Reklama

Niedziela Częstochowska

Nowy sztandar na 100-lecie. Jubileusz „Samochodówki”

W Miejskim Domu Kultury odbyła się uroczystość z okazji 100-lecia Zespołu Szkół Samochodowych w Częstochowie, podczas której placówka otrzymała nowy sztandar.

[ TEMATY ]

Częstochowa

jubileusz

Zespół Szkół Samochodowych

100 lat szkoły

Maciej Orman/Niedziela

Dyrektor Jacek Grzegorzewski przekazuje sztandar pocztowi

Dyrektor Jacek Grzegorzewski przekazuje sztandar pocztowi

Uroczystość rozpoczęła się od odśpiewania hymnu narodowego przez Jasnogórski Chór Chłopięco-Męski „Pueri Claromontani” pod dyr. s. Marii Bujalskiej ze Zgromadzenia Sióstr Uczennic Boskiego Mistrza.

Historię szkoły przypomniał w skrócie jej dyrektor Jacek Grzegorzewski. Jak zauważył, mimo licznych zmian siedzib i nazw kadrze pedagogicznej przyświecała myśl ojca szkolnictwa zawodowego, pisarza i filozofa Stanisława Staszica: „Dobre wychowanie dzieci jest najważniejszą sprawą kraju, gdyż od niego zależy człowieka wartość, obywatela użyteczność, ludów szczęśliwość, ukształtowanie i zacność rodzaju ludzkiego”. – Dziś wyrażamy wdzięczność i cześć twórcom szkoły, nauczycielom i pracownikom, którzy w ciągu minionych 100 lat kształtowali ludzi światłych i użytecznych dla społeczeństwa i narodu – powiedział dyrektor. Podkreślił również, że absolwentami szkoły są ludzie bardzo różnorodni, specjaliści różny dziedzin i profesji, którzy świadczą dobitnie o jakości nauczania i wychowania w pracy nauczycieli Zespołu Szkół Samochodowych.

Jacek Grzegorzewski przypomniał za Cyprianem Kamilem Norwidem, że „przeszłość jest to dziś, tylko cokolwiek dalej”. Zwrócił uwagę, że według Norwida „każde pokolenie jest kolejnym etapem kontynuacji myśli i czynów poprzedników”. – Dziękujemy więc dziś wszystkim tym, którzy kontynuują edukacyjną sztafetę łączącą czasy przeszłe z dzisiejszymi, czego widomym znakiem jest sztandar, który dzisiaj będzie przekazany szkole. Dziękujemy nauczycielom i pracownikom szkoły za ich pracę, pasję i zaangażowanie w działania dla dobra uczniów – powiedział dyrektor.

Podkreślił, że Zespół Szkół Samochodowych aktywnie współpracuje na arenie międzynarodowej m.in. przez uczestnictwo w europejskich funduszach edukacyjnych i wymianach młodzieżowych. Wskazał, że placówka jest sukcesywnie modernizowana.

Reklama

– Pragnę wyrazić nadzieję, że dzisiejsze spotkanie w 100. rocznicę powstania szkoły otworzy nową pozytywną perspektywę i nowy rozdział w jej historii – podsumował Grzegorzewski.

Po przedstawieniu przez uczniów historii sztandarów przedstawiciele rady rodziców wręczyli nowy sztandar dyrektorowi, a ten przekazał go pocztowi sztandarowemu. Sztandar został poświęcony 7 października podczas Mszy św. w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze, która zainaugurowała obchody jubileuszu szkoły.

– Przyjmując ten sztandar, przyrzekamy otaczać go czcią, dbać o to, by właściwym postępowaniem i rzetelną nauką pracować na dobre imię szkoły, naszego miasta i naszej ojczyzny – odpowiedzieli uczniowie.

Prostokątny sztandar został wykonany z tkaniny haftowanej, ręcznie obszytej srebrną taśmą i srebrnymi frędzlami. Na awersie, na biało-czerwonym tle znajduje się godło Rzeczpospolitej Polskiej – orzeł w koronie haftowany srebrnymi nićmi, a korona, dziób i szpony haftowane złotymi nićmi. Widnieje tam również napis: „Nauką i pracą służymy ojczyźnie”. Rewers jest koloru białego, a w jego centralnej części umieszczono logo i nazwę szkoły wyhaftowaną niebieskimi nićmi.

Uczestnikom uroczystości zaprezentowano również film, który powstał na podstawie archiwalnych kronik szkolnych.

Szkoła powstała w 1921 r. jako Szkoła Rzemiosł Różnych. Kilkakrotnie zmieniała nazwy i siedziby. Mieściła się przy ul. Garncarskiej, Jasnogórskiej, Targowej i Sobieskiego. Od lat 70. XX wieku mieści się przy ul. św. Augustyna. Do 2019 r. funkcjonowała jako Zespół Szkół Samochodowo-Budowlanych. Od dwóch lat jest to Zespół Szkół Samochodowych.

2021-10-22 16:59

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ile można się spóźnić na Mszę św., aby była „ważna”?

Pytanie czytelnika:
Ile można się spóźnić na Mszę św., aby była „ważna” i by móc przyjąć Komunię św.?

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Dofinansowanie dla parafii w Starej Wsi i diecezji

2023-01-27 21:00

[ TEMATY ]

konkurs

dofinansowanie

beneficjenci

ks. Szymon Tracz

Projekt książki.

Projekt książki.

Diecezja bielsko-żywiecka oraz parafia Podwyższenia Krzyża św. w Starej Wsi zostały beneficjentami konkursu „Drewno jest z lasu”.

Diecezja wraz ze starowiejską parafią otrzymały dofinansowanie ze środków Funduszu Leśnego, którymi dysponuje Dyrektor Generalny Lasów Państwowych. Dzięki temu będzie możliwe wydanie publikacji pt.: „Blask i splendor drewnianych kościołów Beskidzkiego Muzeum Rozproszonego Diecezji Bielsko-Żywieckiej” autorstwa ks. dr. Szymona Tracza, gdzie będzie prezentowana drewniana architektura sakralna Podbeskidzia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję