Reklama

Niedziela Małopolska

24 lipca odbędą się obchody 5. rocznicy Światowych Dni Młodzieży w Krakowie

W sanktuarium św. Jana Pawła II w stolicy Małopolski 24 lipca odbędą się obchody 5. rocznicy Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Będziemy dziękować za dar wspólnoty Kościoła – powiedział PAP dyr. Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM ks. Mariusz Wilk.

W tym roku przypada piąta rocznica ŚDM w Krakowie. "Mimo pandemii 24 lipca zaplanowano wielkie świętowanie, które będzie dziękczynieniem Bogu za dar spotkania z Ojcem Świętem oraz młodymi z całego świata. Mszy św. o godz. 19.00 w sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie będzie przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz. Liturgię będą koncelebrowali: bp Robert Chrząszcz z Krakowa, przewodniczący Rady KEP ds. Duszpasterstwa Młodzieży bp Marek Solarczyk, wieloletni dyr. Krajowego Biura ŚDM – obecnie bp Grzegorz Suchodolski, oraz bp Adam Bab" – powiedział ks. Wilk.

Po Liturgii zaplanowany jest koncert, podczas którego po raz pierwszy publicznie zostanie wykonana polska wersja hymnu ŚDM w Lizbonie, która przygotowywana jest od marca. Zaprezentuje go chór i orkiestra pod batutą Huberta Kowalskiego, które tworzą młodzi ludzi z ponad dwudziestu polskich diecezji" – zapowiedział duchowny. Dodał, że w czasie koncertu będzie okazja wrócić pamięcią do wcześniejszych ŚDM. "Zostaną wykonane hymny ŚDM w Paryżu, Rzymie czy Częstochowie" – powiedział ks. Wilk.

Reklama

"Będziemy dziękować Bogu za dar wspólnoty Kościoła, który nie ogranicza się tylko do Polski, Europy czy naszego kręgu kulturowego, ale obejmuje ludzi na całej ziemi, którzy mają odmienną historię, doświadczenia, sposób przeżywania swojej codzienności, wspólnoty, na której czele stoi papież" – powiedział dyr. Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM.

Wskazał, że "jednym z owoców doświadczenia w Krakowie był fakt, że Polacy stanowili największą grupę z Europy w czasie ŚDM w Panamie. Jak dodał – "potrzeba nam także na nowo odczytać słowa papieża o +zejściu z kanapy+, a więc wyjściu poza swój wygodny świata przyzwyczajeń i pójście tam, gdzie drugi człowieka potrzebuje naszego zaangażowania, do tych, którzy żyją obok nas, wśród których się uczmy, pracujemy, żyjemy".

Podziel się cytatem

Zaznaczył, że warto spojrzeć na zmiany związana z pandemią w kluczu pozytywnym – jako "znak od Boga", który jest szansą na wzrost.

Reklama

"Przesunięcie o rok później ŚDM w Lizbonie jest okazją lepszego przygotowanie się do spotkania z Ojcem Świętym w Portugali. Kolejne lockowny uświadamiają z kolei, że musimy bardziej koncentrować się na tym, co mamy dzisiaj, co jest w zasięgu naszych możliwości, co możemy uczynić, a nie na tym, co byśmy chcieli. Osobom odpowiedzialnym za duszpasterstwo ostatnie miesiące pokazały, że potrzeba szukania wciąż nowych form docierania z przekazem Ewangelii i większego skoncentrowania swoich działań na parafii, która jest podstawowym miejscem głoszenie Słowa Bożego" – powiedział ks. Wilk.

"Pandemia uniemożliwiła globalne spotkania, takie jak: Lednica, Wyjazdy Taize, Ogólnopolskie czy Diecezjalne Zjazdy Młodzieży, ale można było spotkać się w małych grupach na terenie parafii" – dodał.

W ocenie dyr. Krajowego Biura ŚDM obecna rzeczywistość jest zaproszeniem do pójścia w głąb tego, co stanowią ogólnoświatowe spotkania z papieżem. "Nie może to być swego rodzaju event, wycieczka turystyczna, ale element drogi do Boga. Dla jednych może to być początek spotkania z Jezusem dla innych finał pewnego etapu w pielgrzymce wiary" – wskazał ks. Wilk.

Pytany o przygotowania do ŚDM w Lizbonie poinformował, że odbyło się oficjalne spotkanie polskiego Krajowego Biura ŚDM z portugalskim Komitetem Organizacyjny 37. ŚDM Lizbona 2023. "Z rozmów wynika, że ŚDM w Lizbonie odbędą się. Mimo kolejnej fali koronawirusa Portugalia przygotowuje się do spotkania z papieżem. Parafie z wielką nadzieją czekają na przyjazd młodych z całego świata. To jest, bowiem zawsze nie tylko wydarzenie religijne, ale także kulturowe" – zwrócił uwagę ks. Wilk.

Powiedział, że w ramach przygotowania do ŚDM Lizbona 2023 od 21 sierpnia do 1 września w Polsce będą peregrynowały symbole ŚDM – krzyż i ikona Matki Bożej Salus Populi Romani. Nawiedzą 17 diecezji, w tym 27 sierpnia będą np. na Festiwalu Życia w Kokotku, gromadzącym rokrocznie około tysiąca młodych ludzi.

Poinformował, że symbole ŚDM będą w kilku sanktuariach: bł. Karoliny Kózkówny w Zabawie (21 sierpnia), Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze (26 sierpnia), Matki Bożej Ostrobramskiej w Skarżysku-Kamiennej (28 sierpnia) i św. Józefa w Kaliszu (30 sierpnia).

Dodał, że nawiedzą również stolice diecezji: lubelskiej i sandomierskiej (22 sierpnia), drohiczyńskiej i białostockiej (23 sierpnia), ełckiej (24 sierpnia), rzeszowskiej (25 sierpnia), kieleckiej (28 sierpnia), radomskiej, warszawskiej i warszawsko-praskiej (29 sierpnia), koszalińskiej (31 sierpnia) i gdańskiej (31 sierpnia i 1 września na Westerplatte).

W archidiecezji krakowskiej będą dwa razy: 21 sierpnia w sanktuarium na Wiktorówkach i 27 sierpnia w bazylice Matki Bożej Anielskiej w Kalwarii Zebrzydowskiej. 25 sierpnia będą w greckokatolickiej eparchii przemysko-warszawskiej w Jarosławiu.

Zależnie od diecezji planowane są specjalne Msze św., spotkania uwielbienia i nocne adoracje z udziałem młodych – wspomniał ks. Wilk.

Wyraził nadzieję, że czuwanie przy znakach ŚDM będzie okazją do ożywienia duszpasterstwa młodzieży po pandemii.

Pomysłodawcą Światowych Dni Młodzieży był papież Jana Paweł II. Pierwsze odbyły się od 29 do 31 marca 1985 r. w Rzymie pod hasłem: "Abyście umieli zdać sprawę z nadziei, która jest w was". Następne odbyły się już na szczeblu archidiecezji i parafii 23 marca 1986 r. Co dwa, trzy lata młodzi z całego świata spotykają się z Ojcem Świętym w wybranym miejscu, a co roku w Niedzielę Palmową ze swoim biskupem.

Światowe Dni Młodzieży 2023 odbędą się w Lizbonie pod hasłem "Maryja wstała i poszła z pośpiechem". (PAP)

Autor: Magdalena Gronek

mgw/ joz/

2021-07-14 15:53

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Idźcie i bądźcie solą ziemi

Niedziela przemyska 15/2013, str. 5

[ TEMATY ]

Światowe Dni Młodzieży

Rafał Czepiński, Paweł Tworek

Ksiądz Arcybiskup wręcza dyplomy nagrodzonym uczestnikom konkursu „Moja wiara w sieci”

Ksiądz Arcybiskup wręcza dyplomy nagrodzonym uczestnikom konkursu „Moja wiara w sieci”

To już kolejny raz młodzież archidiecezji przemyskiej zgromadziła się na diecezjalnym Spotkaniu Młodych, tym razem w Przeworsku, by wspólnie modlić się i cieszyć swoją wiarą, a także dzielić się nią ze swoimi rówieśnikami. Spotkania Młodych całej diecezji odbywają się od 1994 r., kiedy to po raz pierwszy cała młodzież zjechała do stolicy metropolii, aby pod przewodnictwem swojego Pasterza modlić się i dzielić się swoją wiarą z innymi. Od tego czasu SMAP stał się synonimem Niedzieli Palmowej w kalendarzu młodych, a także czasem, w którym wszyscy młodzi razem spotykają się w jednym z miast naszej archidiecezji.

CZYTAJ DALEJ

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które zawsze starałem się przekazać moim śpiewem

2021-09-21 11:16

[ TEMATY ]

Fatima

Materiał prasowy

Światowej sławy tenor Andrea Bocelli użyczył swojego głosu w najnowszej produkcji opowiadającej o objawieniach maryjnych w Fatimie. Premierową pieśń „Gratia Plena” można usłyszeć na zakończeniu filmu pt. „Fatima”, który trafi do kin w całej Polsce już 1 października.

„Nie pierwszy raz współpracuję przy tworzeniu ścieżki dźwiękowej do filmu. Jednak ten projekt jest inny, ponieważ film jest bliski memu sercu i zawiera przesłanie, które zawsze starałem się przekazać moim śpiewem. Odwiedziłem to święte miejsce tylko raz, ale wywarło na mnie ogromne wrażenie, ponieważ znałem historię zdarzeń z Fatimy jeszcze z czasów dzieciństwa. Znowu się tam znalazłem tym razem śpiewając, co było dużym przeżyciem. Musimy zdać sobie sprawę, że Matka Boża przychodzi nam z pomocą. Jest przy nas, ukazuje się i przekazuje wiadomości, które powinniśmy wziąć sobie do serca” - mówił Andrea Boccelli podczas pracy nad utworem.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent RP spotkał się z ocalałym z Holokaustu Edwardem Mosbergiem

2021-09-23 19:09

[ TEMATY ]

prezydent

Andrzej Duda

Holokaust

PAP

Prezydent RP Andrzej Duda wraz z pierwszą damą Agatą Kornhauser-Dudą spotkali się z ocalałym z Holocaustu Edwardem Mosbergiem w Nowym Jorku

Prezydent RP Andrzej Duda wraz z pierwszą damą Agatą Kornhauser-Dudą spotkali się z ocalałym z Holocaustu Edwardem Mosbergiem w Nowym Jorku

Prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą spotkali się w Nowym Jorku z ocalałym z Holokaustu Edwardem Mosbergiem. To jeden z punktów podróży prezydenta związanej z 76. sesją Zgromadzenia Ogólnego ONZ.

Urodzony w Krakowie Mosberg był więźniem niemieckich obozów koncentracyjnych w Płaszowie i Mauthausen. W momencie wybuchu II wojny światowej miał 13 lat. Większość jego najbliższych została zgładzona w Holokauście. W 1951 r. wraz z narzeczoną przybył do Nowego Jorku; obecnie mieszka w New Jersey. Jego imię nosi odznaczenie, przyznawane przez Fundację From The Depths, za ratowanie Żydów podczas II wojny światowej. Edward Mosberg został odznaczony przez tę fundację za "budowanie dialogu w duchu pamięci o Holocauście".

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję