Reklama

Kościół

Polska upamiętnia 120. rocznicę urodzin kard. Stefana Wyszyńskiego, Prymasa Tysiąclecia

"Jestem związany z Zuzelą sercem. Każdy człowiek jest przecież związany sercem i uczuciem z miejscem swojego urodzenia. Tutaj, w tej rodzinie parafialnej podwójnie się narodziłem: z ciała i krwi mej Matki i z Chrystusowej Krwi w sakramencie chrztu" - tak mówił w 1971 roku kardynał Stefan Wyszyński.

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

Instytut Prymasowski

Prymas Wyszyński z Ojcem

Prymas Wyszyński z Ojcem

Dziś cała Polska upamiętnia 120. rocznicę urodzin Prymasa Tysiąclecia, który za nieco ponad miesiąc zostanie ogłoszony błogosławionym. Prymasowskie urodziny uświetnią wystawy, piknik rodzinny, przedstawione zostaną również kulisy filmu fabularnego.

Podziel się cytatem

Na szarfie wieńca pogrzebowego kardynała Stefana Wyszyńskiego napisano "Niekoronowanemu Królowi Polski". Ale gdy przychodził na świat 3 sierpnia 1901 roku jego rodzinna Zuzela leżała w granicach Imperium Rosyjskiego. "Nawet jego akt chrztu został spisany w cyrylicy. Symboliczne było to, że jego ojciec jako jedyny podpisał się pod tym aktem łacińskimi literami" - mówi Piotr Dmitrowicz, dyrektor Mt 5,14| Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego. Historyk zwraca uwagę właśnie na postawę ojca, który w obliczu przedwczesnej śmierci matki Julianny wychowywał młodego Stefana w duchu patriotyzmu. Piotr Dmitrowicz podkreśla, że Stanisław Wyszyński zabierał syna na potajemne wyprawy z innymi mieszkańcami Zuzeli, by naprawiać krzyże powstańców styczniowych. Ważną lekturą w domu Wyszyńskich były "24 obrazków z dziejów polskich".

Robert Wielgórski - Praca własna, CC BY-SA 3.0

Muzeum lat dziecięcych Stefana Wyszyńskiego

Muzeum lat dziecięcych Stefana Wyszyńskiego

Reklama

"Oczywiście była zabroniona, nie wolno jej było przechowywać w domu, ale mój ojciec był człowiekiem tak oddanym sprawom Narodu, że narażając się na prześladowania, nie lękał się uczyć swoich dzieci historii Polski, choćby potajemnie. W tej właśnie książce znalazłem elewację bazyliki Świętego Wojciecha w Gnieźnie. Już wtedy się w niej rozkochałem, chociaż nie wiedziałem, co będzie dalej" - wspominał później kard. Wyszyński.

W 120. rocznicę urodzin Prymasa Tysiąclecia - uchwałami Sejmu i Senatu rok 2021 ustanowiono Rokiem Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Z tej okazji Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego przygotowało plenerową wystawę "Czas to miłość". Do połowy sierpnia można ją oglądać przy pomniku kardynała Wyszyńskiego przy Krakowskim Przedmieściu w Warszawie. Następnie będzie eksponowana przy Świątyni Opatrzności Bożej, siedzibie Muzeum. "Wystawa odnosi się głównie do nauczania Prymasa na temat relacji międzyludzkich, na temat tego, co jest fundamentem nie tylko chrześcijaństwa, czyli miłości do drugiego człowieka, szczególnie w tych czasach nienawiści, czasach pogardy, kiedy przyszło żyć prymasowi. Mówię tu o czasach PRL, kiedy kardynał doświadczył ogromu tej nienawiści, począwszy od inwigilacji, poprzez trzyletnie uwięzienie i różnego rodzaju szykany. To ma pokazać ten wymiar uniwersalny Prymasa Wyszyńskiego i to, że jego nauka przekazywana wielu pokoleniom jest ważna szczególnie dzisiaj w kontekście budowania wspólnoty" - zaznacza dyrektor Piotr Dmitrowicz.

Dziś (3 sierpnia od godziny 14:00) także na Krakowskim Przedmieściu przy pomniku prymasa Muzeum organizuje piknik urodzinowy. Dla najmłodszych przewidziano warsztaty edukacyjne, oparte o nauczanie kard. Wyszyńskiego dotyczące tolerancji czy miłości do przyrody. Dla starszych dzieci przygotowano dwa przedstawienia teatralne przypominające dzieciństwo urodzonego w Zuzeli późniejszego duchownego. Dla nieco starszych wolontariusze Muzeum przygotowali varsavianistyczny spacer śladami kard. Stefana Wyszyńskiego – zbiórka przy pomniku Prymasa Tysiąclecia o godz. 18:00.

Reklama

W związku z Rokiem Kardynała Stefana Wyszyńskiego powstaje również film o nieznanych wojennych losach przyszłego prymasa. "Wyszyński – zemsta czy przebaczenie" to opowieść o księdzu poruczniku Stefanie Wyszyńskim, kapelanie Armii Krajowej pod pseudonimem „Radwan III”, służącym w powstańczym szpitalu w Laskach. Premiera ma odbyć się w okresie beatyfikacji prymasa i Matki Róży Czackiej. Kulisy filmu zostaną przedstawione mediom podczas dzisiejszej konferencji prasowej.

Za nami niedzielne uroczystości w Zuzeli. We mszy świętej pontyfikalnej w 120. rocznicę narodzin kard. Wyszyńskiego wziął udział m. in. premier Mateusz Morawiecki. Szef polskiego rządu powiedział, że Prymas Tysiąclecia pomógł zachować ducha niepodległości Polski. "Jego słowa podtrzymywały polski zew wolności (...) był niekoronowanym Królem Polski - za takiego uważali go Polacy, ale też władze komunistyczne, które obawiały się jego potężnej siły woli" - dodał premier.

2021-08-03 11:26

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Konferencja: Aktualność przesłania Prymasa Wyszyńskiego w oczekiwaniu na beatyfikację

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

konferencja

Archiwum Zgromadzenia Sióstr Nazaretanek

Prymas w Komańczy

Prymas w Komańczy

Serdecznie zapraszamy do udziału w konferencji naukowej pod patronatem Mikołaja Pawlaka, Rzecznika Praw Dziecka Przemysława Czarnka, Ministra Edukacji i Nauki, Ks. Mirosława Kalinowskiego, Rektora KUL pt. „Aktualność przesłania Prymasa Wyszyńskiego w oczekiwaniu na beatyfikację”

Konferencja odbędzie się 30 stycznia 2021 roku (sobota) na Katolickim Uniwerytecie Lubelskim w Lublinie, Al. Racławickie 14.

CZYTAJ DALEJ

Ojciec Pio i epidemie

[ TEMATY ]

O. Pio

św. o. Pio

"Głos Ojca Pio"

Zakon Braci Mniejszych Kapucynów, Prowincja Krakowska

Ani epidemia hiszpanki, która dotknęła Włochy, nie omijając nawet Ojca Pio, ani plaga gąsienic, która dotarła do San Giovanni Rotondo, rujnując zbiory migdałów, nie odebrały Stygmatykowi wiary w Opatrzność Bożą. Odwołując się do Boga, który jest Panem historii i całego stworzenia, wierzył w moc Jego łaski, czyniącej cuda.

Poważny wirus grypy pandemicznej, zwanej hiszpanką, który pojawił się w 1918 roku i w krótkim czasie rozprzestrzenił się po całym świecie, pod pewnymi względami był podobny do dzisiejszej epidemii koronawirusa. Ze względu na jego początkowo niską śmiertelność nie zaalarmowano we właściwy sposób opinii publicznej.

CZYTAJ DALEJ

Polka pracująca przy odbudowie katedry Notre Dame: efekt tego co już zrobiliśmy cieszy

2021-09-24 07:18

[ TEMATY ]

katedra Notre‑Dame

Adobe Stock

Katedra Notre Dame

Katedra Notre Dame

Nasza praca ma głęboki sens, ponieważ obcujemy z oryginalnymi materiałami i odbudowujemy dzieło o najpiękniejszych proporcjach konstruowane dla Boga, co widać w każdym szczególe katedry. Polscy konserwatorzy zabytków wyróżniają się we Francji wiedzą z zakresu chemii i historii sztuki – mówi PAP Felicja Lamprecht, restauratorka zabytków pracująca przy odbudowie katedry Notre Dame.

„Nad rekonstrukcją XIX-wiecznych malowideł ściennych w kaplicy Św. Ferdynanda w katedrze Notre Dame w Paryżu pracujemy od września 2020 r. i można powiedzieć, że efekt naszej pracy cieszy. Kaplica została skończona i wygląda przecudnie. Jest jasna i rozświetlona” – mówi Lamprecht.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję