Reklama

Niedziela Małopolska

Lipnica Murowana

Dziękowali za dar kapłaństwa rodaka

    W tegoroczne świętowanie tygodniowego odpustu ku czci św. Szymona w Lipnicy Murowanej została wpisana 40. rocznica święceń kapłańskich bp. pomocniczego diecezji tarnowskiej ks. Stanisława Salaterskiego.

Maria Fortuna- Sudor

Biskup Stanisław Salaterski otrzymał od parafian figurkę Lipnickiej Madonny

Biskup Stanisław Salaterski otrzymał od parafian figurkę Lipnickiej Madonny

    Pochodzący z Lipnicy bp Salaterski przewodniczył Sumie Odpustowej w niedzielę 18 lipca br. Witając jubilata, proboszcz parafii pw. św. Andrzeja Apostoła - ks. Mariusz Jachymczak zaznaczył: - Dziś jako wspólnota pragniemy podziękować za dar kapłaństwa księdza biskupa i zapewnił o modlitwie w intencji jubilata.

    Na zakończenie Mszy św. podziękowania, gratulacje i życzenia przekazali parafianie. - Bogu Najwyższemu dziękujemy za dar twojej obecności wśród nas. Przybycie księdza biskupa przypomina nam postać naszego rodaka św. Szymona z Lipnicy, nazwanego niestrudzonym pielgrzymem, który wędrował po świecie ze słowem, nauczając, głosząc dobrą nowinę oraz umacniając wiarę tych, których spotykał na swojej drodze – przedstawiciele wspólnoty parafialnej podkreślili jubileusz i życzyli: - Przyjmij przy tej okazji księże biskupie, nasz rodaku, bo przecież to tutaj, w Lipnicy przyszedłeś na świat, najserdeczniejsze życzenia. Życzymy, abyś nadal z pasją i miłością do ludu Bożego służył kościołowi Jezusa Chrystusa. W imieniu całej wspólnoty parafialnej i wszystkich pielgrzymów wyrażamy naszą wdzięczność za słowo pasterskie skierowane do każdego z nas. Dziękujemy za modlitwę w naszej intencji, zapewniamy o naszej modlitwie za księdza biskupa, za przyczyną Lipnickiej Madonny, św. Szymona, św. Urszuli i bł. Marii Teresy Ledóchowskiej. Bóg zapłać za wszystko! I szczęść Boże!

    Jubilat otrzymał od parafian figurkę Lipnickiej Madonny. Ksiądz Jachymczak dodał: - Księże biskupie Stanisławie, nasz rodaku, wielkie Bóg zapłać! Niech Lipnicka Madonna, do której tak wielkie nabożeństwo i cześć miał św. Szymon, towarzyszy ci w całym życiu kapłańskim!

    Jak informują na stronie diecezji tarnowskiej, ks. dr Stanisław Salaterski, syn Eugeniusza i Marii z domu Rakowska, urodził się 4 listopada 1954 roku w Lipnicy Murowanej. Jego parafią rodzinną jest Tymowa, gdzie ukończył szkołę podstawową.(…) Święcenia prezbiteratu przyjął z rąk biskupa tarnowskiego Jerzego Ablewicza, w dniu 31 maja 1981 roku, w katedrze tarnowskiej. W latach 1981–1984 był wikariuszem parafii Muszyna. W latach 1984–1988 odbył specjalistyczne studia z historii Kościoła na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, które uwieńczył doktoratem, broniąc pracę pt.: „Kolegiata i kapituła św. Małgorzaty PM w Nowym Sączu 1448-1791”. Od lipca 1988 do września 1989 pracował duszpastersko jako wikariusz w parafii katedralnej w Tarnowie, a następnie przez trzy miesiące jako wikariusz w parafii św. Kazimierza w Nowym Sączu. Początkiem roku 1990 podjął funkcje diecezjalnego duszpasterza młodzieży i diecezjalnego duszpasterza harcerstwa. W latach 1991-1993 był asystentem w katedrze historii nowożytnej ks. prof. Bolesław Kumora w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W roku 1993 powrócił do diecezji i został mianowany diecezjalnym referentem duszpasterstwa młodzieży, koordynatorem duszpasterstwa młodzieży specjalnej troski i członkiem Rady Programowej Diecezjalnego Radia „Dobra Nowina”. W roku 1994 otrzymał nominację na asystenta kościelnego Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Diecezji Tarnowskiej. W latach 1994–1997 był wikariuszem biskupim do spraw młodzieży, w latach 1995–2003 sprawował obowiązki asystenta kościelnego Oddziału Katolickiego Stowarzyszenia Wychowawców w Tarnowie, a w latach 1998–2006 obowiązki diecezjalnego duszpasterza rzemieślników. W 1994 roku został wykładowcą historii Kościoła i adiunktem w Instytucie Teologicznym w Tarnowie. Wykłady na Wydziale Teologicznym Sekcja w Tarnowie prowadził do roku 2009.(…) 14 grudnia 2013 r. Ojciec Święty Franciszek mianował ks. dr. Stanisława Salaterskiego, proboszcza parafii katedralnej w Tarnowie, biskupem pomocniczym diecezji tarnowskiej przydzielając mu stolicę tytularną Tigillava. 25 stycznia 2014 r. w katedrze tarnowskiej ks. Stanisław Salaterski przyjął sakrę biskupią. Głównym konsekratorem był bp Andrzej Jeż, a towarzyszyli mu abp Celestino Migliore, nuncjusz apostolski w Polsce, oraz bp senior Władysław Bobowski…”

2021-07-19 14:14

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jak bogactwo może pomóc w zbawieniu?

2022-09-24 14:36

[ TEMATY ]

Ewangelia

s. Amata CSFN

Dwudziesta Szósta Niedziela zwykła, rok C - 25 września 2022, Ewangelia: Łk 16:19-31

1. Słowo wstępu

CZYTAJ DALEJ

Rokitno. Spotkanie doradców życia rodzinnego

2022-09-24 16:54

Kamil Krasowski

W sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie 24 września spotkali się doradcy życia rodzinnego.

Z doradcami życia rodzinnego w Rokitnie spotkał się bp Adrian Put, który wręczył im misje i pozwolenia, a także wygłosił konferencję.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: o dialogu jako drodze miłości podczas Pielgrzymki Małżeństw i Rodzin

2022-09-25 11:05

[ TEMATY ]

Jasna Góra

rodzina

Adobe Stock

O dialogu jako „drodze miłości”, zasadach autentycznego dialogu, o tym, do czego prowadzi i jak się go nauczyć - dyskutują podczas konferencji i świadectw uczestnicy Pielgrzymki Małżeństw i Rodzin, która trwa na Jasnej Górze. Rozpoczęta wczoraj 38. Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin odbywa się pod hasłem „Rodzina wspólnotą pokoju”.

Dziś rano rozpoczęło się spotkanie w Sali O. Kordeckiego. W jego ramach zaplanowano konferencje na temat: „Dialog drogą miłości” w narzeczeństwie, małżeństwie oraz związkach nieuregulowanych w Kościele. Mowa jest m.in. o tym, na czym polega autentyczny dialog, do czego prowadzi i jak się go nauczyć. Wśród prelegentów małżonkowie Irena i Jerzy Grzybowscy, Beata i Andrzej Marciniakowie oraz Małgorzata i Paweł Świdzińscy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję