Reklama

Niedziela Częstochowska

Uroczystości 25. rocznicy koronacji obrazu Matki Bożej Mrzygłodzkiej

– 25-lecie koronacji obrazu Matki Bożej Mrzygłodzkiej jest bilansem podsumowującym kult Maryi, nie tylko w świątyni, ale również w rodzinach – podkreśla ks. Jacek Gancarek, kustosz sanktuarium Matki Bożej Mrzygłodzkiej. 22 sierpnia Mszy św. jubileuszowej będzie przewodniczył tam kard. Stanisław Dziwisz.

[ TEMATY ]

rocznica

sanktuarium

koronacja

Myszków‑Mrzygłód

Archiwum sanktuarium w Mrzygłodzie

Koronacja obrazu Matki Bożej Mrzygłodzkiej, 25 sierpnia 1996 r.

Koronacja obrazu Matki Bożej Mrzygłodzkiej, 25 sierpnia 1996 r.

– Koronacja wizerunku była ważnym momentem dla ożywienia kultu maryjnego. Do sanktuarium zaczęły przybywać pielgrzymki. Każdego roku przybywa tu 5 tys. pątników. Są to pielgrzymki piesze i autokarowe. Są też grupy z zagranicy: z Włoch, Szwajcarii, Chin czy USA – mówi w rozmowie z Niedzielą ks Gancarek.

Miejsce zawierzenia

Kapłan przyznaje, że od czasu koronacji obrazu wierni „zupełnie inaczej przeżywają Nowennę do Matki Bożej Mrzygłodzkiej”. – W każdą środę bardzo wiele osób przybywa, aby spotkać się ze swoją Matką. Również życie codzienne naszych parafian jest w pewien sposób naznaczone zawierzeniem Matce Bożej. Wyrazem tego jest również to, że znają na pamięć nasze mrzygłodzkie pieśni maryjne. Odmawiają w rodzinach modlitwę do naszej Maryi. Ogromne zasługi w krzewieniu kultu miał ks. prał. Zdzisław Skrzek – dodaje ks. Jacek.

Kustosz sanktuarium podkreśla, że w sposób szczególny Matce Bożej zawierzane są dzieci przy okazji chrztu i I Komunii św. – Rodzice czynią to bardzo chętnie. Podobnie na początek roku szkolnego dyrektor szkoły zawsze zawierza uczniów Maryi – zaznacza.

Dar św. Jana Pawła II

Sanktuarium Matki Bożej Mrzygłodzkiej jest różańcowe, pasyjne i misyjne. To jego szczególny charyzmat. – Wielu pielgrzymów modli się na naszej kalwarii jurajskiej, którą pobłogosławił Jan Paweł II w 1999 r., kiedy leciał helikopterem z Częstochowy. Papież powiedział również o naszej kalwarii, że jest ona mała, ale równocześnie jedna z najpiękniejszych w Polsce. Podczas pielgrzymki Jan Paweł II otrzymał na szczycie Jasnej Góry od abp. Stanisława Nowaka i ks. Zdzisława Skrzeka modlitewnik o Matce Bożej Mrzygłodzkiej – opowiada ks. Gancarek.

Różaniec i misje

Podkreśla także, że nie można rozdzielać Różańca od misji. – Dzieło Rozkrzewiania Wiary i Żywego Różańca założyła Paulina Jaricot. Przy naszym sanktuarium jest centrum, muzeum misyjne. Działa wolontariat misyjny. W październiku reaktywujemy po 70 latach nasze Bractwo Różańcowe. Jest to pierwsze bractwo w Polsce założone poza zakonem dominikańskim. Warto przypomnieć, że Arcybractwo Różańca Świętego w Mrzygłodzie zostało powołane już w 1644 r. w wyniku starań fundatora świątyni Stanisława Warszyckiego i ówczesnego proboszcza ks. Stanisława Gorzelskiego, za zgodą prowincjała dominikanów i biskupa krakowskiego. W naszym sanktuarium działa 16 kół Żywego Różańca, są również 2 koła rodzinne i 1 koło męskie – wylicza kapłan.

Reklama

Jedno z pierwszych

Mrzygłód był jednym z pierwszych na ziemiach polskich miejsc kultu Matki Bożej Różańcowej. W 1986 r. metropolita częstochowski Stanisław Nowak odnowił kult Matki Bożej Mrzygłodzkiej, uznając tutejszą świątynię sanktuarium maryjnym. Uroczysta koronacja obrazu odbyła się 25 sierpnia 1996 r. na błoniach myszkowskich. Koronacji dokonał legat papieski kard. Adam Maida z Detroit.

Archiwum sanktuarium w Mrzygłodzie

Jubileusz

Obchody jubileuszowe 22 sierpnia odbędą się pod hasłem: „Odtąd bowiem błogosławić mnie będą wszystkie pokolenia”. O godz. 15 w kaplicy koronacyjnej na Gruchli odmówiona zostanie Koronka do Bożego Miłosierdzia. Następnie Nieszporom maryjnym będzie przewodniczył abp Wacław Depo. Po procesji o godz. 17 jubileuszowej Mszy św. w sanktuarium będzie przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz. Eucharystia będzie transmitowana w Telewizji Trwam i w Radiu Maryja. Patronami medialnymi uroczystości są Tygodnik Katolicki „Niedziela” i Radio Fiat.

2021-08-20 08:27

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Uroczystości w Oświęcimiu z okazji 72. rocznicy śmierci św. Maksymiliana M. Kolbego

[ TEMATY ]

rocznica

św. Maksymilian Kolbe

Monika Jaworska

W tym roku minęła 72. rocznica śmierci św. Maksymiliana Marii Kolbego w Oświęcimiu, w bunkrze głodowym w bloku śmierci nr 11. Przy tym bloku śmierci w Muzeum Auschwitz w środę 14 sierpnia br. odprawiono uroczystą Eucharystię, w której uczestniczyły setki wiernych z całej Polski, a nawet z zagranicy, w tym żyjący jeszcze byli więźniowe obozu Auschwitz-Birkenau, a także piesze pielgrzymki z pocztami sztandarowymi z Centrum św. Maksymiliana w Harmężach i z parafii św. Maksymiliana w Oświęcimiu. Eucharystia rozpoczęła się o godz. 10.30. Celebrowało ją 4 hierarchów: ordynariusz diecezji bielsko-żywieckiej - bp Tadeusz Rakoczy, biskup pomocniczy diecezji bielsko-żywieckiej - bp Piotr Greger, metropolita katolicki - abp Wiktor Skworc (który wygłosił homilię) i metropolita Bambergu w Niemczech - abp Ludwig Schick oraz wielu księży z różnych stron Polski. Jeszcze przed Mszą św. hierarchowie udali się pod ścianę śmierci, by tam złożyć kwiaty i pomodlić się, a następnie przeszli do bunkra głodowego, w którym zmarł o. Kolbe. Uroczystości zakończyło uczczenie relikwii św. Maksymiliana.

CZYTAJ DALEJ

Prymas Polski w liście na Adwent: mamy powstać ze snu obojętności i przyzwyczajenia

2022-11-25 19:15

[ TEMATY ]

list

adwent

prymas Polski

Episkopat.news

„Sen to symbol życiowego odrętwienia, bierności i wycofania, a także nieumiejętności czytania Bożych znaków w swoim życiu. To również obraz oddalenia człowieka od Boga i niewiary. Warto na początku Adwentu zadać sobie pytanie: co dziś jest moim duchowym snem?” – pisze Prymas Polski abp Wojciech Polak w liście na Adwent 2022.

„Noc się posunęła, a przybliżył się dzień” – nawiązując do słów wprowadzających Kościół w tegoroczny Adwent arcybiskup gnieźnieński przyznaje, że dobrze ilustrują one to, co dokonało się przez przyjście na świat Jezusa Chrystusa – prawdziwego Światła zwyciężającego wszelki mrok.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Nycz w 90. rocznicę Wielkiego Głodu na Ukrainie: prosimy Boga, żeby to nigdy się nie powtórzyło

2022-11-26 08:36

[ TEMATY ]

ekumenizm

Wielki Głód

kard. Kazimierz Nycz

Family News Service

Wspominamy Wielki Głód na Ukrainie w latach 1932-34 po to, aby prosić Boga, żeby takie wydarzenia nigdy więcej się nie powtórzyły – powiedział metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, przewodnicząc modlitwie w kościele św. Barbary w Warszawie. Wieczorem 25 listopada upamiętniono ofiary Wielkiego Głodu na Ukrainie i modlono się o pokój.

„Nie zapominamy o uchodźcach. Bracia z Ukrainy czekają na naszą pomoc. Módlmy się za nich, za naród ukraiński, ale módlmy się także za nas, żebyśmy zdali egzamin, żebyśmy w tym pomaganiu, w tym pełnieniu miłości bliźniego, po prostu wytrwali” – powiedział kard. Nycz do zgromadzonych w warszawskim kościele.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję