Reklama

Niedziela Małopolska

Kraków- Nowa Huta

Jak święty Józef

    W kościele św. Brata Alberta Chmielowskiego na Nowej Hucie w Krakowie 18 lipca kazania na temat św. Józefa głosił ksiądz prałat Franciszek Rompa, kanonik kapituły katedralnej w Gdańsku-Oliwie.

Norbert Polak

O św. Józefie u Brata Alberta w Nowej Hucie opowiadał ks. prałat Franciszek Rompa z Gdańska-Oliwy

O św. Józefie u Brata Alberta w Nowej Hucie opowiadał ks. prałat Franciszek Rompa z Gdańska-Oliwy

    Ksiądz Franciszek zwrócił uwagę na całkowite posłuszeństwo św. Józefa wobec Boga: - Józef dowiaduje się, że Maryja poczęła z Ducha Świętego. Decyduje się, aby chronić swój ród i ród Maryi, zastanawia się, jest posłuszny Bogu, chcąc opiekować się naszym przyszłym Zbawicielem, Jezusem Chrystusem. Zaufał Bogu. Józef stawiał Pana Boga na pierwszym miejscu – zaznaczył kapłan i pytał: - Czy ja tak potrafię w domu, w pracy, czy ja Boga stawiam na pierwszym miejscu? Czy też jest inaczej? „Czy lepiej, czy gorzej, ale musi być po mojemu”. Jeszcze św. Augustyn napisał: „Kto ma Boga na pierwszym miejscu, ten ma wszystko poukładane na odpowiednim miejscu”.

    Kapłan zaznaczył, że Opiekun Jezusa porzucił wszystkie swoje plany na rzecz Jezusa. - Święty Józef był szczęśliwy, miał tam swoje odpowiednie metry kwadratowe w Nazarecie, był cieślą, a więc w tych czasach była to dobra pozycja, rzemieślnik prywatny, zarabiający, układało mu się jak z płatka. A tu jednak wszedł teraz Bóg.

    Duchowny wskazał na wszystkie turbulencje w życiu Świętej Rodziny i poświęcenie ziemskiego Opiekuna. - Nie rodzi się Jezus Chrystus w najlepszym szpitalu ani nie rodzi się w hotelu z pięcioma czy czterema gwiazdkami, ale w grocie. Potem przychodzi zarządzenie Heroda, że do 2 lat dzieci mają być zabite (...) ucieczka do Egiptu (...) powrót do Nazaretu, przez 30 lat Józef musiał dbać o przyszłego Mesjasza. Widzimy więc, jak św. Józef okazał posłuszeństwo Bogu. Czy my tak potrafimy?

    Prałat wezwał do bycia blisko Chrystusa tak, jak św. Józef, co jest prostsze, niż się nam zdaje. - Józef przebywał na co dzień, 30 lat z Bogiem! W jego domu był Bóg, był Jezus Chrystus, ale nie zazdrość św. Józefowi. Ty też możesz mieć Boga na co dzień, ilekroć klękasz do swojego pacierza do modlitwy (...) Odmawiasz modlitwę w domu — jest przy Tobie. Ilekroć jesteś w kościele - „Gdzie dwóch albo trzech gromadzi się w imię Moje, tam Ja jestem pośród nich” (...) Przyjąłeś Go w Komunii Świętej, Bóg jest w Tobie, w Twoim sercu, w Twoim życiu. Oczekuje na Ciebie w tabernakulum. Zawsze możecie mieć Boga blisko tak, jak miał Go św. Józef.

2021-07-18 22:32

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ewangelia na niedzielę: Czy pamiętam o moim bilecie do nieba?

2022-09-23 13:50

[ TEMATY ]

Ewangelia

homilia

s. Amata

Miłosierdzie św. Krystyny - Bolsena

Miłosierdzie św. Krystyny - Bolsena

Życie daje okazje do czynienia dobra. Jeśli je stracimy, możemy znaleźć się w takich tarapatach jak bogacz. Gdy prosi o interwencję na rzecz swoich braci, nie zostaje wysłuchany. Jest za późno. Właśnie kwestia mądrego życia jest jedną z głównych do przemodlenia w związku Ewangelią tej niedzieli – wskazuje o. Innocenzo Gargano w komentarzu do Ewangelii na niedzielę 25 września.

Umarł żebrak, umarł także bogacz

CZYTAJ DALEJ

Benedykt XVI o belgijskiej mistyczce Julii Verhaeghe

2022-09-24 15:29

Grzegorz Gałązka

Benedykt XVI znowu przerywa milczenie. Tym razem, by wyrazić wdzięczność za przybliżenie postaci belgijskiej mistyczki matki Julii Verhaeghe. Jak przyznaje, obawiał się, że jej życie nie wzbudzi zainteresowania, ponieważ brakuje w nim zewnętrznego dramatu.

Autor jej biografii, ks. Hermann Geissler, zdołał jednak przedstawić zarówno zewnętrzną dramaturgię jej losów, wiodących z Belgii przez Austrię i Węgry do Rzymu, jak i wewnętrzny dramat chrześcijańskiego życia. Obecne w nim „napięcie jest szczególnie porywające, ponieważ jest podobne do tego, co ja sam przeżywałem począwszy od lat 40-tych ubiegłego wieku” – napisał Papież Senior w liście do autora biografii.

CZYTAJ DALEJ

Nowy ukraiński biskup: Bóg jest z nami, nie ma rzeczy niemożliwych

2022-09-25 12:01

[ TEMATY ]

Ukraina

Grzegorz Gałązka

Ukraińcy bardzo dziś potrzebują posługi duchowej. Dla wielu wojna jest czasem powrotu do wiary, oczekują pomocy na miarę tej trudnej sytuacji, a mogą ją znaleźć tylko w Bogu - podkreśla w rozmowie z Radiem Watykańskim ks. Maksym Ryabukha, nowo mianowany biskup pomocniczy egzarchatu donieckiego, obejmującego tereny, gdzie trwają zacięte walki.

Biskup nominat mówi, że Ukraińcy szukają dziś Boga na różne sposoby. Niektórzy robią to całkiem otwarcie, inni chcą porozmawiać, chcą zmienić swoje życie. A Kościół, jak zawsze w takich sytuacjach, stara się być blisko ludzi, poprzez obecność, modlitwę, dobre słowo, ale też czynem, przez akty miłosierdzia, towarzyszenie rannym czy rodzinom, które musiały opuścić swój dom.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję