Reklama

Wielkie remonty na Jasnej Górze

Niedziela Ogólnopolska 28/2004

Remonty przy Bramie Lubomirskich

Remonty przy Bramie Lubomirskich

Na Jasnej Górze prowadzone są obecnie wielkie prace remontowe. W poprzednich numerach Niedzieli pisaliśmy o bardzo drogiej inwestycji, jaką jest klimatyzacja Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej. Większość prac trzeba zakończyć przed nadejściem fali wielkich pieszych pielgrzymek. Jak podaje o. Stanisław Tomoń - rzecznik prasowy Jasnej Góry, mury okalające główną bramę wejściową do Sanktuarium, zwaną Bramą Lubomirskich, zostaną rozebrane do fundamentów. Prace te już rozpoczęto. Z uwagi na niebezpieczne pochylenie się murów, kamienne bloki usytuowane przy tzw. kręgu, czyli rondzie wejściowym, zostaną odnowione. Wyłożona kolorową kostką powierzchnia, przedstawiająca herb Zakonu Paulinów, zyska nowe obramienie kamienne. Miliony nóg pielgrzymów odwiedzających Jasną Górę, padające deszcze, śnieg, nanoszony piasek zrobiły w przeciągu kilkudziesięciu lat swoje. Płyty chodnikowe i kostka brukowa starły się do tego stopnia, że dziś mogą być niebezpieczne dla wchodzących. Będzie położona nowa kostka brukowa.
Także przy Bramie Jana Pawła II, w zachodniej części wałów, prowadzone są konieczne dla ratowania starych murów prace remontowe. Poddano również renowacji dwa zabytkowe dzwony znajdujące się u wejścia na Jasną Górę. Wymieniane są dachy nad Salą Rycerską i zabytkową Starą Biblioteką, zlokalizowaną w kompleksie zabudowań klasztornych. Tu także - dzięki ofiarności wiernych - kładziona jest nowa więźba dachowa oraz wymieniane poszycie dachów.

Osoby pragnące wspomóc finansowo prace remontowe podjęte na Jasnej Górze mogą swoje ofiary na ten cel wpłacać na konto:
Klasztor OO. Paulinów - Jasna Góra
ul. o. A. Kordeckiego 2,
42-225 Częstochowa
nr konta: 35 1600 1097 0002 3405 5050 0001
z dopiskiem: „Darowizna - ofiara na remont Sanktuarium”.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ks. prof. Dariusz Oko skazany

2021-07-26 14:39

Sławomir Puciato

Ks. prof. dr hab. Dariusz Oko

Ks. prof. dr hab. Dariusz Oko

Ks. prof. Dariusz Oko został skazany wyrokiem nakazowym na grzywnę w wysokości 4 800 euro za „podżeganie do nienawiści” w ramach opublikowanego artykułu w naukowym czasopiśmie „Thelogisches”.

Wyrokiem nakazowym sądu w Kolonii ks. prof. Dariusz Oko został skazany na karę grzywny w wysokości 4 800 euro za „podżeganie do nienawiści” w ramach opublikowanego w naukowym czasopiśmie „Thelogisches” artykułu opisującego zjawisko wewnątrzkościelnej zorganizowanej grupy przestępczej, działającej na szkodę nieletnich oraz wykorzystującej zależnych od niej kleryków. Grupa połączona była homoseksualnymi praktykami i wzajemnym wsparciem swoich członków. Drugim skazanym jest dziewięćdziesięcioletni niemiecki teolog ks. prof. Johannes Stöhr, redaktor naczelny „Thelogisches”.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Czuwać, towarzyszyć i chronić życie ludzkie

2021-07-28 13:02

ks. Łukasz Romańczuk

W kościele pw. św. Stanisława, św. Doroty i św. Wacława we Wrocławiu odbyła się Msza św. w intencji Dolnośląskiej Policji. Eucharystii przewodniczył ks. bp Jacek Kiciński.

Okazją do wspólnego spotkania i modlitwy była 102. rocznica powstania państwowej Policji. Wszystkich zgromadzonych w kościele powitał ks. Andrzej Brodawka, proboszcz parafii. -Trudno powiedzieć ile było tutaj takich Mszy św., kiedy pracownicy policji dziękowali za wszelkie dobro i błogosławieństwo. Znajdujecie się w różnych sytuacjach i opałach. Dziś przychodzicie, aby dziękować i prosić o to błogosławieństwo - mówił ks. Brodawka.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję