Reklama

Niedziela Lubelska

Czekają na anioła. Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych

pl.freepik.com

Przyszłość świata znajduje się w tym przymierzu pomiędzy młodymi i starszymi

Przyszłość świata znajduje się w tym
przymierzu pomiędzy młodymi i starszymi

Największym darem dla ludzi w podeszłym wieku jest obecność innych osób.

Pani Danuta do kościoła chodzi codziennie. Msza św. w samo południe to dla niej, emerytki, idealna pora. Codziennie także sprawdza pocztę mailową. Obsługi komputera i internetu nauczyła się w grupie aktywizującej seniorów. Dzięki temu ma częsty kontakt z wnukami na emigracji. Nie opuszcza też cotygodniowych spotkań w parafialnym Legionie Maryi.

Reklama

Coraz starsi

Nasz region, jak i cała Polska, starzeje się w szybkim tempie. Systematycznie zmniejsza się liczba dzieci i młodzieży, a wzrasta odsetek ludzi powyżej 65. roku życia. Co roku ta grupa powiększa się o ponad 8 tys. osób. Starszych najwięcej jest już w miastach, zdecydowanie dominują kobiety. W niewielkim stopniu sytuację demograficzną poprawia napływ młodszych pokoleń z Ukrainy, a ostatnio z Białorusi.

Podobne problemy ma cała Europa i Ameryka Północna. To zapewne jeden z czynników, który skłonił papieża Franciszka do ustanowienia Światowego Dnia Dziadków i Osób Starszych. Będzie obchodzony w czwartą niedzielę lipca, w pobliżu liturgicznego wspomnienia św. Anny i św. Joachima, rodziców Maryi. Pierwszy taki dzień Kościół świętować będzie w niedzielę 25 lipca. Towarzyszy mu papieskie orędzie z mottem: „Ja jestem z tobą przez wszystkie dni”.

Reklama

Miejsce dla seniora

Starzenie się społeczeństwa stanowi duże wyzwanie także dla życia religijnego. W niektórych parafiach powstały znakomite inicjatywy adresowane do emerytów i rencistów. Księża proboszczowie podjęli decyzje o udostępnieniu pomieszczeń na zajęcia ze starszymi. W Lublinie w parafii Matki Bożej Królowej Polski znajdziemy Centrum Dziennego Pobytu dla Seniorów, przy parafii Świętej Rodziny działa Dom Senior Plus, przy innych kościołach czynne są Kluby Seniora.

Lubelszczyzna ma dobrą tradycję troski o ludzi starszych. Od 35 lat Uniwersytety Trzeciego Wieku w stolicy regionu oraz w Zamościu i Tomaszowie proponują szeroki wachlarz zajęć edukacyjnych, ale i sekcje katechetyczne. Ostatnio w Lublinie zainaugurowała zajęcia pierwsza w naszym kraju Akademia Opieki Maieutycznej. Powołało ją Lubelskie Towarzystwo Dobroczynności. - Metoda maieutyczna zakłada niesienie skutecznej pomocy osobom starszym i polega na wejściu w świat takich ludzi. Przygotowujemy do tego pracowników pomocy społecznej, siostry zakonne prowadzące placówki dla starszych oraz rodziny, które mają w swoich domach seniorów, często dotkniętych demencją - wyjaśnia Marian Krawiec, prezes towarzystwa. Pierwsze szkolenia ruszą jesienią.

Twarze aniołów

Wszystkie formy instytucjonalnej opieki nad osobami starszymi są niezwykle cenne i dobrze, że włączają się w nie także podmioty kościelne. Franciszek w tegorocznym orędziu wyraził pragnienie „aby każdego dziadka, każdą babcię, każdą osobę starszą, zwłaszcza tych spośród nas, którzy są najbardziej samotni, odwiedził anioł! Czasem ci aniołowie mają twarze naszych wnuków, czasem członków rodziny, dawnych przyjaciół lub tych, których poznaliśmy właśnie w tych trudnych chwilach”.

W niedzielę, 25 lipca, wszyscy biorący udział w uroczystościach dedykowanych starszym mogą uzyskać odpust zupełny. Przynależy on również osobom chorym, które fizycznie nie dotrą do kościołów. Zupełnym novum jest odpust dla każdego, kto w tym dniu odwiedzi osoby starsze, samotne czy potrzebujące, a nawet jeżeli nie może tego zrobić osobiście, odpust uzyska kontaktując się i spędzając czas z seniorem przy pomocy środków telekomunikacyjnych.

Największym darem dla ludzi w podeszłym wieku jest obecność innych osób, ich zrozumienie i poświęcony czas. Dzięki takim spotkaniom starsi odczują, że przychodzi do nich Pan, który obiecał, że pozostanie z nami przez wszystkie dni.

2021-07-26 06:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ojciec Pio pozostaje naszym towarzyszem w cierpieniu - o. Cantalamessa o mocy orędownictwa świętego z Petrelciny

2021-09-23 12:03

[ TEMATY ]

O. Pio

Graziako

Moje pierwsze prawdziwe spotkanie z ojcem Pio miało miejsce wiele lat po jego śmierci, gdy byłem w San Giovanni Rotondo przy okazji rekolekcji dla duchownych. Nie poznałem go za życia, a po jego śmierci jako teolog nie czułem też potrzeby bliższego zapoznania się z jego myślą.

Podczas tamtego pobytu przeczytałem przypadkiem świadectwo, które ojciec Pio złożył swojemu spowiednikowi kilka dni po tym, jak otrzymał stygmaty. Znajduje się ono na chórze w starym kościele – tam, gdzie wszystko zaszło. Ojciec Pio kończył swoją relację słowami psalmu:

CZYTAJ DALEJ

Rozpoczęło się diecezjalne pielgrzymowanie maturzystów na Jasną Górę

2021-09-22 19:44

[ TEMATY ]

Jasna Góra

maturzyści

pielgrzymka maturzystów

Karol Porwich/Niedziela

Pielgrzymką maturzystów diecezji rzeszowskiej na Jasnej Górze rozpoczyna się tegoroczne diecezjalne spotkanie młodych z Matką Bożą Częstochowską.

Przez najbliższe miesiące, jeśli tylko sytuacja epidemiczna na to pozwoli, do Sanktuarium przybywać będą teraz uczniowie ostatnich klas szkół średnich, by zawierzyć nie tylko egzaminy, ale swoje dalsze wybory i życiową drogę.

CZYTAJ DALEJ

Nowy patriarcha katolickich Ormian

2021-09-23 20:33

[ TEMATY ]

Ormianie

patriarcha

Vatican News

Raphaël Bedros XXI Minassian

Raphaël Bedros XXI Minassian

Ormiańscy katolicy mają nowego patriarchę. Papież zatwierdził wybór dokonany przez obradujący w Rzymie synod ormiańskiego Kościoła katolickiego. Jego patriarchą został Raphaël Bedros XXI Minassian, dotychczasowy ordynariusz dla wiernych Europy Wschodniej.

Nowy zwierzchnik katolickich Ormian urodził się w Bejrucie w 1946 r. Studiował w ormiańskim seminarium w Bzommar oraz na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim. Po święceniach w 1973 r. przez 16 lat posługiwał w Libanie. W latach 1989-2003 pracował wśród ormiańskiej diaspory w Stanach Zjednoczonych. W 2004 r. założył ormiańską telewizję Telepace. W 2011 r. został arcybiskupem dla Europy Wschodniej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję