Reklama

Wiadomości ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Z Watykanu

Papież ogłosi adhortację apostolską na temat posługi biskupa

16 października br., w 25. rocznicę swego wyboru, Jan Paweł II ogłosi adhortację apostolską na temat posługi biskupa. Dokument jest owocem prac ostatniego Zwyczajnego Zgromadzenia Synodu Biskupów. Papież poinformował o swym zamiarze 120 biskupów mianowanych w ciągu ostatniego roku, których przyjął w Castel Gandolfo na zakończenie kursu zorganizowanego dla nich przez Kongregację ds. Biskupów.
Zebrani w Castel Gandolfo biskupi zastanawiali się, jak przypomniał Ojciec Święty, „nad wyzwaniami, przed jakimi stoją dzisiaj pasterze Kościoła, aby opracować skuteczniejsze metody przepowiadania Ewangelii Chrystusa ludziom naszych czasów”. Papież przyznał, że posługa biskupia „jest porywająca, lecz dzisiaj szczególnie trudna i wyczerpująca. (...) Nasze czasy bowiem cechuje zagubienie i niepewności. (...) Wielu, także pośród chrześcijan, zdaje się tracić orientację i nadzieję. W tym kontekście my, pasterze, wezwani jesteśmy, by głosić Ewangelię i być świadkami nadziei, ze wzrokiem utkwionym w Krzyżu, w tajemnicy triumfu i bogactwa Chrystusa ukrzyżowanego”.

Z Czech

Coraz mniej religijnych Czechów

W Czechach spada liczba osób wyznających jakąkolwiek religię. Jak poinformował główny urząd statystyczny kraju, w latach 1991-2001 liczba osób deklarujących się jako religijne zmniejszyła się z 44 do 32 proc. wszystkich obywateli ponad 10-milionowego kraju. Z 3,4 mln religijnych Czechów 80% deklaruje się jako katolicy. Większość pozostałych obywateli tej grupy należy do Kościoła protestanckiego. Jak wynika z ostatnich danych statystycznych, wśród osób deklarujących się jako religijne jest 1,9 mln kobiet i 1,5 mln mężczyzn. Wśród areligijnych obywateli Czech 20 proc. to osoby poniżej 30. roku życia. Ponadto obok katolików i protestantów w Czechach żyje 7 tys. wyznawców buddyzmu i 3,7 tys. muzułmanów.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ziemia Święta

Apel do chrześcijan na całym świecie, by przezwyciężyli strach i zaczęli na nowo pielgrzymować do Ziemi Świętej, wystosował o. Ibrahim Faltas, kustosz Bazyliki Narodzenia Pańskiego w Betlejem. Franciszkanin, który odpowiadał za swoją wspólnotę wiosną ub.r., gdy zajętą przez Palestyńczyków świątynię oblegały siły izraelskie, przypomniał, że ruch pielgrzymkowy ustał tam już 3 lata temu. Ponieważ 3/4 ludności żyło z turystyki, spowodowało to kryzys, zarówno gospodarczy, jak i społeczny - powiedział m.in. o. Faltas. Podkreślił, że z tego powodu rozpadają się rodziny, a w ostatnim czasie dalszemu uszczupleniu - o 2 tys. osób - uległa liczba mieszkających w Betlejem chrześcijan. Istnieje niebezpieczeństwo - powiedział franciszkanin - że w przyszłości Miejsca Święte zamienią się w muzeum.

Reklama

Chiny

Dzięki inicjatywie katolickiego wydawcy z Tajwanu czytelnicy w Chinach mają obecnie większą możliwość czytania wydawanych za granicą książek na temat duchowości i etyki katolickiej. O. Raymond Parent, dyrektor Jezuickiego Ośrodka Kulturalnego Kuangchi w Tajpej, powiedział m.in. azjatyckiej agencji katolickiej UCAN, że nowa inicjatywa Ośrodka wychodzi naprzeciw dużemu zainteresowaniu literaturą religijną w Chinach.

Irak

Biskup pomocniczy Bagdadu dla wiernych obrządku chaldejskiego Shlemon Warduni zaapelował do USA i ich sojuszników o jak najszybsze opuszczenie Iraku. „Okupacja to inna postać reżimu. Jak można mówić o wolności, skoro demokrację przyniesiono nam na czołgach?” - stwierdził m.in. w wywiadzie dla dziennika La Stampa. Dodał, że „za czasów Husajna w Iraku panowała wolność kultu, ale nie wolność religii”. „Jeżeli muzułmanin chciał nawrócić się na naszą religię, nie mógł tego uczynić. Synowie muzułmanów, którzy chcieli zostać duchownymi innej religii, nie mogli tego uczynić” - powiedział. Jednocześnie ujawnił, że po zakończeniu działań wojennych w Iraku nawiązano do tradycji sprzed okresu dyktatury - dialogu z innymi religiami. „Ja sam spotkałem się z ajatollahem al-Hakimem, zamordowanym potem w Nadżafie, by rozmawiać o koegzystencji z islamem” - oświadczył chaldejski hierarcha.

Rwanda

Polskie odmiany pszenicy, wyhodowane w ośrodku szkoleniowo-rolniczym Caritas Polska w Rwandzie, osiągnęły kilkakrotnie wyższe plony niż afrykańskie - poinformował m.in. ks. Wojciech Łazewski, dyrektor Caritas Polska. Z naszej pszenicy udało się osiągnąć 7-9 t z ha, podczas gdy afrykańska daje 1-2 t z ha. Caritas Polska od kilku lat prowadzi ośrodek szkoleniowo-rolniczy w miejscowości Save w diecezji Byutare w Rwandzie oraz pracownię rolniczo-pszczelarską w sąsiadującej z Save parafii Murhesa w Demokratycznej Republice Kongo. Celem ośrodka jest propagowanie wśród mieszkańców Afryki Środkowej nowych form pracy na roli. Ks. Łazewski podkreśla, że warunki na tym obszarze są na tyle korzystne, iż z upraw rolnych można by wyżywić wszystkich zamieszkałych tam ludzi, jednak przede wszystkim z powodu zacofania cywilizacyjnego panuje głód.

Tydzień na świecie

Władze Albanii ogłosiły, że dzień beatyfikacji Matki Teresy będzie obchodzony jako święto narodowe tego kraju. Aby uczcić swoją wielką rodaczkę, rząd postanowił także ogłosić Rok Matki Teresy, który trwać będzie od dnia beatyfikacji - 19 października br. do 19 października 2004 r. W ramach Roku planowane są liczne imprezy związane z życiem i działalnością zmarłej w 1997 r. założycielki Zgromadzenia Misjonarek Miłości i laureatki Pokojowej Nagrody Nobla.

Rada Bezpieczeństwa Narodów Zjednoczonych zniosła sankcje przeciwko Libii.

Podczas nowojorskich obchodów 2. rocznicy ataku na Amerykę, 11 września, rodziny ofiar protestowały przeciwko planom zbudowania na miejscu wież World Trade Center nowych budynków.

Edward Moskal ponownie został wybrany na prezesa Związku Narodowego Polskiego w USA.

Na szczycie Światowej Organizacji Handlu (WTO) w meksykańskim kurorcie Cancun kraje najbiedniejsze po raz pierwszy powiedziały „nie” dyktowanym przez najbogatszych regułom światowego handlu. USA i UE wydają co roku 300 mln dol. na dotacje dla swoich rolników; dostęp do rynków zbytu dla towarów rolnych z Afryki czy Ameryki Łacińskiej jest faktycznie zamknięty.

56,1% Szwedów opowiedziało się w ogólnokrajowym referendum przeciwko zamianie ich waluty - korony, na wspólną walutę UE - euro. „Za” było 41,2%. Komentatorzy twierdzą m.in., iż zwyciężyła niechęć oddania suwerenności gospodarczej w ręce Europejskiego Banku Centralnego. Wynik referendum to także cios dla szwedzkiego premiera Gorana Perssona i wotum nieufności dla całego politycznego establishmentu.

Aż 67% Estończyków zagłosowało za wejściem ich kraju do Unii Europejskiej.

Prezydenci Serbii i Czarnogóry oraz Chorwacji przeprosili podczas spotkania w Belgradzie za zło, które wyrządziły sobie oba kraje w czasie wojny 1991-95.

Terrorysta wysadził ciężarówkę z 300 kg trotylu pod siedzibą rosyjskiej służby bezpieczeństwa FSB w stolicy Inguszetii; zginęły 3 osoby, jest wielu rannych; budynek został zniszczony. Według obserwatorów, może to być zemsta za niedawne czystki przeprowadzone przez Rosjan wśród Czeczenów w Inguszetii. Dotychczas do ataku nie przyznała się żadna organizacja.

Izraelski wicepremier Ehud Olmert przyznał wprost, że podjęta przez rząd Izraela decyzja o „usunięciu” palestyńskiego przywódcy Jasera Arafata może oznaczać także jego zabójstwo. Wypowiedź ta wywołała powszechne oburzenie w świecie i gwałtowną reakcję niektórych rządów. Stany Zjednoczone zablokowały rezolucję Rady Bezpieczeństwa ONZ w sprawie potępienia Izraela. O jej uchwalenie wnioskowała Liga Arabska.

Palestyńska organizacja Hamas, tak jak chciały tego Izrael, USA i Wielka Brytania, została wpisana przez Unię Europejską na listę organizacji terrorystycznych.

Imam Samudra, uważany za organizatora ubiegłorocznego zamachu bombowego na Bali, został skazany przez sąd indonezyjski na karę śmierci.

Potężny tajfun „Maemi” spowodował śmierć prawie 100 osób w Korei Południowej.

Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego, KAI i PAP.

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

XV Jubileuszowy Konkurs Artystyczny im. Włodzimierza Pietrzaka rozstrzygnięty

2024-04-24 13:04

[ TEMATY ]

konkurs

konkurs plastyczny

konkurs literacki

konkurs fotograficzny

Szymon Ratajczyk/ mat. prasowy

XV Jubileuszowy Konkurs Artystyczny im. Włodzimierza Pietrzaka rozstrzygnięty. Laura Królak z I Liceum Ogólnokształcącego w Kaliszu z nagrodą Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Andrzeja Dudy.

Do historii przeszedł już XV Jubileuszowy Międzynarodowy Konkurs Artystyczny im. Włodzimierza Pietrzaka pt. Całej ziemi jednym objąć nie można uściskiem. Liczba uczestników pokazuje, że konkurs wciąż się cieszy dużym zainteresowaniem. Przez XV lat w konkursie wzięło udział 15 tysięcy 739 uczestników z Polski, Australii, Austrii, Belgii, Białorusi, Chin, Czech, Hiszpanii, Holandii, Grecji, Kazachstanu, Libanu, Litwy, Mołdawii, Niemiec, Norwegii, RPA, Stanów Zjednoczonych, Ukrainy, Wielkiej Brytanii i Włoch. Honorowy Patronat nad konkursem objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Andrzej Duda. Organizowany przez Fundację Pro Arte Christiana konkurs skierowany jest do dzieci i młodzieży od 3 do 20 lat i podzielony na trzy edycje artystyczne: plastyka, fotografia i recytacja wierszy Włodzimierza Pietrzaka. Konkurs w tym roku zgromadził 673 uczestników z Polski, Belgii, Hiszpanii, Holandii, Litwy, Mołdawii, Ukrainy i Stanów Zjednoczonych.

CZYTAJ DALEJ

Stań przed Bogiem taki, jaki jesteś

2024-04-24 19:51

Marzena Cyfert

O. Wojciech Kowalski, jezuita

O. Wojciech Kowalski, jezuita

W uroczystość św. Wojciecha, biskupa i męczennika, głównego patrona Polski, wrocławscy dominikanie obchodzą uroczystość odpustową kościoła i klasztoru.

Słowo Boże podczas koncelebrowanej uroczystej Eucharystii wygłosił jezuita o. Wojciech Kowalski. Rozpoczął od pytania: Co w takim dniu może nam powiedzieć św. Wojciech?

CZYTAJ DALEJ

Franciszek: niech Bóg błogosławi Węgrów!

2024-04-25 11:10

[ TEMATY ]

papież Franciszek

PAP/EPA/FABIO FRUSTACI

„Niech Bóg błogosławi Węgrów” - powiedział papież przyjmując dziś na audiencji pielgrzymów z tego kraju, przybyłych, aby podziękować mu za ubiegłoroczną wizytę apostolską w swej ojczyźnie. Obok prymasa Węgier, kardynała Pétera Erdő i przewodniczącego episkopatu Węgier, biskupa Andrása Veresa gronie pielgrzymów obecny był także nowy prezydent kraju Tamás Sulyok.

Ojciec Święty mówiąc o swej ubiegłorocznej pielgrzymce zaznaczył, że przybył jako pielgrzym, aby modlić się wspólnie z węgierskimi katolikami, także za Europę, w intencji „pragnienia budowania pokoju, aby dać młodym pokoleniom przyszłość nadziei, a nie wojny; przyszłość pełną kołysek, a nie grobów; świat braci, a nie murów. Modliłem się za wasz drogi naród, który przez tysiąclecie zamieszkiwał tę ziemię i użyźniał ją Ewangelią Chrystusa. Obyście w modlitwie zawsze znajdowali siłę i determinację do naśladowania, także w obecnym kontekście historycznym, przykładu świętych i błogosławionych, którzy wywodzą się z waszego narodu” - zachęcił papież. Przypomniał, że realizacja daru pokoju „zaczyna się w sercu każdego z nas ... Pokój przychodzi, gdy postanawiam przebaczyć, nawet jeśli jest to trudne, a to napełnia moje serce radością” - stwierdził Franciszek.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję