Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: jubileusz Służby Zdrowia w 100 –lecie Diecezji Łódzkiej

2021-09-26 09:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

- Powołanie do służby zdrowia, to szczególne powołanie, aby ciągle odkrywać Boga w swoim życiu, to szczególna łaska, to dar od Boga! – mówił bp Marek Marczak.

Trwa jubileusz 100 – lecia Diecezji Łódzkiej. W ramach obchodów jubileuszowych do łódzkiej bazyliki archikatedralnej pielgrzymują różne grupy zawodowe, by dziękować Bogu za ich posługę na rzecz Kościoła. W dniu wczorajszym w południe do łódzkiej katedry pielgrzymowali przedstawiciele duszpasterstwa Służby Zdrowia.

Reklama

Uczestnicy pielgrzymki wysłuchali wykładu ks. Pawła Sudowskiego – wieloletniego duszpasterza Służby Zdrowia Archidiecezji Łódzkiej - który w swoim przedłożeniu zatytułowanym: Duszpasterstwo służby zdrowia w Archidiecezji Łódzkiej 1920 - 2020 – przybliżył historię łódzkich placówek medycznych oraz wskazał na lekarzy, pielęgniarki oraz innych pracowników służby zdrowia, którzy w swojej służbie na rzecz chorych potrafili kierować się zasadą miłosierdzia. Przypomniał również powstanie i rozwój łódzkiego duszpasterstwa pracowników Służby Zdrowia.

W samo południe celebrowana była uroczysta Eucharystia w intencji pracowników medycznych, chorych, a także tych, który w minionym czasie odeszli do wieczności. Liturgii przewodniczył ksiądz biskup Marek Marczak.

W homilii – duchowny – zauważył, że odczytać w swoim życiu powołanie, by nieść drugiemu człowiekowi pomoc medyczną, ulgę w cierpieniu w chorobie, to odkryć powołanie to odkryć powołanie do służby Chrystusowi, który jest obecny w drugim człowieku. To prawdziwie chrześcijańskie powołanie odkrywać oblicze Chrystusa w człowieku, który cierpi. – podkreślił hierarcha.

Przed błogosławieństwem – kończącym liturgię - ksiądz prałat Juliusz Lasoń – duszpasterz Służby Zdrowia i pracowników socjalnych Archidiecezji Łódzkiej dokonał zawierzenia całego środowiska medycznego Najświętszemu Sercu Pana Jezusa.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dziś wyruszyła 151 Pielgrzymka Piotrkowska na Jasną Górę

[ TEMATY ]

Piotrków Trybunalski

archidiecezja łódzka

ks. Jacek Tyluś

Dziś o godz. 7.00 rano Mszą św. sprawowaną przez abp Grzegorza Rysia w Bazylice Mniejszej w Piotrkowie Trybunalskim rozpoczęła się 151 Piesza Pielgrzymka Piotrkowska na Jasną Górę. Jest ona inna niż dotychczas, dlatego że formę jej pielgrzymowania wyznaczyła nadal trwająca epidemia koronawirusa. Zgodnie z zaleceniami służb sanitarnych w pielgrzymce codziennie uczestniczy 100 osób i 50 osób z obsługi.

W homilii wygłoszonej do pielgrzymów abp Grzegorz Ryś, nawiązując do czytań z dzisiejszego święta ku czci św. Benedykta powiedział, że każdy z nas, a szczególnie pielgrzym opuszcza swój dom, swoją rodzinę – tak jak mówi Piotr w dzisiejszej Ewangelii – ale też, jak odpowiada mu Jezusa – opuszczając swoje miejsce, otrzymujemy więcej. Arcybiskup przywołując postać i życie św. Benedykta – zwrócił uwagę na wartość wspólnoty, która budujemy oraz na ten ostateczny cel do którego dążymy, mianowicie podążanie ku Bogu. Pielgrzymka jest ważna, bo nam to wszystko pokazuje – mówił kaznodzieja. Ona nam pokazuje te relacje jakie mamy między sobą, ale nade wszystko i te, które są między nami a Bogiem.

CZYTAJ DALEJ

Włochy: Wystawa „Z Krakowa do Rzymu. Jan Paweł II na fotografiach Adama Bujaka" na Angelicum

2021-10-23 08:31

[ TEMATY ]

wystawa

Adam Bujak

Włodzimierz Rędzioch

Na Papieskim Uniwersytecie Świętego Tomasza z Akwinu – Angelicum w Rzymie otwarta została w piątek wystawa „Z Krakowa do Rzymu. Jan Paweł II na fotografiach Adama Bujaka”. Wernisaż odbył się w dniu wspomnienia liturgicznego polskiego papieża.

Na ekspozycji zaprezentowano zdjęcia z okresu od milenium Chrztu Polski w 1966 roku, gdy przyszły papież był metropolitą Krakowa, a także z lat jego posługi, kolejnych wizyt w tym mieście w czasie pielgrzymek do ojczyzny aż do ostatniej podróży w 2002 r.

CZYTAJ DALEJ

Salezjański Wolontariat Misyjny zaprasza do świętowania Tygodnia Misyjnego

2021-10-24 06:26

mat. pras

Niedzielą Misyjną przypadającą na 24 października rozpoczyna się w Kościele Katolickim Tydzień Misyjny. Z tej okazji Salezjański Wolontariat Misyjny "Młodzi Światu" przygotował wiele wydarzeń. 

Wydarzenia odbywać się będą w różnych miejscach. Młodzież w wolontariatu misyjnego przygotowała m.in. animacje misyjne, które  będą pokazywane w parafiach. W środę 27 października o godzinie 19.15 pod katedrą wrocławską  zaplanowany jest różaniec misyjny. W Radiu Rodzina będzie można usłyszeć 5-cio minutówki Misyjne. A na zakończenie - 30 października na Facebookowym Fanpage`u będzie można zobaczyć Misyjny Pokaz Mody. Salezjańscy wolontariusze przygotowali na ten pokaz stroje z różnych zakątków misyjnych. 

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję