Reklama

Niedziela Przemyska

Pielgrzymka Duszpasterstwa osób niesłyszących do archikatedry przemyskiej

W sobotę, 23 października 2021 r., w Domu Katolickim „Roma” w Przemyślu odbyło się spotkanie formacyjno-integracyjne dla członków Duszpasterstwa Niesłyszących. Było to oficjalne zainaugurowanie kolejnego roku pracy formacyjnej. Centralnym punktem wydarzenia była Eucharystia w Bazylice Archikatedralnej w Przemyślu, której przewodniczył abp Adam Szal.

archiwum duszpasterstwa niesłyszących

Uroczysta Msza św. w katedrze

Uroczysta Msza św. w katedrze

We wstępie do wspólnej modlitwy metropolita przemyski poprosił wszystkich, aby szczególną intencją tej Mszy świętej była modlitwa za wszystkich niesłyszących z archidiecezji przemyskiej, ich rodzin i duszpasterzy. – Będę się modlił razem z wami, aby wszyscy niesłyszący w każdą niedzielę byli na Mszy świętej. By słuchali Słowa Bożego, by wzajemnie się miłowali – powiedział hierarcha.

Z kolei w homilii arcybiskup zwracając się do niesłyszących przypominał im, że Pan Bóg jest dobry i cierpliwy. – Tak jak cierpliwy jest ogrodnik, który widzi, że drzewo nie przynosi owoców daje mu jeszcze czas, jeszcze rok, żeby za rok przynosiło owoce. Pan Bóg wiele razy jest cierpliwy, bo kiedy przychodzimy do spowiedzi świętej przebacza nam grzechy i daje nam czas po to, żebyśmy przynosili dobre owoce – zauważył hierarcha.

Reklama

Kaznodzieja przywołał też postać św. s. Faustyny, która w dzienniczku pisała, że wszyscy mogą wejść do nieba przez Bramę Miłosierdzia. – Możemy prosić o przebaczenie, możemy się nawrócić ale jeżeli ktoś nie przejdzie przez Miłosierdzie to będzie musiał przejść przez sprawiedliwość. I dlatego dzisiaj kiedy na początku tego roku pracy dla niesłyszących, na początku spotkań duszpasterskich chcemy się razem modlić to musimy pamiętać o tym, że mamy czas, że żyjemy. Pan Bóg jako dobry daje nam czas na nawrócenie, na to żeby być świętym tak, jak św. Filip Smaldone, patron niesłyszących – powiedział metropolita przemyski.

Przypomniał zebranym, że czas miłosierdzia jest dany całemu światu i każdemu z osobna. – Można powiedzieć, że jeżeli żyjemy, póki mamy czas, mamy okazję do tego, aby być świętymi – zachęcał.

– Dzisiaj przypominamy sobie, że Pan Bóg do nas chce dojść, chce do nas mówić przez wyrzuty sumienia, bo źle się czujemy jeżeli popełnimy coś złego. Pan Bóg przemawia do nas przez znaki czasu, jak choroba, cierpienie, niepowodzenie. To są to burze. Ale Pan Bóg też przemawia do nas przez głos Kościoła, głos kapłanów, którzy są skierowani do pracy duszpasterskiej z niesłyszącymi – powiedział abp Szal.

Reklama

Na zakończenie kaznodzieja przywołał słowa św. Jana Pawła II o „iskrze miłosierdzia”, który ma wyjść na cały świat właśnie z Polski. – Jeżeli my jesteśmy dobrzy to swoim życiem głosimy to miłosierdzie. Chrystus jest przede wszystkim wspaniały przez to, że jest miłosierny – tłumaczył arcybiskup.

– Ufajmy więc Panu Jezusowi. Pamiętajmy, że jest dobry, sprawiedliwy ale i miłosierny. I trzeba abyśmy my też byli dobrymi, sprawiedliwymi i miłosiernymi dla naszych bliskich, dla spotykanych ludzi. Pamiętajmy, Pan Bóg jest dobry i chce zbawienia, chce nieba dla wszystkich nas – zakończył hierarcha.

2021-10-26 10:51

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Unia Europejska radzi, by "Boże Narodzenie" zastąpić słowem "święta"

2021-11-30 14:08

[ TEMATY ]

Unia Europejska

pixabay.com

Nie tak walczy się z dyskryminacją – oświadczył kard. Pietro Parolin w reakcji na treści zawarte w nowych wytycznych komunikacji wewnętrznej UE, które zalecają m.in. nieużywanie słów związanych z konkretną religią. – Kto walczy z rzeczywistością, naraża się na poważne niebezpieczeństwo – wskazał sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej.

Dokument Komisji Europejskiej wskazuje, że „każda osoba ma być równo traktowana”, niezależnie od „płci, pochodzenia etnicznego, rasy, niepełnosprawności i orientacji seksualnej”. Dlatego na przykład powinno zniknąć rozróżnienie na pannę (po angielsku: „Miss”) i panią („Mrs”), zastąpione przez jeden skrót „Ms”. Zamiast „panie i panowie” („ladies and gentlemen”) należy mówić „drodzy koledzy” („dear colleagues”). Do osób transseksualnych trzeba zwracać się tak, jak sobie tego życzą. Trzeba też unikać słowa „starzy” („the elderly”) i używać wyrażenia „ludzie starsi” („older people”). O niepełnosprawnych zaś trzeba mówić jako „osobach z niepełnosprawnością”.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: rozpoczęły się intensywne prace przy budowie szopek

2021-11-30 11:00

[ TEMATY ]

Jasna Góra

szopka

szopka

twitter.com/JasnaGoraNews

Wraz z rozpoczęciem adwentu na Jasnej Górze jeszcze intensywniej ruszyła budowa szopek: na dziedzińcu i na tzw. fosach w otwartej przestrzeni. Przed wejściem do Bazyliki stanie tradycyjna „betlejemka” a po prawej stronie Wieczernika, wzdłuż murów szopka ruchoma, a w niej Betlejem.

- Chatę przed Bazyliką ustawili, jak zwykle, wierni z Podhala, z paulińskiej parafii w Czerwiennym - powiedział o. Bronisław Kraszewski, jasnogórski dekorator.

CZYTAJ DALEJ

Dołącz do akcji!

2021-11-30 22:09

Małgorzata Pabis

W dolnej części bazyliki, przy specjalnie wystawionej choince, można składać dary.

W dolnej części bazyliki, przy specjalnie wystawionej choince, można składać dary.

    Rycerze Kolumba z Rady nr 17667 im. bł. ks. Michała Sopoćki, która działa przy Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach, prowadząprzedświąteczną zbiórkę w ramach ogólnopolskiej akcji charytatywnej „Paczuszka dla maluszka” organizowanej przez Fundację Małych Stópek.

    Do 19 grudnia w dolnej części bazyliki, przy specjalnie wystawionej choince, można składać:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję