwsze w historii szpitala trojaczki jednojajowe

Klara, Amelia i Nadia – to pierwsze trojaczki jednojajowe, które urodziły się w szczecińskim szpitalu "Zdroje". Dziewczynki po dziewięciu tygodniach na oddziale intensywnej terapii noworodka udały się w środę z rodzicami do domu.

[ TEMATY ]

rodzina

Wiesław Ochotny

Trojaczki pochodzą z ciąży jednojajowej i jednokosmówkowej - mają identyczny wygląd, ten sam materiał genetyczny i grupę krwi. Takie ciąże, jak poinformował szpital "Zdroje" są najrzadszą odmianą ciąż trojaczych.

Mama dziewczynek, Elżbieta Kiewra, przyznała w rozmowie z dziennikarzami, że przeżyła pierwszy szok, gdy podczas wizyty lekarz stwierdził, że ciąża jest bliźniacza. Chwilę później okazało się, że to jednak trojaczki.

Reklama

"Oczywiście popłakałam się, bo to duży stres – jak my to ogarniemy, bo jeszcze w domu dwuletnia córka. Mąż bardzo mnie pocieszał, więc już trochę emocje opadły, a potem – wielka radość" – powiedziała. Przyznała, że mają wsparcie rodziny, a także innych rodziców trojaczków i czworaczków, z którymi kontaktują się przez internet.

Podziel się cytatem

Młodzi rodzice przygotowali się na powitanie maluchów kupując m.in. siedmioosobowe auto i duży wózek. "Myślę, że wszystko przygotowane, a jak to się sprawdzi, zobaczymy, jak wrócimy do domu" – powiedziała pani Elżbieta.

"Kiedyś usłyszałem, że tata, który ma same córki, jest najszczęśliwszym tatą na świecie i w tym przypadku mogę to potwierdzić. Jestem bardzo szczęśliwy. Co będzie dalej? Można powiedzieć - płyniemy i zobaczymy" – mówił tata dziewczynek Mateusz Kiewra.

Reklama

Lekarze liczyli, że uda się utrzymać ciążę do 33-34 tygodnia, jednak konieczne było jej rozwiązanie w 29. tygodniu; mimo stosunkowo niskiego wieku ciążowego neonatolodzy określili stan dzieci jako dobry.

"Doszło do powikłania typowego dla ciąży wielopłodowej, czyli do przedwczesnego porodu - nie można go już było zahamować. Uznaliśmy, że dzieci osiągnęły dojrzałość, były już zresztą przygotowane pewnymi procedurami medycznymi, więc stwierdziliśmy, że bezpieczniejsze i bardziej korzystne i dla dzieci, i dla mamy będzie zakończenie tej ciąży" – powiedział zastępca ordynatora Oddziału Ginekologii i Położnictwa szpitala "Zdroje" dr n. med. Wojciech Halec.

Prowadząca ciążę prof. Elżbieta Ronin-Walknowska przyznała, że była to ciąża szczególna – jednokosmówkowa, trójowodniowa, "a więc pochodząca z jednej komórki jajowej".

"Dla położników najważniejsze w prowadzeniu ciąż wielopłodowych jest wczesne rozpoznanie, z jakim rodzajem mają do czynienia w konkretnym przypadku. Od tego zależy przebieg danej ciąży i możliwość wystąpienia różnych powikłań u płodu i matki. Dla kobiety każda ciąża wielopłodowa jest dużym wyzwaniem i niesie za sobą podwyższone ryzyko" – podkreśliła.

Jak wskazała mama trojaczków, dziewczynki – choć genetycznie identyczne – już różnią się charakterami. "Na początku rządziła Klara, Amelka do tej pory śpi, je, jest przytulanką. Nadia na początku była pół na pół, kruszynka, najbardziej nam jej było szkoda, ale teraz to ona dominuje, najbardziej daje czadu, a Klara się uspokoiła" – mówiła z uśmiechem pani Elżbieta.

W 2021 r. w szpitalu "Zdroje" na świat przyszło 1,1 tys. noworodków. Wśród nich było 20 par bliźniąt i dwukrotnie trojaczki.(PAP)

Autorka: Elżbieta Bielecka

emb/ mhr/

2021-07-07 14:57

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Służąc małżeństwu i rodzinie!

Niedziela wrocławska 36/2014, str. 4-5

[ TEMATY ]

rodzina

sympozjum

Marta Wilczyńska

Za nami 44. Wrocławskie Dni Duszpasterskie, gromadzące co roku w stolicy Dolnego Śląska duszpasterzy, katechetów i osoby zaangażowane w życie Kościoła nie tylko z metropolii wrocławskiej, ale z całego kraju. Trzydniowe sympozjum, które odbywało się na Papieskim Wydziale Teologicznym, przebiegało pod hasłem „W służbie małżeństwu i rodzinie”. Jak podkreślał abp Józef Kupny, temat rodziny jest dla współczesnego Kościoła priorytetowy, dlatego też trzeba mówić jak cenna i wartościowa jest rodzina.

CZYTAJ DALEJ

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Bilans podróży do Budapesztu: znak nadziei i odrodzenia po pandemii

2021-09-16 19:55

[ TEMATY ]

Węgrzy

kongres eucharystyczny

Franciszek na Węgrzech

Vatican News

Papieska podróż, a w szczególności wspólna modlitwa na zakończenie Kongresu Eucharystycznego, była dla nas Węgrów znakiem nadziei i odrodzenia. Tak zakończoną wczoraj podróż apostolską na Węgry i Słowację komentuje sekretarz generalny węgierskiego episkopatu. Podkreśla on, że cytując po węgiersku pierwsze słowa hymnu narodowego, Ojciec Święty przywołał tysiącletnie chrześcijańskie korzenie tego kraju i zachęcił do rozwoju tego dziedzictwa jako daru braterstwa dla świata.

Wspominając papieską wizytę, ks. Tamás Tóth zauważa, że dla Węgrów była to okazja, by ukazać światu prawdziwe oblicze ich kraju, „aby wszyscy mogli zobaczyć, jacy jesteśmy naprawdę jako naród i Kościół”. Przyznaje on, że niekiedy czyta się o Węgrach wiadomości, które nie mają pokrycia w rzeczywistości. „Mogliśmy pokazać, że Kościół na Węgrzech jest żywy, dynamiczny i gotowy wyjść na zewnątrz, jak o tym mówi Ojciec Święty, by żyć w świecie jako chrześcijanie i bracia”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję