Reklama

Niedziela Małopolska

Kraków- Nowa Huta

Jak święty Józef

    W kościele św. Brata Alberta Chmielowskiego na Nowej Hucie w Krakowie 18 lipca kazania na temat św. Józefa głosił ksiądz prałat Franciszek Rompa, kanonik kapituły katedralnej w Gdańsku-Oliwie.

2021-07-18 22:32

Norbert Polak

O św. Józefie u Brata Alberta w Nowej Hucie opowiadał ks. prałat Franciszek Rompa z Gdańska-Oliwy

O św. Józefie u Brata Alberta w Nowej Hucie opowiadał ks. prałat Franciszek Rompa z Gdańska-Oliwy

    Ksiądz Franciszek zwrócił uwagę na całkowite posłuszeństwo św. Józefa wobec Boga: - Józef dowiaduje się, że Maryja poczęła z Ducha Świętego. Decyduje się, aby chronić swój ród i ród Maryi, zastanawia się, jest posłuszny Bogu, chcąc opiekować się naszym przyszłym Zbawicielem, Jezusem Chrystusem. Zaufał Bogu. Józef stawiał Pana Boga na pierwszym miejscu – zaznaczył kapłan i pytał: - Czy ja tak potrafię w domu, w pracy, czy ja Boga stawiam na pierwszym miejscu? Czy też jest inaczej? „Czy lepiej, czy gorzej, ale musi być po mojemu”. Jeszcze św. Augustyn napisał: „Kto ma Boga na pierwszym miejscu, ten ma wszystko poukładane na odpowiednim miejscu”.

Reklama

    Kapłan zaznaczył, że Opiekun Jezusa porzucił wszystkie swoje plany na rzecz Jezusa. - Święty Józef był szczęśliwy, miał tam swoje odpowiednie metry kwadratowe w Nazarecie, był cieślą, a więc w tych czasach była to dobra pozycja, rzemieślnik prywatny, zarabiający, układało mu się jak z płatka. A tu jednak wszedł teraz Bóg.

    Duchowny wskazał na wszystkie turbulencje w życiu Świętej Rodziny i poświęcenie ziemskiego Opiekuna. - Nie rodzi się Jezus Chrystus w najlepszym szpitalu ani nie rodzi się w hotelu z pięcioma czy czterema gwiazdkami, ale w grocie. Potem przychodzi zarządzenie Heroda, że do 2 lat dzieci mają być zabite (...) ucieczka do Egiptu (...) powrót do Nazaretu, przez 30 lat Józef musiał dbać o przyszłego Mesjasza. Widzimy więc, jak św. Józef okazał posłuszeństwo Bogu. Czy my tak potrafimy?

    Prałat wezwał do bycia blisko Chrystusa tak, jak św. Józef, co jest prostsze, niż się nam zdaje. - Józef przebywał na co dzień, 30 lat z Bogiem! W jego domu był Bóg, był Jezus Chrystus, ale nie zazdrość św. Józefowi. Ty też możesz mieć Boga na co dzień, ilekroć klękasz do swojego pacierza do modlitwy (...) Odmawiasz modlitwę w domu — jest przy Tobie. Ilekroć jesteś w kościele - „Gdzie dwóch albo trzech gromadzi się w imię Moje, tam Ja jestem pośród nich” (...) Przyjąłeś Go w Komunii Świętej, Bóg jest w Tobie, w Twoim sercu, w Twoim życiu. Oczekuje na Ciebie w tabernakulum. Zawsze możecie mieć Boga blisko tak, jak miał Go św. Józef.

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Sto lat księdza Franciszka

2021-07-23 07:47

ks. Łukasz Romańczuk

Ks. Franciszek Hanek kończy dziś 100 lat

Ks. Franciszek Hanek kończy dziś 100 lat

Ksiądz kanonik Franciszek Hanek jest obecnie najstarszym kapłanem archidiecezji wrocławskiej. Dziś, 23 lipca skończył 100 lat.

Na spotkanie z księdzem seniorem, udaliśmy się do Mielca, gdzie obecnie kapłan rezyduje. Podkarpacie to rodzinne strony ks. Franciszka, który w 1996 r. przechodząc na emeryturę, powrócił w to miejsce. – Początkowo ks. Hanek przebywał w swoim rodzinnym domu razem z bratem. Po jego śmierci został przyjęty w naszej parafii i razem z nami pełni posługę kapłańską. Jeżeli siły mu pozwalają, to spowiada, odprawia Mszę św. i uczestniczy w wydarzeniach parafialnych – mówi kustosz mieleckiej bazyliki, ks. Janusz Kłęczek.

CZYTAJ DALEJ

Powrót talibów do Afganistanu to koniec misji jezuickiej?

2021-07-22 16:59

[ TEMATY ]

jezuici

Afganistan

talibowie

Vatican News

Wycofanie zachodnich wojsk z Afganistanu, zapowiedziane przez prezydenta USA na 11 września, może oznaczać koniec misji jezuickiej w tym kraju – uważa ks. Jerome Sequeira. Przełożony Towarzystwa Jezusowego w tym środkowoazjatyckim państwie podkreśla, że powrót rządów talibów będzie mrocznym czasem dla całej chrześcijańskiej społeczności.

Jezuici pracują w Afganistanie od 2004 roku. Pomagają w odbudowie zniszczonego wojną kraju poprzez prowadzenie dzieł charytatywnych i tworzenie placówek edukacyjnych. Jezuicka Służba Uchodźcom (JRS) koncentruje się głównie na kształceniu dzieci wewnętrznych przesiedleńców, powracających z sąsiednich krajów i młodzieży z najbiedniejszych rodzin. Jezuitom udało się także przygotować do pracy ponad 300 nowych nauczycieli, dzięki którym kształci się ponad 25 tys. uczniów w czterech prowincjach.

CZYTAJ DALEJ

Podhale: górale już w drodze na Jasną Górę

2021-07-23 12:52

[ TEMATY ]

pielgrzymka

górale

Pielgrzymka 2021

mbludzm.pl

Górale z Podhala wyruszyli już na szlak pielgrzymi. Tym samym rozpoczęła się 23 lipca 40. Góralska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę. Pątnicy do celu dotrą 31 lipca.

Górale na Jasną Górę idą w czterech grupach pielgrzymkowych: nowotarskiej, orawskiej, rabczańskiej i z Bachledówki. Pątnicy z Nowego Targu wyruszyli z parafii NSPJ, przeszli przez Rynek i zatrzymali się na krótką modlitwę przed kościołami św. Katarzyny i św. Królowej Jadwigi. Dłuższy postój był w ludźmierskim sanktuarium.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję