Reklama

W diecezjach

Bp Socha: Kościół potrzebuje także autentycznych ojców duchownych

Dzisiejszy Kościół potrzebuje także autentycznych ojców duchownych, którzy będą reprezentowali Chrystusa, a w Chrystusie miłość Boga Ojca – mówił bp Paweł Socha, który 4 listopada przewodniczył w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu comiesięcznym modlitwom w intencji rodzin i obrony życia poczętego.

Tym razem spotkanie połączono z XIV Pielgrzymką Akademicką Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.

Temat listopadowego spotkania brzmiał: „Udajcie się do Józefa i, co on wam powie, czyńcie”.

W homilii bp Paweł Socha przypomniał, że w pierwszy czwartek października nastąpiło zawierzenie Narodu i Kościoła w Polsce św. Józefowi poprzedzone rekolekcjami narodowymi.

Powołując się na Słowo Boże i dokumenty papieskie św. Jana Pawła II i Franciszka wskazywał na istotę ojcostwa św. Józefa. – Motywem napisania listu „Sercem Ojca” przez papieża Franciszka jest tragiczny zanik postaci etosu ojca i konieczność jego odrodzenia. W mediach ideologia gender, ruchy feministyczne i anarchistyczne propagują cywilizację singli i tzw. ludzi wolnych w sensie liberalnym od wszelkich zobowiązań – ubolewał kaznodzieja.

Przekonywał, że dzisiejszy Kościół potrzebuje także autentycznych ojców duchownych, którzy będą reprezentowali Chrystusa, a w Chrystusie miłość Boga Ojca.

Dodał, że św. Józef czerpał ideę ojcostwa z samego Boga. - Jan Paweł II podkreślał, że z tekstów Pisma Świętego wynika, że prawną podstawą ojcostwa Józefa było małżeństwo z Maryją – powiedział celebrans.

Akcentował, że w małżeństwie Józefa i Maryi ujawnia się istota związku osób, która polega na nierozerwalnym zjednoczeniu dusz. - W Chrystusie małżeństwo odzyskało Boży zamiar, by w pełnej wolności mężczyzna i kobieta realizowali całkowity dar z siebie, przyjmując i wyrażając swoją miłość. W małżeństwie Marii i Józefa ujawnia się oczyszczenie i uświęcenie rodziny, która jest sanktuarium miłości i kolebką życia – mówił hierarcha.

Wskazując na cechy św. Józefa zaznaczył, że powinien nimi charakteryzować się każdy dobry ojciec. – Odpowiedzialność, ofiarność, czułość posłuszeństwo, twórcza odwaga i pracowitość, każdy z tych przymiotów może być przedmiotem ewangelicznej analizy i medytacji dla ojców i dla nas wszystkich, także ojców duchownych – stwierdził bp senior.

Reklama

Zwracając się do studentów Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu wyraził radość, że studia w tej uczelni przygotowują do jasnego i bezkompromisowego dawania świadectwa prawdzie, czyli Ewangelii Świętej i troski o dobro wspólne ojczyzny.

Po komunii św. o. Zdzisław Klafka, rektor AKSiM w Toruniu w obecności biskupów zawierzył św. Józefowi społeczność akademicką, rodziny i dzieci nienarodzone.

W swoim przemówieniu biskup kaliski Damian Bryl dziękował biskupom, duchowieństwu i wiernym, a zwłaszcza studentom za wspólną modlitwę do św. Józefa w intencji rodzin i obrony życia od poczęcia aż do naturalnej śmierci. - Niech doświadczenie bliskości św. Józefa umocni nas w tych różnych często niełatwych zmaganiach – powiedział bp Bryl.

O. Tadeusz Rydzyk zachęcał młodych, aby swoim przykładem życia dawali świadectwo.

Podczas Mszy św. zaśpiewali przedstawiciele Chóru Akademickiego Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.

Wcześniej swoimi świadectwami podzielili się wykładowcy, absolwenci i studenci toruńskiej uczelni. Młode małżeństwa opowiadały o założeniu rodziny, a przede wszystkim o tym jak św. Józef działa w ich życiu. Z kolei młodzi studenci mówili o swoich marzeniach. Wszyscy zgodnie podkreślali, że każde życie jest święte i nie można go zabijać. Rozmowę z gośćmi prowadził ks. Mateusz Puchała, dyrektor Radia Rodzina i Telewizji Internetowej Dom Józefa.

Mszy św. przewodniczył bp Paweł Socha, biskup senior diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. Wraz z nim modlili się: biskup kaliski Damian Bryl, biskup pomocniczy Łukasz Buzun, o. Tadeusz Rydzyk, o. Zdzisław Klafka, kapłani, przedstawiciele społeczności akademickiej Akademii Społecznej i Medialnej w Toruniu, klerycy roku propedeutycznego z archidiecezji poznańskiej, archidiecezji gnieźnieńskiej i diecezji kaliskiej studiujący w kaliskim seminarium oraz przedstawiciele pielgrzymów z Polski.

Spotkanie transmitowane było przez Telewizję Trwam, Radio Maryja i Radio Rodzina.

2021-11-04 20:40

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Georg Weigel: Żyjemy w chwili decydującej dla dziejów Kościoła

[ TEMATY ]

wywiad

Kościół

MARCIN ŻEGLIŃSKI

Prof. George Weigel

Prof. George Weigel

- Pilnie potrzebny jest nowy duch ewangeliczny, czyli misyjny, by Kościół mógł sprostać wyzwaniom nastawionej doń coraz bardziej wrogo kultury współczesnej - mówi Georg Weigel, amerykański teolog i publicysta.

A oto pełna treść wywiadu dla KAI przeprowadzonego przez Cezarego Sękalskiego:

CZYTAJ DALEJ

Czy 2 lutego, w święto Ofiarowania Pańskiego, trzeba iść na Mszę św.?

[ TEMATY ]

gromnica

Karol Porwich/Niedziela

Zapewne wielu z nas zastanawia się, czy 2 lutego, w święto Ofiarowania Pańskiego, katolik ma obowiązek uczestniczenia w Eucharystii?

Wśród licznych świąt kościelnych można wyróżnić święta nakazane, czyli dni w które wierni zobowiązani są od uczestnictwa we Mszy św. oraz do powstrzymywania się od prac niekoniecznych.

CZYTAJ DALEJ

Nasi KSM-owicze zwiedzają Trójmiasto

2023-02-02 13:14

[ TEMATY ]

KSM

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży

ks. Marcin Bobowicz

KSM-owicze naszej diecezji początek ferii zimowych spędzili w Trójmieście. Towarzyszyli im duszpasterze – ks. Marcin Bobowicz i ks. Mariusz Słaboń.

- Ten wyjazd to taka nasza przerwa od nauki i okazja do zregenerowanie sił, a także podziękowanie za posługę – mówi Marta Dudek. – Chcemy się razem pomodlić i zintegrować, i oczywiście pozwiedzać. Byliśmy m.in. w katedrze w Oliwie, w Europejskim Centrum Solidarności, zwiedziliśmy Sopot, byliśmy również w aquaparku.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję