Reklama

Niedziela Małopolska

Kraków – Łagiewniki

Peregrynacja relikwii bł. ks. Michaela McGivneya

    W sobotę – w bazylice Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach rozpoczęła się w archidiecezji krakowskiej peregrynacja relikwii bł. ks. Michaela McGivneya, założyciela Zakonu Rycerzy Kolumba.

2021-09-11 23:40

Małgorzata Pabis

Peregrynacja relikwii bł. ks. Michaela McGivneya w archidiecezji krakowskiej rozpoczęła się w łagiewnickim Wieczerniku

Peregrynacja relikwii bł. ks. Michaela McGivneya w archidiecezji krakowskiej  rozpoczęła się w łagiewnickim Wieczerniku

    Uroczystej Mszy świętej przewodniczył arcybiskup Marek Jędraszewski, metropolita krakowski. Relikwie w świątyni przywitał Rycerz Kolumba – Tomasz Konturek: - Błogosławiony księże Michale, prosimy Ciebie, aby najbliższe dni, kiedy będziemy za twoją przyczyną modlić się w tym łagiewnickim sanktuarium, przyniosły błogosławione owoce. Niech ten czas spędzony na modlitwie przy relikwiach będzie czasem pogłębienia naszej wiary, miłości i nawrócenia. Wyproś nam nadzieję i odwagę do większego zaufania i zawierzenia siebie wszechmogącemu Bogu.

    Na początku Mszy św. zebranych w łagiewnickim Wieczerniku pozdrowił ks. Zbigniew Bielas. Rektor sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach przypomniał krótko życiorys Błogosławionego. Zwracając się do zebranych w świątyni, powiedział: - Niech czas peregrynacji przynosi błogosławione owoce, niech spełniają się słowa Najwyższego Rycerza Carla Andersona: „Zainspirowani przykładem błogosławionego Michaela McGivneya kroczmy naprzód z odnowionym duchem miłosierdzia, abyśmy również byli błogosławieństwem dla tych, których spotykamy". Niech czas peregrynacji przynosi błogosławione owoce, niech spełniają się słowa Jana Pawła II z Listu do Rycerzy Kolumba: „Obyście, zachowując wierność wizji ks. Michaela McGivneya, nie ustawali w poszukiwaniu nowych dróg bycia zaczynem Ewangelii w tym świecie i stanowili siłę duchową odnowy Kościoła w duchu świętości, jedności i prawdy” – pisał do Rycerzy Kolumba w 2003 roku Jan Paweł II.

Reklama

    Ksiądz abp Marek Jędraszewski w homilii przywołał proces beatyfikacyjny ks. McGivneya oraz cud, dzięki któremu możliwa była beatyfikacja. Opowiadał: - Rok temu, w 2020 r., za wstawiennictwem Błogosławionego nastąpiło cudowne uzdrowienie śmiertelnie chorego chłopca w łonie matki. Dziś Michael Schachle jest aktywnym 5-latkiem z zespołem Downa, otoczonym kochającą rodziną. Ten cud sprawił, że Ojciec Święty Franciszek wydał dekret o beatyfikacji, która miała miejsce w katedrze św. Józefa w Hartford.

    Metropolita krakowski podkreślił, że wzór, jaki Błogosławiony zostawił współczesnemu światu, przypomina nam słowa Pana Jezusa: „Dobry człowiek z dobrego skarbca swego serca wydobywa dobro”. - Nie byłoby tego wspaniałego ruchu Rycerzy Kolumba, gdyby nie wielkie i oddane Kościołowi serce ks. Micheala – zauważył arcybiskup. I dodał: – Jeżeli widzimy tak wiele owoców jego duszpasterskiej działalności znaczy to, że był on człowiekiem dobrym Chrystusową mocą, Jego zapałem i poświęceniem (…). Rycerze Kolumba to wierzący katolicy, którzy w swoją działalność włączają całe rodziny. Powinniśmy podkreślać wagę czterech filarów stanowiących istotę ich dzieła: miłosierdzie, jedność, braterstwo i patriotyzm, a wraz z nimi troskę o każde człowiecze życie od chwili poczęcia do naturalnej śmierci. Fakt ten jest solą w oku wielu sił liberalnych i lewicowych, które chcą doprowadzić do tego, żeby aborcja była prawem kobiety. Rycerze stanowią znak sprzeciwu dla tych antyhumanistycznych tendencji, które coraz silniej odzywają się w naszej Ojczyźnie – dodał abp Jędraszewski.

    Na zakończenie Eucharystii zebranymi w świątyni odmówili Litanię do Błogosławionego, modląc się o jego szybką kanonizację.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej odkryto pradziejową kopalnię krzemienia czekoladowego

2021-09-22 07:13

[ TEMATY ]

wykopaliska

Monika Książek/Niedziela

Na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskie archeolodzy odkryli mającą nawet 10 tys. lat kopalnię krzemienia czekoladowego. Jak podkreśla kierownik badań dr Magdalena Sudoł-Procyk – to dotąd najdalej wysunięty na południowy zachód w Polsce tego typu obiekt.

Wcześniej uważano, że choć zasiedlający te tereny neandertalczycy, a następnie homo sapiens posługiwali się narzędziami z krzemienia czekoladowego, to nie wydobywali go na miejscu, ale transportowali z oddalonych o ok. 150 km Gór Świętokrzyskich.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: Już jutro rozpocznie się Ogólnopolska Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin

2021-09-24 11:48

[ TEMATY ]

Jasna Góra

rodzina

małżeństwo

Adobe.Stock

Pod hasłem: „Pójdźcie do Józefa” na Jasnej Górze odbędzie się w dniach 25-26 września 37. Ogólnopolska Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin. Stanowić będzie centralne w Polsce obchody Roku św. Józefa i Roku Rodziny Amoris Laetitia. Będzie okazją do podkreślenia niezastąpionej roli rodziny oraz znaczenia więzi wspólnotowych między rodzinami.

Pielgrzymka rozpocznie się Mszą św. w Kaplicy Matki Bożej w sobotę, 25 września o 15.30 Celebrować ją ma bp Wiesław Śmigiel, przewodniczący Rady ds. Rodziny Konferencji Episkopatu Polski.

CZYTAJ DALEJ

Hiszpania: Zawieszono ruch lotniczy w La Palmie; ewakuacja ludności po nasileniu erupcji wulkanu

2021-09-24 20:28

[ TEMATY ]

Hiszpania

wybuch

wulkan

PAP

Władze Wysp Kanaryjskich nakazały w piątek zawieszenie ruchu powietrznego nad wyspą La Palma, gdzie w niedzielę doszło do wybuchu wulkanu Cumbre Vieja. Nasilona erupcja doprowadziła do ogłoszenia ewakuacji kolejnych miejscowości na hiszpańskiej wyspie.

W opublikowanym w piątek po południu komunikacie rząd regionalny Wysp Kanaryjskich podał, że ruch lotniczy na wyspę został wstrzymany z powodu nasilenia się emisji gazów wydostających się z wulkanu. Sięgają one już wysokości 4500 metrów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję