Reklama

Watykan

Włochy: 60 lat Wydziału Medycyny Katolickiego Uniwersytetu Najświętszego Serca

Jutro papież Franciszek w Poliklinice Gemelli odprawi Mszę z okazji 60-lecia otwarcia Wydziału Medycyny Katolickiego Uniwersytetu Najświętszego Serca. O swoim doświadczeniu zawodu lekarza i znaczeniu troski o osobę ludzką opowiedział Radiu Watykańskiemu prof. Rocco Bellantone, dziekan wydziału. „Jan Paweł II uczył nas, że nawet w cierpieniu można triumfować fundamentalnymi wartościami duchowymi” – powiedział.

[ TEMATY ]

Włochy

medycyna

papież Franciszek

Gemelli

Jak zaznaczył prof. Bellantone, wizyta Ojca Świętego jest dla wszystkich jeszcze większym wzmocnieniem motywacji prowadzenia uniwersytetu i szpitala, który realizuje katolickie zasady i stara się zapewnić szacunek wobec każdej osoby ludzkiej, co – jak podkreślił – „jest ważniejsze nawet od zaawansowania i wysokiego poziomu pod względem medycznym i technicznym”.

Powiedział o swoim doświadczeniu kliniki, która nauczyła go personalizmu w medycynie. Jako uczeń dr. Francesca Crucittiego, który był chirurgiem św. Jana Pawła II, miał wielokrotnie okazję spotykać się z polskim papieżem, co zawsze było wielkim przeżyciem.

„Przybyłem tutaj, przyciągnięty ogromną sławą, jaką cieszył się Uniwersytet i Poliklinika, z nadzieją, że dobrze nauczę się medycyny. Stopniowo byłem coraz bardziej włączany w tzw. atmosferę «zasad» w stosunku do osoby ludzkiej. Naznaczyło to całą moją karierę, od czasów studenckich, aż do bycia dziekanem. To była cudowna podróż życia, nie tylko zawodowa – powiedział Bellantone. – Miałem szczęście asystować u boku mojego nauczyciela podczas niektórych zabiegów św. Jana Pawła II, i mogłem spędzić długie chwile przy tej niezwykłej postaci. Jego stosunek do cierpienia był jak niezwykła podróż, która urzekła nas wszystkich. Dla całej kliniki był to kamień milowy, który doprowadził nas do coraz większego zrozumienia, że nawet w cierpieniu mogą zatriumfować podstawowe wartości duchowe”.

Reklama

Jak dodał, „pandemia była dramatycznym wyzwaniem, które zrewolucjonizowało szpital, ale pozwoliło też na refleksję na temat wartości, która wcześniej wydawała się nie do pomyślenia”. Podkreślił także rolę młodych lekarzy i studentów zaangażowanych we wdrożenie koniecznych zmian w klinice by przygotować warunki dla pacjentów covidowych. „Wszyscy w naszej klinice, ale przede wszystkim nasi młodzi lekarze i studenci zareagowali w niezwykły sposób i sprawili, że klinika w ciągu kilku tygodni zmieniła swoją strukturę i część szpitala zostało przeznaczonych do leczenia chorych na COVID-19. Największą satysfakcją było zawsze skuteczne leczenie tych pacjentów, oraz wielkie uznanie dla człowieczeństwa chorych” – zaznaczył Bellantone.

Papież Franciszek przybędzie, by odprawić Mszę jutro przed południem. Poliklinika Gemelli jest szpitalem naukowym i dydaktycznym Katolickiego Uniwersytetu Najświętszego Serca w Mediolanie, który obchodzi w tym roku stulecie swojego istnienia. W 1961 r. papież Jan XXIII zainaugurował działalność Wydziału Medycyny i Chirurgii. W klinice wielokrotnym pacjentem był św. Jan Paweł II.

2021-11-04 16:53

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Kamiński: Doświadczenie choroby pozwala właściwie ustawić życiowe priorytety

[ TEMATY ]

zdrowie

choroba

medycyna

Artur Stelmasiak

Bp Romuald Kamiński

Bp Romuald Kamiński

Doświadczenie choroby i cierpienie uczy człowieka pokory i pozwala właściwie ustawić życiowe priorytety - powiedział Przewodniczący Zespołu KEP ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia, bp Romuald Kamiński. W wigilię wspomnienia św. Łukasza, patrona środowiska medycznego w bazylice katedralnej św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika na stołecznej Pradze odbyło się doroczne spotkanie pracowników Służby Zdrowia. Zainaugurowała je uroczysta msza św., której przewodniczył biskup warszawsko-praski. Po liturgii w podziemiach świątyni odbyła się gala wręczenia medali i odznaczeń zasłużonym na polu posługi medycznej.

Chcieliśmy podziękować tym wszystkim, którzy na co dzień z całym oddaniem i zaangażowaniem służą pacjentom zarówno w wymiarze opieki lekarskiej, jak i pielęgniarskiej, czy w końcu jako wolontariusze poprzez swoja obecność, słowo oraz niesienie Najświętszego Sakramentu jak w przypadku nadzwyczajnych szafarzy komunii św. - powiedział Krajowy Duszpasterz Służby Zdrowia, ks. Arkadiusz Zawistowski.

CZYTAJ DALEJ

Lourdes: Nagroda ks. Hamela za artykuł o o. Maccallim

2023-01-27 16:27

[ TEMATY ]

Lourdes

nagroda

ks. Jacques Hamel

laCroix

Ks. Jacques Hamel

Ks. Jacques Hamel

W Lourdes przyznano doroczną Nagrodę ks. Jacquesa Hamela. Otrzymał ją francuski dziennikarz Christophe Chaland za artykuł o o. Pier-Luigim Maccallim, włoskim misjonarzu, który przez dwa lata był więziony przez islamistów w Afryce. Nagrodę wręczył kard. Pietro Parolin na dorocznym spotkaniu katolickich dziennikarzy.

Watykański sekretarz stanu zauważył, że losy o. Maccalliego przypominają o odwadze misjonarzy głoszących w świecie Ewangelię, a zarazem o prześladowaniach, których doświadczają dziś chrześcijanie. „Oby krew męczenników rzeczywiście stała się zasiewem chrześcijan. Módlmy się, by Bóg obdarzał odwagą i męstwem prześladowanych chrześcijan, a w szczególności misjonarzy i dziennikarzy” – mówił kard. Parolin.

CZYTAJ DALEJ

Izrael/ Uzbrojony mężczyzna zabił pięć osób i ranił pięć kolejnych w Jerozolimie

2023-01-27 20:25

[ TEMATY ]

terroryzm

Izrael

atak

PAP/ATEF SAFADI

Uzbrojony mężczyzna zabił w piątek pięć osób i postrzelił pięć kolejnych w Jerozolimie; napastnik został zastrzelony przez policję - poinformował portal Times of Israel.

Według wstępnych ustaleń atak, który miał miejsce w synagodze lub obok niej, był zamachem terrorystycznym.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję