Reklama

Aspekty

Akatyst w gorzowskiej katedrze

W uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w gorzowskiej katedrze odbył się Akatyst ku czci Bogurodzicy. To nabożeństwo do Najświętszej Maryi Panny, pochodzące ze wschodniej tradycji. W Gorzowie można było pomodlić się w dwóch językach: polskim i ukraińskim.

[ TEMATY ]

Akatyst

katedra gorzowska

Agata Zawadzka

Jest to jedna z najwcześniejszych modlitw Kościoła, śpiewana w duchu jedności przez wyznawców różnych obrządków. Celebruje się ją w sposób uroczysty przed wystawioną ikoną Bogurodzicy przy blasku świec. Akatyst składa się z dwóch części: pierwszej, przedstawiającej historie z życia Maryi od Zwiastowania do Ofiarowania Jezusa w Świątyni drugiej teologicznej, rozważającą boską i ludzką naturę Chrystusa i dziewictwo Maryi. Śpiew odbywa się w pozycji stojącej. Modlitwa w katedrze była wykonywana w języku polskim i ukraińskim. Oprawę muzyczną tego wydarzenia przygotowała schola miejska. Składa się ona z muzyków pochodzących z różnych gorzowskich parafii należących do Kościoła Rzymskokatolickiego i Kościoła Grekokatolickiego. Schola to bardzo młoda inicjatywa. Powstała by zapewnić muzyczną oprawę dla najważniejszych ogólnomiejskich wydarzeń o charakterze religijnym. – Niech ta nasza dzisiejsza modlitwa przyniesie radość ze spotkania z Maryją. To spotkanie ma nas ubogacić i przedłużyć nasze świętowanie. – mówił w kazaniu ks. Mariusz Stadnicki z gorzowskiej katedry.

2021-08-16 00:14

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Akatyst ku czci Najświętszej Maryi Panny w Słubicach

[ TEMATY ]

Słubice

Akatyst

Archiwum ks. Rafała Mocnego

Akatyst w kaplicy duszpasterstwa akademickiego przeżywało 5 osób

Akatyst w kaplicy duszpasterstwa akademickiego przeżywało 5 osób

Młodzież z Akademickiego Koła KSM przy Collegium Polonicum w Słubicach 8 grudnia przeżywała Akatyst ku czci Najświętszej Maryi Panny.

Modlitwie w kaplicy duszpasterstwa akademickiego "Parakletos" w Słubicach przewodniczył ks. Rafał Mocny. - Akatyst jest pieśnią ku czci Matki Bożej, w której wychwala się wszystkie najważniejsze wydarzenia z Jej życia, a szczególnie te związane ze zwiastowaniem i narodzeniem Pana Jezusa. Taka forma modlitwy pochodzi jeszcze ze starożytności chrześcijańskiej - wyjaśnia duszpasterz.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

„Wszyscy pojednani w Jezusie Chrystusie” – papież jedzie do Demokratycznej Republiki Konga

2023-01-27 18:11

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Kongo

#Pielgrzymka

PAP/ETTORE FERRARI

W dniach 31 stycznia – 3 lutego papież Franciszek 2023 odwiedzi Kinszasę, stolicę Demokratycznej Republiki Konga (DRK). Planowana od kilku lat podróż nie doszła do skutku z powodu pandemii. Zapowiedziana w końcu na lipiec 2022 roku, miała obejmować także Gomę na wschodzie kraju, gdzie Franciszek miał odprawić Mszę św. w obozie uchodźców i spotkać się z ofiarami przemocy. Jednak z powodu problemów papieża z kolanem, została przeniesiona na początek 2023 roku. Obecnie jednak przyjazd do Gomy okazał się niemożliwy ze względu na trwające w tym regionie walki między rebeliantami a armią DRK.

Franciszek nie od dziś śledzi sytuację w afrykańskim państwie. W 2018 roku zwołał Dzień Modlitwy i Postu w Intencji Pokoju, zwracając się z prośbą o modlitwę szczególnie za DRK oraz Sudan Południowy – kraje od lat nękane krwawymi konfliktami zbrojnymi i wojną.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję