Reklama

Kościół

Francuski biskup dokona koronacji ikony Czarnej Madonny w Saint-Denis

Zapraszamy na wielkie uroczystości, które będą w niedzielę 17 października o godz. 9:00. Podczas Mszy św. nasz biskup Pascal Delannoy dokona koronacji ikony Matki Bożej Częstochowskiej. Obraz Matki Bożej, naszej Mamy, jest już przygotowany do tych wielkich uroczystości, które nas czekają – powiedział portalowi polskifr.fr ks. Zdzisław Początek SChr, proboszcz polskiej parafii w Saint-Denis w aglomeracji paryskiej, zapraszając wszystkich rodaków do uczestnictwa w tym wydarzeniu.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jak przypominają parafianie z Saint-Denis, 23 stycznia 2015 r. ówczesny proboszcz polskiej wspólnoty ks. Zbigniew Wcisło SChr, obecny prowincjał Prowincji pw. MB Częstochowskiej (we Francji, Hiszpanii i Portugalii) Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej, odprawił na Jasnej Górze Mszę św. w intencji polskiej parafii na Saint-Denis. W tym też dniu, przy pomocy ks. Roberta Biela SChr, została zamówiona ikona Matki Bożej Częstochowskiej o oryginalnych rozmiarach dla kościoła, w którym Polacy gromadzą się już od początku XX w. Po wielu trudach i wspólnych wysiłkach polskich parafian z Saint-Denis, została ona uroczyście odebrana i poświęcona 23 sierpnia 2015 r., podczas parafialnej pielgrzymki do Częstochowy, w Kaplicy Cudownego obrazu na Jasnej Górze przez Kustosza Jasnej Góry – o. Ignacego Rękawka OP.

Jej instalacja miała miejsce w kościele 4 października 2015 r. Od tego dnia w parafii rozpoczęła się peregrynacja mniejszej kopii Cudownego Obrazu, która nawiedzała rodziny wspólnoty. Peregrynacji towarzyszyły dwie tzw. księgi peregrynacyjne, w których Rodziny wpisywały m.in.: swoje prośby i podziękowania do Matki Bożej. Peregrynacja zakończyła się w 100. rocznicę objawień fatimskich – 13 maja 2017 r.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jako wspólnota polska z Saint-Denis Polacy przechodzili wiele niełatwych chwil – szczególnie podczas zamachów w Paryżu i na Saint-Denis. Jak sami wspominają, „tylko głęboka wiara i opieka Matki Bożej Częstochowskiej dodawały nam sił w codziennym życiu i pozwalały na duchowy rozwój naszych rodzin. Istotnym momentem naszego życia duszpasterskiego, było zawierzenie naszej parafii pod opiekę Maryi, które dokonało się podczas rekolekcji wielkopostnych (11-13 marca 2016 r)”.

Ważnym dziękczynieniem było wspólne pielgrzymowanie do Tronu Matki, wraz z polską wspólnotą z Bagnolet (17-21 października 2019 r.). W trakcie pielgrzymowania zostały poświęcone dwa zabytkowe sztandary, całkowicie odrestaurowane, a także złożono w darze na Jasnej Górze urnę zawierającą ziemię z rodzinnych stron parafian: z Polski i z tych miejscowości, w których mieszkają obecnie we Francji. W ten sposób, jako Polonia, Polacy włączyli się w przeżywanie 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę.

Reklama

Kulminacyjnym momentem na drodze wiary polskiej wspólnoty w Saint-Denis, była pozytywna decyzja miejscowego biskupa Pascala Delannoy zezwalająca na koronację ikony Matki Bożej Częstochowskiej. Dzięki ofiarności parafian zostały ufundowane piękne korony dla ikony. Owej koronacji dokona bp Pascal Delannoy właśnie w niedzielę 17 października 2021 r.

Podziel się cytatem

Reklama

„Niech Matka Najświętsza będzie opieką i wsparciem, wszystkim rodakom, na drogach życia poza granicami naszej Ojczyzny. Niechaj błogosławi naszym rodzinom w ich codziennych troskach i umacnia nas w wierze przodków” – podkreślają polscy parafianie z Saint-Denis.

Reklama

Ks. Zdzisław Początek, chrystusowiec, posługuje w Saint-Denis i Bagnolet.

Zbliżające się uroczystości w Saint-Denis przywołują wspomnienia z początku grudnia 2018 r., kiedy odbyło się poświęcenie Polskiej Kaplicy w katedrze Notre-Dame w Paryżu. Warto wspomnieć również niezwykłą historię obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w bretońskim Comblessac, który został namalowany przez polskiego żołnierza i ofiarowany miejscowej społeczności w trakcie II wojny światowej jako wyraz wdzięczności za gościnę.

polskifr.fr

Matka Boża Częstochowska z Saint-Denis

23 stycznia 2015 r., ówczesny proboszcz polskiej wspólnoty w St-Denis ks. Zbigniew Wcisło TChr – odprawił na Jasnej Górze Mszę św. w intencji polskiej parafii na Saint-Denis. W tym też dniu, przy pomocy ks. Roberta Biela TChr, została zamówiona Ikona MB Częstochowskiej o oryginalnych rozmiarach dla naszego kościoła, w którym Polacy gromadzą się już od początku XX w. Po wielu trudach i wspólnych wysiłkach polskich parafian z Saint-Denis, została ona uroczyście odebrana i poświęcona 23 sierpnia 2015 r., podczas parafialnej pielgrzymki do Częstochowy, w Kaplicy Cudownego obrazu na Jasnej Górze przez Kustosza Jasnej Góry – o. Ignacego Rękawka OP.

Jej instalacja miała miejsce w kościele 4 października 2015 r. Od tego dnia w naszej parafii rozpoczęła się peregrynacja mniejszej kopii Cudownego Obrazu, która nawiedzała rodziny naszej Wspólnoty. Peregrynacji towarzyszyły dwie tzw. księgi peregrynacyjne, w których Rodziny wpisywały m.in.: swoje prośby i podziękowania do Matki Bożej. Peregrynację zakończyliśmy w 100 rocznicę objawień fatimskich - 13 maja 2017.

Reklama

Jako Wspólnota polska z St-Denis przechodziliśmy wiele trudnych i niełatwych chwil – szczególnie podczas zamachów w Paryżu i na St-Denis. Tylko głęboka wiara i opieka Matki Bożej Częstochowskiej dodawały nam sił w codziennym życiu i pozwalały na duchowy rozwój naszych rodzin. Istotnym momentem naszego życia duszpasterskiego, było zawierzenie naszej parafii pod opiekę Maryi, które dokonało się podczas rekolekcji wielkopostnych (11-13 marca 2016 r.) przeprowadzonych przez o. Alberta Szustaka OP.

Ważnym dziękczynieniem było wspólne pielgrzymowanie do "Tronu Matki", wraz z polską wspólnotą z Bagnolet (17-21 października 2019 r.). W trakcie pielgrzymowania poświęciliśmy dwa zabytkowe sztandary, całkowicie odrestaurowane, a także złożyliśmy w darze na Jasnej Górze, urnę zawierającą ziemie z naszych rodzinnych stron: z Polski i z tych miejscowości, w których mieszkamy obecnie we Francji. W ten sposób, jako Polonia, włączyliśmy się w przeżywanie "100-lecia Odzyskania Niepodległości" przez Polskę.

Kulminacyjnym momentem na drodze wiary naszej polskiej wspólnoty, była pozytywna decyzja biskupa St-Denis, Pascal’a Delannoy zezwalająca na koronację ikony MB Częstochowskiej. Dzięki ofiarności naszych parafian, zostały ufundowane piękne Korony dla naszej Ikony. Owej koronacji dokona bp Pascal Delannoy w niedziele 17 października 2021 r.

Niech Matka Najświętsza będzie opieką i wsparciem, wszystkim rodakom, na drogach życia poza granicami naszej Ojczyzny. Niechaj błogosławi naszym rodzinom w ich codziennych troskach i umacnia nas w wierze przodków.

2021-10-13 09:12

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ikona miejscem spotkania Boga z Człowiekiem

Niedziela szczecińsko-kamieńska 8/2018, str. VII

[ TEMATY ]

ikona

Z. P. Cywiński

Organizatorki kursu s. Agnieszka Piątkowska i Longina Cywińska

Organizatorki kursu s. Agnieszka Piątkowska i Longina Cywińska

Wydział Wychowania Katolickiego Kurii Metropolitalnej Szczecińsko-Kamieńskiej był w dniach 22-26 stycznia br. organizatorem kursu pisania ikon pierwszego stopnia

Obejmował czas 65 godzin dydaktycznych. Przygotowany został przez s. Agnieszkę Piątkowską i Longinę Cywińską. Zajęcia prowadziła Danuta Hańczyk, która pisania ikon uczyła się w Eikonon Schole w Użgorodzie na Zakarpaciu (Ukraina). Prowadzą ją grekokatolicy. Uczestniczki w liczbie dziewięciu pracowały w sali parafii Świętego Krzyża na Pogodnie, którą życzliwie udostępnił im ks. prob. Piotr Kordula. Zadaniem kursantek na tym początkowym etapie było samodzielne napisanie ikony Świętego Oblicza Chrystusa. W trakcie kursu adeptki uczestniczyły w Nieszporach odprawianych w ramach Tygodnia Ekumenicznego w prawosławnej cerkwi pw. św. Mikołaja w Szczecinie. Modlitwę prowadził proboszcz parafii o. Paweł Stefanowski, a homilię wygłosił o. Henryk Paprocki. Do cerkwi udano się jeszcze po raz drugi, by wysłuchać prelekcji o. Pawła o roli, jaką ikony i freski odgrywają w życiu religijnym chrześcijan prawosławnych. O. Paweł miał ułatwione zadanie, bo ilustracją do tematu jest wnętrze tej pięknej szczecińskiej świątyni. Jest w niej pełny duży ikonostas oraz mały boczny, zaś freski z przedstawieniami Chrystusa i Bogarodzicy, scen biblijnych i postaci świętych wypełniają wszystkie ściany i sklepienia.

CZYTAJ DALEJ

Zakończyła się ekshumacja szczątków ks. Michała Rapacza

2024-04-19 12:39

[ TEMATY ]

Ks. Michał Rapacz

IPN/diecezja.pl

19 kwietnia br. zakończyła się ekshumacja i rekognicja kanoniczna szczątków Czcigodnego Sługi Bożego ks. Michała Rapacza. Beatyfikacja męczennika czasów komunizmu odbędzie się 15 czerwca w krakowskich Łagiewnikach.

W piątek 19 kwietnia zakończono rekognicję kanoniczną szczątków ks. Michała Rapacza. Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa Instytutu Pamięci Narodowej 12 kwietnia przy kościele Narodzenia NMP w Płokach przeprowadziło ekshumację szczątków kapłana, który 15 czerwca zostanie wyniesiony do chwały ołtarzy.

CZYTAJ DALEJ

Abp Galbas do księży: Śpiący i półsenni nikogo nie obudzą

2024-04-20 08:50

[ TEMATY ]

Abp Adrian Galbas

archidiecezja katowicka

Karol Porwich/Niedziela

Śpiący i półsenni nikogo nie obudzą, a nieprzekonani nikogo nie przekonają! ‒ pisze do księży abp Adrian Galbas. Metropolita katowicki wystosował List do Księży z okazji Światowego Dnia Modlitwy o Powołania. Ten przypada w najbliższą niedzielę (21 kwietnia).

W liście hierarcha zwraca uwagę na orędzie papieża Franciszka. Przypomniał, że „bycie pielgrzymami nadziei i budowniczymi pokoju oznacza budowanie swojego życia na skale zmartwychwstania Chrystusa”, a naszym ostatecznym celem jest „spotkanie z Chrystusem i radość życia w braterstwie ze sobą na wieczność.” ‒ To ostateczne powołanie musimy antycypować każdego dnia: relacja miłości z Bogiem i z naszymi braćmi oraz siostrami zaczyna się już teraz, aby urzeczywistnić marzenie Boga, marzenie o jedności, pokoju i braterstwie ‒ wskazuje. Zachęca, za Ojcem Świętym, by nikt nie czuł się wykluczony z tego powołania!

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję