Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: Medal Niepodległości dla o. Józefa Łągwy SJ

2021-09-26 11:57

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Marek Kamiński

Wicewojewoda łódzki Krzysztof Ciecióra odznaczył Złotymi, Srebrnymi i Brązowymi Krzyżami Zasługi, a także Medalami Stulecia Odzyskania Niepodległości przyznanymi przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę, najbardziej zasłużonych społeczników w województwie łódzkim. Medalem 100 – lecia Odzyskania Niepodległości przyznanym przez Mateusza Morawieckiego Prezesa Rady Ministrów został odznaczony o. ppor. Józef Stanisław Łągwa, jezuita z Sanktuarium Najświętszego Imienia Jezus w Łodzi.

Reklama

Po odbyciu dwuletniej służby wojskowej w jednostce kleryckiej w Szczecinie-Podjuchach 24 października 1973 r. o. Józef wrócił do Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi, aby dalej kontynuować studia. 21 maja 1978 przyjął święcenia kapłańskie i rozpoczął pracę duszpasterską w Wygiełzowie k. Zelowa. Następnie będąc w Będkowie 14 sierpnia 1981 roku uczestniczył z młodzieżą na Turbaczu w uroczystościach Żołnierzy Armii Krajowej przy kaplicy zbudowanej na planie krzyża Virtuti Militari, w której jest słup graniczny z 1939 roku i dwa wbite bagnety: 1 września z zachodu i 17 września ze wschodu Polski. Bełchatów to czas stanu wojennego, czas bardzo trudny ale i pełen nadziei, którą trzeba było umacniać w Ojczyźnie, w umysłach i sercach Rodaków.

- Największym fenomenem były spotkania w „Betlejemce” - w tymczasowej kaplicy przy budującym się kościele. Zawsze był komplet, niesamowity duch spotkań i zaangażowanie ludzi i pełna konspiracja Nasz ośrodek duszpasterski był nazwany przez wojewódzkiego dyrektora ds. wyznań (IV wydział) największym ośrodkiem dywersyjnym w województwie piotrkowskim. Zarzucał mi, że mówię kazania polityczne, i że mnie skasują! Odpowiedziałem uprzejmie, że panu dyrektorowi kłania się literatura polska, same cytaty: Adam Mickiewicz, C.K. Norwid, Juliusz Słowacki, ks. kard. Stefan Wyszyński. Np. „Łotry, zdejmą kajdany z moich rąk i nóg, a wtłoczą na moją duszę” – A. Mickiewicz – „polityczne”! - wspomina o. Łągwa. W trosce o życie Ojca bp Józef Rozwadowski przeniósł go do Marzenina. W następnych latach była praca duszpasterska w Kaliszu, Toruniu, Szczecinie.

- Czas przełomu – czas strajku sierpień-88. Intensywne dwa tygodnie jak na froncie: miałem zadanie grupy szybkiego reagowania, czyli docierać do załóg, które przeżywały trudne chwile… jak i do konających. Wystarczyło kilka słów czy zwrotek wiersza poety, Słowo Ewangelii i modlitwa i… kilka minut z załogą o tlącej się iskierce nadziei – mówi o. Józef. W Gdańsku szczególnie mocno zaangażował się w środowisko Wilnian, wśród których było wielu żołnierzy i oficerów AK. Z Gdańska do Wilna i okolic zorganizował trzy pielgrzymki żołnierzy AK, ich bliskich i przyjaciół. Część z nich była w swoich rodzinnych stronach po wielu latach, niektórzy nawet po pięćdziesięciu. W latach 1998 – 2005 pełnił funkcje superiora (przełożonego domu zakonnego) i proboszcza parafii pw. Najświętszego Imienia Jezus. O. Stefan Miecznikowski wprowadził nowego proboszcza w środowisko Armii Krajowej w Łodzi skupionej przy świątyni jezuitów. Po siedmioletnim pobycie w Jastrzębiej Górze powrócił do Łodzi w 2012 r. Poza posługą kapłańską jest również m.in. kapelanem żołnierzy AK, prezesem Stowarzyszenia „Słowo i Muzyka u Jezuitów”.

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W teatrze szyją maseczki dla łódzkich szpitali

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

teatr Nowy

Barbara Kędzierska

mat. prasowe Teatru Nowego im. Dejmka

mat. prasowe Teatru Nowego im. Dejmka

W teatrze szyją maseczki dla łódzkich szpitali

W pracowniach krawieckich Teatru Nowego im. Kazimierza Dejmka w Łodzi powstają maseczki higieniczne, które później trafiają do łódzkich szpitali. Trzecia partia maseczek niedawno została przekazana do Miejskiego Centrum Medycznego im. dr Karola Jonschera.

CZYTAJ DALEJ

Popiełuszko, Wojtyła i Wyszyński: trzej bohaterowie w sutannach oddani ludziom i Ojczyźnie

2021-10-22 16:41

[ TEMATY ]

bł. Jerzy Popiełuszko

Karol Wojtyła

bł. kard. Stefan Wyszyński

Instytut Prymasowski Stefana Kardynała Wyszyńskiego

Co łączyło Jana Pawła II, ks. Jerzego Popiełuszkę i kard. Stefana Wyszyńskiego? Wszyscy trzej, podkreślali swoją miłość do Ojczyzny, uważali Polskę za swoje dobro i otaczali ją troską. Dostrzegali również nierozerwalny związek patriotyzmu z narodem - wspólnotą ducha i twórcą kultury. Ich przesłanie jest nadal aktualne - patriotyzm to nie abstrakcja, to środowisko ludzi kierujących się prawdą, sprawiedliwością opartą na miłości, pokojem oraz dbałością o dobro wspólne.

W październiku obchodzimy wspomnienie liturgiczne bł. ks. Jerzego Popiełuszki i św. Jana Pawła II. We wrześniu świętowaliśmy wyniesienie na ołtarze prymasa Polski kard. Stefana Wyszyńskiego, którego proces beatyfikacyjny trwał aż 30 lat. Połączyła ich nie tylko świętość, ale i miłość do Ojczyzny. Ks. Jerzy Popiełuszko czerpał z patriotyzmu Jana Pawła II i kard. Stefana Wyszyńskiego. Ci dwaj wielcy Polacy mieli wielki wpływ na posługę kapłańską i duszpasterską kapelana "Solidarności".

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Kto jest bardziej ślepy?

2021-10-26 11:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Hubert Kempiński

Niewidomy z dzisiejszej Ewangelii potrzebuje takich ludzi w Kościele, którzy go zauważą, którzy go przyprowadzą do Jezusa, którzy nie stają pomiędzy Jezusem, a nim. Nie uciszają go, kiedy krzyczy. Przejmują się jego krzykiem, a ten krzyk czynią swoim – to są właśnie Karmelitanki Dzieciatka Jezus. Jak bardzo potrzebujemy takich ludzi w Kościele, o takim charyzmacie. – mówił abp Grzegorz Ryś.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję