Reklama

Kościół

Velehrad: biskupi czescy przygotowują się do wizyty ad limina

Przygotowania do planowanej na listopad wizyty „ad limina Apostolorum”, stanowisko wobec problemów aktualnych, w tym prób legalizacji związków homoseksualnych - to główne tematy poruszone przez biskupów Republiki Czeskiej podczas swej 127 sesji plenarnej w Velehradzie na Morawach, w dniach 6 i 7 lipca.

[ TEMATY ]

Czechy

papież Franciszek

flickr.com/episkopatnews

W związku z powracającymi staraniami o wprowadzenie do systemu prawnego Republiki Czeskiej modyfikacji pojęcia małżeństwa, Czeska Konferencja Biskupów przestrzegła, że rozszerzenie instytucji małżeństwa na pary osób tej samej płci, może oznaczać prawo do adopcji dzieci. Przypomina, iż podstawą małżeństwa jest związek mężczyzny i kobiety a polega ono nie tylko na obdarowaniu się wzajemną miłością, ale także na przyjęciu potomstwa i jego wychowaniu, co zapewnia ciągłość rodzaju ludzkiego.

Czescy biskupi dyskutowali na temat koncepcji włączenia do duszpasterstwa wojskowego diakonów stałych, ze względu na długotrwały brak kandydatów do służby kapelanów wojskowych spośród duchowieństwa katolickiego. Obecnie w Armii Republiki Czeskiej służy 34 kapelanów wojskowych. Z tej liczby 11 osób to duchowni katoliccy - 6 księży rzymskokatolickich, 4 diakonów stałych i 1 ksiądz greckokatolicki.

Reklama

Biskupi omówili także przygotowania do wizyty „ad limina Apostolorum”, która powinna odbyć się w dniach 8-13 listopada 2021 r. Audiencja biskupów u papieża Franciszka jest wstępnie zaplanowana na 11 listopada.

Podziel się cytatem

W porządku obrad znalazło się również przygotowanie do zbliżającego się Synodu Biskupów, który będzie odbywał się pod hasłem: „Dla Kościoła synodalnego: komunia, uczestnictwo i misja”, a którego otwarcie Ojciec Święty będzie celebrował w Watykanie w dniach 9-10 października 2021 r., zaś w następną niedzielę, 17 października 2021 r., otwarcie Synodu odbędzie się w poszczególnych diecezjach.

Biskupi poświęcili kilka godzin tematowi nadużyć seksualnych w Kościele. Zatwierdzili zmianę „Instrukcji w sprawie postępowania biskupów i wyższych przełożonych w dochodzeniu wstępnym dotyczącym niektórych przestępstw przeciwko szóstemu przykazaniu Dekalogu na terytorium kraju”, włączając do niej nowe przepisy wydane przez Stolicę Apostolską.

Reklama

Podczas sesji plenarnej biskupi dyskutowali nad wspólnymi kwestiami ekonomicznymi związanymi z rozliczeniami majątkowymi i zarządzaniem organizacjami podlegającymi jurysdykcji Czeskiej Konferencji Biskupiej. Zapoznali się także z głównymi punktami dokumentu „Biskup a jedność chrześcijan. Vademecum ekumeniczne”. Omówiono program i udział w Kongresie Eucharystycznym w Budapeszcie, wizytę papieską na Słowacji oraz Narodową Pielgrzymkę św. Ludmiły, która 18 września zakończy Rok św. Ludmiły. Głównym celebransem Mszy św. w Tetinie będzie arcybiskup Wiednia, kardynał Christoph Schönborn OP.

Czescy biskupi przyjęli także komunikat przed planowanymi na październik wyborami parlamentarnymi. Jego treść zostanie ogłoszona w późniejszym terminie.

2021-07-07 19:13

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież: Charis to Międzynarodowa Służba Komunii

[ TEMATY ]

Watykan

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Jutro, w uroczystość Zesłania Ducha Świętego rozpoczyna działalność Charis, czyli nowy organizm, zajmujący się koordynacją całej Katolickiej Odnowy w Duchu Świętym. Z tej okazji delegaci z całego świata spotkali się na audiencji z Papieżem Franciszkiem. Misję Charis Papież Franciszek streścił w zdaniu: „Nowa i jedyna służba komunii”.

Ojciec Święty zauważył, że to, co nowe na początku budzi niepewność oraz poczucie zagrożenia zmianami, które może przynieść. Nowość Pana Boga jest jednak zawsze wyrazem błogosławieństwa, ponieważ wychodzi z serca miłującego. Charis powinien służyć wszystkim wspólnotom charyzmatycznym, które Duch Święty wzbudził w świecie. Jego rolą jest służba, a nie rządzenie. To znaczy, że ma zaspokajać rozmaite potrzeby oraz towarzyszyć w drodze, w możliwie najlepszy sposób. Kolejnym elementem tożsamości nowego organizmu jest komunia. Chodzi o świadectwo jedności w różnorodności charyzmatów i darów. Franciszek przywołał w tym miejscu obraz Trójcy Świętej oraz rodziny, w której nikt nie jest ważniejszy od innych ani ze względu na wiek, ani ze względu na inteligencję czy z powodu posiadanych zdolności, ponieważ wszyscy są dziećmi kochanymi przez tego samego Ojca. Papież wskazał również, czego On sam oraz Kościół oczekują od Charis oraz całej Odnowy w Duchu Świętym.

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: modlitwa ekumeniczna w 82. rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego

Przy pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej pod budynkiem Sejmu odbyły się uroczystości związane z 82. rocznicą powstania podziemnych struktur Rzeczpospolitej w czasie II wojny światowej. W czasie obchodów modlitwę w intencji twórców, pracowników i żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego odmówili przedstawiciele duszpasterstw wojskowych.

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele związków i stowarzyszeń kombatanckich, reprezentanci parlamentu, wojska, władz samorządowych, harcerze oraz mieszkańcy Warszawy.

CZYTAJ DALEJ

Rada Ministrów zwróci się do prezydenta w sprawie przedłużenia stanu wyjątkowego o 60 dni

2021-09-28 14:00

[ TEMATY ]

stan wyjątkowy

Adobe Stock

ZDJĘCIE POGLĄDOWE

ZDJĘCIE POGLĄDOWE

Rada Ministrów podjęła decyzję o zwróceniu się do prezydenta Andrzeja Dudy w sprawie przedłużenia stanu wyjątkowego o 60 dni - poinformował we wtorek rzecznik rządu Piotr Müller.

"Na dzisiejszym posiedzeniu Rada Ministrów podjęła decyzję o zwróceniu się do prezydenta Andrzeja Dudy o przedłużenie stanu wyjątkowego o kolejne 60 dni" - powiedział Müller na konferencji po zakończeniu obrad rządu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję