Reklama

Niedziela Częstochowska

Jubileusz rok po jubileuszu. „Traugutt” świętuje 100-lecie

– Nauczyciel ma coś z kapłana, a szkoła ze świątyni – powiedział ks. Stanisław Rospondek w kościele Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w Częstochowie. Duchowny przewodniczył Mszy św. w intencji żyjących i zmarłych nauczycieli, absolwentów, pracowników i uczniów II LO im. Romualda Traugutta w Częstochowie z okazji jubileuszu 100-lecia szkoły.

Przy ołtarzu stanęli absolwenci szkoły. Eucharystię koncelebrowali: ks. Stanisław Wróblewski, ks. Tadeusz Bijata, ks. Andrzej Sobota, ks. Paweł Sobuś i ks. Grzegorz Szumera.

Maciej Orman/Niedziela

Uczestnicy liturgii modlili się przez wstawiennictwo absolwenta szkoły, bł. ks. Ludwika Rocha Gietyngiera, męczennika niemieckiego obozu koncentracyjnego w Dachau, beatyfikowanego przez św. Jana Pawła II.

Obchody jubileuszu zaplanowane na 2020 r. nie odbyły się z powodu pandemii.

– Z dziedzictwa kultury narodowej i powszechnej wywodzi się niczym przestroga i nakaz niezłomny, by o nauczycielach, jak o matce i ojcu, mówić zawsze w terminach najwznioślejszych: powołania i misji. Nauczyciel nie mógłby się spotkać z pochyloną przed nim głową w hołdzie, gdyby nie odważył się na ów niezbędny krok, który ma trzy strofy: uczę, służę i kocham – podkreślił w kazaniu ks. Rospondek.

Maciej Orman/Niedziela

Zwracając się do profesorów II LO, duchowny zwrócił uwagę, że znajdują się oni „w pierwszym szeregu szlachetnych wojowników o człowieka walczących białą bronią wiedzy i moralności”. – Nauczyciel ma coś z kapłana, a szkoła ze świątyni – zaznaczył.

Maciej Orman/Niedziela

Po Mszy św. uczestnicy uroczystości, prowadzeni przez poczet sztandarowy, przemaszerowali pod budynek szkoły, gdzie dyrektor Małgorzata Jackowska złożyła kwiaty pod popiersiem Romualda Traugutta. Przyznała, że ten gest jest nie tylko wyrazem czci wobec patrona, ale także „przypomnieniem jego przesłania dla nas, przesłania reprezentowanego przez trzech absolwentów uwiecznionych trzema tablicami za popiersiem”. Wskazała na osoby Mariusza Wodzickiego, lotnika, który zginął w czasie II wojny światowej podczas lotu bojowego do Polski; bł. Ludwika Rocha Gietyngiera, „przykład pobożności i wierności przekonaniom” oraz na pisarza Władysława Terleckiego.

Z okazji jubileuszu Małgorzata Jackowska życzyła kolejnym pokoleniom absolwentów: przekazywania przesłania Romualda Traugutta, kultywowania patriotyzmu, pobożności, wierności przekonaniom i pracy dla dobra społeczeństwa w czasach pokoju.

Reklama

Maciej Orman/Niedziela

– Patrzymy w przeszłość, dlatego że podtrzymujemy tradycję budowaną od zarania tej szkoły, a patrzymy w przyszłość, bo szkoła rozwija się i modernizuje, ale się nie zmienia. To jest cały czas ten sam „Traugutt” z wysokimi wynikami nauczania, ze świetną atmosferą, która sprzyja wszechstronnemu rozwojowi ucznia i z rodzinnością, która zaowocowała tymi spotkaniami. Patrzę teraz na wchodzących do szkoły absolwentów i widzę mamy przychodzące z synami. Pamiętam, że uczyłam i mamy, i synów – powiedziała „Niedzieli” dyrektor II LO.

Małgorzata Jackowska jest absolwentką szkoły i jej wieloletnią nauczycielką. – Wróciłam do niej bezpośrednio po studiach, więc mogę powiedzieć, że całe życie chodzę do „Traugutta”. Jestem nie tylko Traugucianką, ale córką, siostrą i matką Trauguciaka. To jest moja rodzina – dodała.

Po części oficjalnej przyszedł czas na spotkania absolwentów w klasach. Rozegrano również mecze koszykówki pomiędzy żeńskimi i męskimi drużynami absolwentów i uczniów. Ostatnim punktem dnia był wieczorny koncert jazzowy, który w Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie dali Marek Walarowski Trio i Damian Hyra Quartet.

Obchody jubileuszu rozpoczęły się 8 października uroczystym koncertem i galą w Filharmonii Częstochowskiej. Wystąpili: Maria Tyszkiewicz, Jerzy Grzechnik z zespołem oraz chór II LO. Wieczorem odbył się bal absolwentów w Hotelu Arche.

Uroczystości zwieńczy w szkole 14 października otwarcie autorskiej galerii obrazów Elżbiety Ledeckiej, które ofiarowała ona II LO z okazji jubileuszu.

Liceum Ogólnokształcące im. Romualda Traugutta powstało 7 sierpnia 1920 r. jako gimnazjum męskie. Szkołą koedukacyjną stało się w 1964 r.

2021-10-09 20:32

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jan Paweł II i świat nauki

"Papież Jan Paweł II zrobił dla zrozumienia relacji między nauką a religią najwięcej niż jakikolwiek inny papież w historii, choć uważa się też, że nie zrobił wszystkiego, co mógł i powinien był w tej kwestii uczynić" - uważa ks. prof. Michał Heller, światowej sławy kosmolog, filozof, teolog i naukowiec przez lata blisko związany z papieżem. Przez cały pontyfikat Jan Paweł II starał się promować naukę nie tylko poprzez ważne wystąpienia na temat Galileusza, Newtona, czy ewolucjonizmu. Do letniej rezydencji w Castel Gandolfo zapraszał najwybitniejszych intelektualistów współczesnego świata, fizyków, biologów, filozofów i historyków.

Otwartość na wszystkie dziedziny nauki: fizyki, matematyki, biologii i innych dziedzin, umiejętność dyskusji, dostrzeganie zdobyczy wiedzy naukowej świadczą o jego wspieraniu rozumowego poznania świata i poszukiwania prawdy. Jan Paweł II zdecydowanie zaprzeczał istnieniu konfliktu między poznaniem empirycznym a wiarą. Uważał, że nie ma sprzeczności między wiarą i rozumem, że można pogodzić teorię Wielkiego Wybuchu i ewolucji z prawdą biblijną o stworzeniu świata przez Boga. Choć sam nie był specjalistą od nauk matematyczno-przyrodniczych to bliskie kontakty z uczonymi pomogły mu lepiej, od wielu filozofów i teologów, rozumieć naukę i problemy z nią związane.

CZYTAJ DALEJ

Dyrektor Muzeum Auschwitz-Birkenau: świat się nie zmienił, czy tym razem wystarczająco wcześnie zareagujemy?

2023-01-27 08:56

[ TEMATY ]

Holocaust

Mazur_EpiskopatNews

„To bardzo ważne, żeby tak ekstremalnego zła jak ludobójstwo, masowe mordy nie traktować w kategoriach incydentalnych, to nigdy i nigdzie nie powstaje samo z siebie” - mówi Centrum Relacji Katolicko-Żydowskich KUL im. Abrahama J. Heschela dr Piotr M. A. Cywiński, dyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. 27 stycznia przypada 78. rocznica wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady, w którym zginęło 1,1 mln osób.

Przewodnim motywem 78. rocznicy będzie proces planowania, tworzenia i rozbudowy systemu odczłowieczenia i ludobójstwa w Auschwitz, który szczególnie mocno określiły słowa Ocalałego Mariana Turskiego – „Auschwitz nie spadło z nieba”. „Chcemy bardzo uwypuklić, że to był bardzo złożony proces planistyczny, projektujący, zespoły się spotykały, myślały, zmieniały non stop, wszystko w ramach rozwoju obozu” – zauważa dyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. Jak dodaje, skoro był to proces, to było możliwe włożenie „kija między szprychy” w trakcie rozwoju sytuacji, jednak nie udało się tego zrobić.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Ferie po łódzku

2023-01-27 17:30

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Archiwum prywatne

Podczas zimowej przerwy od nauki, salezjańskie Oratorium im. św. Dominika Savio w Łodzi przy ul. Wodnej 36, zorganizowało „Ferie po łódzku”. W wydarzeniu uczestniczyły dzieci i młodzież z placówek wsparcia dziennego: świetlicy środowiskowej „Iskierka Przyjaźni Dominika” i klubu środowiskowego „Źródło”. 

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję