Reklama

Niedziela Łódzka

Łódzcy oazowicze wyruszyli na rekolekcje

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Piotr Niedzielski

Druga połowa lipca to czas zmiany turnusu wakacyjnego, w tym także rozpoczęcie drugiego turnusu Oazy. Wczoraj rano swoją duchową przygodę rozpoczęło 5 oaz z Archidiecezji Łódzkiej.

Trzy grupy wyjechały sprzed parafii Matki Bożej Królowej Polski na os. Radogoszcz Zachód – gdzie znajduje się łódzki dom Ruchu Światło Życie, a dwie grupy z placu katedralnego św. Jana Pawła II w Łodzi. To oznacza, że blisko 300 młodych z Łodzi i okolic, będzie w najbliższych dniach uczestniczyć w rekolekcjach prowadzonych przez łódzki Ruch Światło – Życie.

Reklama

Jak informują organizatorzy każda Oaza jest zwieńczeniem całego roku duchowej pracy, która odbywa się w parafiach. Cotygodniowe spotkania w małych wspólnotach gromadzą dzieci i młodzież na spotkaniach formacyjnych przygotowujących do wakacyjnych rekolekcji.

Jak zauważa ks. Piotr Niedzielski - oaza jest czasem, w którym razem z młodzieżą staramy się pogłębiać wiarę i więź z Panem Bogiem. To budowanie wspólnoty, uczenie się Kościoła. Na pewno ważne jest też dla mnie to, że na oazie mam kontakt z młodym Kościołem, z młodymi ludźmi, którzy nierzadko podbudowują moją wiarę i ożywiają ją. Cieszę się także z tego, że i ja mogę dzielić się z tą młodzieżą swoim doświadczeniem wiary i w pewien sposób pokazywać jej Kościół, Jego dobrą, pozytywną twarz. To zaś wydaje mi się bardzo ważne, zwłaszcza w dzisiejszych czasach. – dodaje duchowny.

Wakacyjne rekolekcje oazowe trwają najczęściej 15 dni. W tym czasie – każdego dnia - rozważana jest jedna z tajemnic różańcowych (radosnych, bolesnych i chwalebnych). Wyjątkowym dniem – w czasie każdego wyjazdu rekolekcyjnego jest dzień wspólnoty, kiedy - jeśli nie wszystkie, to większość oaz – zjeżdża się w jedno miejsce (najczęściej jest to Krościenko – centrum Ruchu) – by wspólnie się poznać, modlić i wychwalać Boga.

Reklama

Najczęściej wybieranym miejscem rekolekcji oazowych są miejscowości górskie takie jak Barcice czy Rytro k. Nowego Sącza.

W tegorocznych oazach wakacyjnych z Archidiecezji Łódzkiej weźmie udział blisko 500 uczniów szkół podstawowych i ponad podstawowych (Oaza Dzieci Bożych i Oaza Nowego Życia) oraz blisko 400 członków rodzin (Oazy Domowego Kościoła).

2021-07-21 15:43

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łódź: abp Ryś - Miłość Boga jest uprzedzająca!

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

- Miłość Boga jest uprzedzająca. Bóg wybacza nam zło wcześniej niż my je zdążymy popełnić. Bóg od samego początku relacji z nami ryzykuje to słowo „przebaczam Ci!” – mówił abp Grzegorz Ryś podczas porannej Mszy świętej otwierającej trzeci dzień Europejskiego Spotkania Młodych Taizé w Łodzi.

CZYTAJ DALEJ

Misja dziennikarska to wzięcie odpowiedzialności za prawdę

Misja dziennikarska musi być traktowana nie jako zawód, ale wzięcie odpowiedzialności za prawdę, za siebie, rodziny, Ojczyznę i Kościół. Największym wrogiem prawdy jest zamęt – mówił w homilii w Kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze abp Wacław Depo, metropolita częstochowski i przewodniczący Rady ds. Środków Społecznego Przekazu Konferencji Episkopatu Polski. 18 września odbyła się jubileuszowa 25. Pielgrzymka Czytelników, Pracowników i Współpracowników Tygodnika Katolickiego „Niedziela”na Jasną Górę, pod hasłem: „Zaszczytna jest służba Słowu” (bł. kard. Stefan Wyszyński).

Na początku Mszy św. o. Waldemar Pastusiak, kustosz Jasnej Góry podziękował „Niedzieli” za szerzenie kultu Jasnogórskiej Pani. – Dziękujemy za obecność w Kościele Tygodnika Katolickiego „Niedziela”. Cieszymy się, że u Tronu Jasnogórskiej Pani czerpiecie siłę i moc do przekazywania słowa Bożego. To niezwykle wielka odpowiedzialność za głoszenie Ewangelii, która spoczywa na wszystkich redaktorach, ale także na nas czytelnikach. Chcemy, aby słowo Boże owocowało w naszym codziennym życiu – mówił o. Pastusiak.

CZYTAJ DALEJ

Kraków: co dali polskiemu Kościołowi kard. Wojtyła i ks. Blachnicki?

2021-09-19 12:12

[ TEMATY ]

ks. Franciszek Blachnicki

Karol Wojtyła

diecezja.pl

Aby współpraca między duchownymi a świeckimi dobrze funkcjonowała, potrzebna jest zmiana mentalna i kultura dialogu – podkreślali uczestnicy panelu dyskusyjnego na temat dziedzictwa ks. Franciszka Blachnickiego i kard. Karola Wojtyły. Został on zorganizowany w ramach sympozjum „Światło-Życie. Blachnicki – Wojtyła".

Prof. Aleksander Bańka, świecki lider Ruchu Światło-życie Archidiecezji Katowickiej i delegat Kościoła w Polsce na otwarcie procesu synodalnego w Rzymie, podkreślał, że obaj kapłani żyli Soborem Watykańskim II i byli prekursorami wielu przemian. - Byli pionierami nowego stylu i kultury w relacji do świeckich. Ojciec Franciszek, w sercu i pracy duszpasterskiej, miał ogromne zrozumienie tego, kim jesteśmy w Kościele i że nasza tożsamość i podmiotowość jako chrześcijan wiąże się z sakramentem chrztu. Przekładał tę ideę na język praktyki duszpasterskiej – mówił.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję