Reklama

Niedziela Łódzka

Archidiecezja Łódzka: Służył Powstańcom

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

„Czarny krzyż rozpiął ramiona, na ludzi patrzy z ołtarza” – to fragment wiersza ks. Tadeusza Burzyńskiego, który nawiązuje do miejsca spoczynku Sługi Bożego w łódzkiej katedrze. Na tablicy pamiątkowej, która znajduje się po prawej stronie od wejścia głównego katedry, zostały wypisane imiona i nazwiska ponad 100 łódzkich kapłanów, którzy zginęli z rąk Niemców podczas II wojny światowej.

Reklama

Przed tablicą, mającą formę czarnego krzyża, znajduje się mały sarkofag, w którym spoczywają szczątki jednego z 87. Męczenników II wojny światowej – ks. Tadeusza Burzyńskiego.

Urodził się w roku 1914 w Chruślinie koło Łowicza jako jedno z czworga dzieci Franciszki i Mateusza Burzyńskich. Pochodził z biednej rolniczej rodziny, w której pielęgnowano tradycję religijno-patriotyczną, czego wyrazem było jego wstąpienie w okresie edukacji szkolnej do harcerstwa i Sodalicji Mariańskiej. Tadeusz, prowadząc głębokie życie duchowe, uczestniczył regularnie w liturgii Mszy św. i w rekolekcjach, co bez wątpienia miało wpływ na odkrycie przez niego powołania do kapłaństwa. Budzi się w nim również duch patrioty i chęć walki o wolność okupowanej ojczyzny, czego znakiem jest jego wstąpienie w szeregi Armii Krajowej. Wiedział, że uciśniony przez niemieckiego okupanta lud Warszawy złapie za broń i podejmie próbę wyzwolenia z nieludzkiego ucisku, ale prawdopodobnie nie spodziewał się, że godzina „W” przyjdzie w dniu 1 sierpnia 1944 r. Tego dnia bowiem – jak czytamy w przekazie s. Franciszki Popiel – ks. Tadeusz o godz. 16.00 rozpoczął wraz siostrami trzygodzinną Adorację Najświętszego Sakramentu, którą przerwały strzały i wybuchy. Przyszła przez wszystkich oczekiwana chwila powstania. Ktoś daje znać Księdzu, że na ulicy znajduje się ranny. Ks. Tadeusz bierze z zakrystii święte oleje i w komży oraz białej stule, wraz z siostrami, wychodzi na ulicę. Nagle daje się słyszeć huk granatu i krzyk: „Ratujcie, ksiądz jest ranny”. Przeniesiony przez sanitariuszy kapłan zostaje natychmiast opatrzony przez siostrę doktor, jednakże odniesione rany nie dają mu najmniejszych szans na przeżycie. Bohaterski ksiądz, zaopatrzony świętymi sakramentami i otoczony przez innych modlitwą, sam również modląc się, odchodzi do Pana – wspomina s. Popiel.

2021-08-01 08:56

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łódź - Łagiewniki: Zaproszenie do drogi wiary

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Archiwum Seminarium oo. Franciszkanów

Chrystus przychodzi na świat nie po to aby mu służono, ale po to by dać swoje życie na okup za wielu. W sposób sakramentalny tę posługę Chytrusa w Kościele uobecnia urząd diakona i dzisiaj w tę posługę będzie wprowadzony brat Wiktor. Wdzięczni za jego powołanie, za jego drogę prosimy by Bóg obdarzał go hojnym błogosławieństwem.

CZYTAJ DALEJ

Święty od zadań trudnych

Niedziela Ogólnopolska 38/2019, str. 20-21

[ TEMATY ]

O. Pio

Biuro prasowe OFMCap – krka

Ojciec Pio często powtarzał, że „modlitwa jest najlepszą bronią, jaką mamy, kluczem, który otwiera Serce Boga”.

CZYTAJ DALEJ

Polka pracująca przy odbudowie katedry Notre Dame: efekt tego co już zrobiliśmy cieszy

2021-09-24 07:18

[ TEMATY ]

katedra Notre‑Dame

Adobe Stock

Katedra Notre Dame

Katedra Notre Dame

Nasza praca ma głęboki sens, ponieważ obcujemy z oryginalnymi materiałami i odbudowujemy dzieło o najpiękniejszych proporcjach konstruowane dla Boga, co widać w każdym szczególe katedry. Polscy konserwatorzy zabytków wyróżniają się we Francji wiedzą z zakresu chemii i historii sztuki – mówi PAP Felicja Lamprecht, restauratorka zabytków pracująca przy odbudowie katedry Notre Dame.

„Nad rekonstrukcją XIX-wiecznych malowideł ściennych w kaplicy Św. Ferdynanda w katedrze Notre Dame w Paryżu pracujemy od września 2020 r. i można powiedzieć, że efekt naszej pracy cieszy. Kaplica została skończona i wygląda przecudnie. Jest jasna i rozświetlona” – mówi Lamprecht.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję